7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o letnom slnovrate

480

Letný slnovrat prináša najdlhšie dni v roku, čo je jedna z najlepších vecí na lete. Hoci sa pomaly začína, dni sa opäť začnú skracovať. Čoskoro budeme meniť opaľovacie krémy a šortky za šatky a ohrievače rúk. Zatiaľ si však užijme tieto zaujímavé fakty o prvom letnom dni.

Zdroj Daiga Ellaby

Deje sa vždy v iný dátum

Letný slnovrat nastáva medzi 20. a 22. júnom, v závislosti od roka a časového pásma. V roku 2024 pripadá na štvrtok 20. júna. Čas letného slnovratu sa môže líšiť v rôznych časových pásmach, pretože slnko dosahuje svoj najvyšší bod na oblohe na poludnie v rôznych časoch a na rôznych miestach Zeme.

Je to najdlhší deň v roku

Technicky nie je letný slnovrat najdlhším dňom v roku, ale je to deň s najviac hodinami slnečného svetla. Zimný slnovrat je jeho opakom, s najmenej hodinami slnečného svetla, keď slnko dosahuje najjužnejší bod a svieti na severnú pologuľu pod šikmým uhlom, čo vytvára slabé zimné slnečné svetlo.

V skutočnosti je to len okamih

Letný slnovrat nastáva, keď je slnko na poludnie priamo nad obratníkom Raka. Názov „Obratník Raka“ má pôvod v staroveku, keď sa zdalo, že sa slnko počas letného slnovratu nachádza v súhvezdí Raka. Tento termín nám pomáha pochopiť význam a históriu tohto astronomického javu. Kvôli posunu zemskej osi sa však teraz slnko počas letného slnovratu objavuje v súhvezdí Býka.

Zdroj Marcus Hansson

Je to prvý letný deň … alebo nie?

Letný slnovrat môže podľa astronómov znamenať začiatok leta, zatiaľ čo meteorológovia považujú za jeho začiatok 1. jún. Meteorologické obdobia sú založené na ročnom teplotnom cykle. Astronomické ročné obdobia závisia od polohy Zeme voči Slnku.

V Stonehenge je to veľká vec

Ľudia sa zhromažďujú pri Stonehenge počas letného slnovratu, pretože táto monumentálna stavba je považovaná za „chrám“, ktorý bol navrhnutý s ohľadom na pohyby slnka. Každoročne prichádzajú tisíce jednotlivcov, niekedy oblečení v druidskom šate, aby oslávili tento dôležitý okamih, kedy sa slnko zdá byť v najvyššom bode svojej dráhy a deň je najdlhší v roku. Tomuto rituálu sa spája s prírodou, duchovnými praktikami a históriou.

Aj iné planéty majú slnovraty

Slnovraty sú javom, ktorý sa vyskytuje nielen na Zemi, ale aj na iných planétach. Hoci môžu mať odlišné charakteristiky a frekvenciu oproti Zemi. Slnovraty sú dôsledkom pohybu planéty okolo slnka a závisia od uhlu náklonu osi rotácie planéty voči jej obežnej dráhe. Planéty sú orientované rôznymi spôsobmi, čo vedie k odlišným ročným obdobiam a slnovratom. Napríklad na Marse, kde je náklon osi rotácie podobný ako na Zemi, existujú tiež slnovraty, aj keď sa môžu líšiť v dĺžke a intenzite kvôli odlišným vlastnostiam atmosféry a topografie planéty.

V roku 2016 mali Mars a Zem slnovraty len pár dní od seba, čo bolo spôsobené excentrickou obežnou dráhou Marsu.

Zdroj Nik

Je to najdlhší deň, ale nie nejteplejší

Počas letného slnovratu dostáva severná pologuľa najviac energie zo slnka, ale pôda a oceány sú ešte stále chladné, takže teplo nie je cítiť. Najhorúcejšie dni prichádzajú až o niekoľko týždňov neskôr, keď sa teplo z letného slnovratu uvoľňuje späť do atmosféry. Tento efekt sa nazýva sezónne teplotné oneskorenie.

Letný slnovrat nám ponúka jedinečnú príležitosť na pripomenutie si spojenia s prírodou a dôležitosťou astronomických javov. Nech je to rituál oslavy, pozorovanie zvláštnych svetelných javov alebo jednoduché pokojné chvíle na pláži. Inšpiruje nás k tomu, aby sme si vážili zázrak slnečného svetla a jeho vplyv na život na Zemi.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre