Zázrak vedy: Prvý humanoidný robot s ľudským mozgom je na svete

302

Vedci z Tianjin University v Číne dosiahli významný prielom v biopočítačovej technológii tým, že vytvorili prvého robota na svete, ktorý je riadený ľudskými mozgovými bunkami. Tento pokrok otvára dvere hybridnej ľudsko-robotickej inteligencii.

Vedci z Tianjin University v Číne dosiahli prelomový úspech vo vývoji robota ovládaného ľudskými mozgovými bunkami. Tento projekt, nazvaný „mozog na čipe“, predstavuje prvý otvorený systém inteligentnej interakcie s komplexnými informáciami. Tento humanoidný robot dokáže vykonávať rôzne úlohy vďaka schopnosti kódovať a dekódovať elektrické signály.

Robot, ktorý sa podobá akčnej figúrke, je vybavený elektrodami spojenými s počítačovým čipom. Tento systém umožňuje robotu vyhýbať sa prekážkam, sledovať ciele a ovládať svoje ruky na uchopenie predmetov. Aj keď robot nemá oči, reaguje na elektrické signály a senzory. Vizuálne reprezentovaná mozgová kupola na vrchole robota je len kozmetickou reprezentáciou, nie skutočným tkanivom.

Tento technologický prielom má potenciál nielen v oblasti robotiky, ale aj v medicíne. Môže prispieť k oprave poškodenia ľudského mozgu, najmä cerebrálnej kôry, a k rekonštrukcii nervových obvodov. Vedci veria, že transplantácia mozgových organoidov je sľubnou stratégiou na obnovu mozgových funkcií.

Tento vývoj nadväzuje na výskum spoločnosti Neuralink, ktorú založil Elon Musk. Neuralink sa zameriava na medicínske výhody implantácie čipov u ľudí, čo môže priniesť významné zlepšenia v oblasti neurologickej liečby.

Vedci z Tianjin University pokračujú vo vývoji a výskume, pričom tento prielom otvára nové možnosti v integrácii ľudskej a robotickej inteligencie.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre