Zaujímavosti o ľudskej anatómii! Takto to v našom tele funguje.

2772

Nech je náš životný štýl akýkoľvek – vyčerpávajúci alebo oddychový, je to naše telo, ktoré to všetko musí zvládať. Prirodzene, ťažšie sa zvláda nadbytok záťaže ako relaxu a pohody. Napriek tomu naše telo zvláda vykonať všetky tie funkcie, za čo si zaslúži náš obdiv. Takisto sa k nemu, ako k obrovskej záhadnej továrni, viaže veľa zaujímavostí. Možno ste o niektorých z nich už počuli, no garantujeme vám, že sa aj naučíte niečo nové.

Pečeň je náš jediný vnútorný orgán, ktorý sa dokáže plne regenerovať

Zdroj Hopestar21

Vedeli ste o tom, že aj pri 70% poškodí sa dokáže pečeň zregenerovať a vykonávať svoju funkciu? V prípade poškodenia pľúc alebo obličiek preberá funkciu iná časť, no k regenerácii nedochádza (aj keď to nie sú orgány až tak náchylné na poškodenie a jeho následky, ako napríklad srdce alebo mozog).

To ako veľmi sa potíte má do istej miery pôvod v detstve

Zdroj HUUM

Aj pri rovnakej teplote a záťaži sa vždy dvaja ľudia budú potiť úplne inak. Nikto to nemá rovnako. Rodíme sa všetci s približne rovnakým počtom potných žliaz, ale u každého sa aktivuje iný počet. A o tom sa “rozhoduje” ešte počas detstva. Ľudia, ktorí pochádzajú z teplého podnebného pásma sa budú potiť viac ako ľudia, ktorí vyrastali v chladnejšom prostredí.

Spánok je spôsob, akým sa mozog zbavuje toxických látok

Zdroj Andrea Piacquadio

Keď ste hore, vaše mozgové bunky neustále prijímajú akési vzruchy, čo ich núti byť aktívne – zaznamenávať a vyhodnocovať informácie. Počas spánku však nervové bunky oddychujú, preto je spánok nesmierne dôležitý.

Zároveň môžeme povedať, že počas dennej aktivity neurónov vznikajú aj toxické voľné radikály a práve tie sú likvidované antioxidantami, ktoré sa tvoria hlavne počas spánku. Toto je dôvod, pre ktorý by ľudia mali dodržiavať dostatočný a pravidelný spánkový režim – ideálne 7 až 8 hodín spánku denne – vďaka tomu sa budú môcť lepšie sústrediť, zlepší sa im pamäť, koncentrácia a spánok tiež pomáhať predchádzať degeneratívnym poruchám mozgu.

Asi 1 z 10 000 ľudí má vnútorné orgány naopak

Zdroj Robina Weermeijer

Ide o extrémne zriedkavý zdravotný stav, ktorý sa nazýva situs inversus. Dochádza pri ňom k zrkadlovému usporiadaniu vnútorných orgánov. Napríklad srdce je umiestnené na pravej strane hrudníka a pľúca na ľavej strane. Pečeň je v brušnej dutine tiež lokalizovaná na ľavej strane (správne má byť na pravej) a žalúdok namiesto ľavej na pravej strane.

Je to možno prekvapivé, ale ide o relatívne neškodný stav, ktorý nemusí spôsobiť žiadne závažné problémy.

Priemerná teplota ľudského tela klesá

Zdroj Matteo Fusco

Prebiehal istý výskum, ktorý sa začal prevádzať v roku 1868 a pokračoval aj v roku 2020. Za toto obdobie sa ukázalo, že priemerná telesná teplota ľudí sa znižuje.

Kedysi bol priemer 36,9 stupňov Celzia. U mužov je to nižšie o 0,4 stupňa a u žien o 0,33 stupňa. Ak by si niekto myslel, že je to spôsobené nesprávnou technikou meranie, tak toto bolo viacnásobne skontrolované. Pravdepodobne to skôr bude spôsobené vyššou životnou úrovňou ľudí – napríklad nie sme vystavení extrémnym zmenám okolitej teploty – vďaka kúreniu v zime alebo klimatizácií v lete.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre