Zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky – potešia sa najmä diabetici

155

Dobrá správa pre ľudí s cukrovkou! Zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia.

„Kategorizačná komisia pre lieky na júnovom zasadnutí schválila rozšírenie indikačných kritérií u viacerých liekov a zároveň zaradila nový liek pre diabetikov,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Zdroj freestocks

Už v septembri teda pribudne v zozname kategorizovaných liekov nový liek Rybelsus, ktorý obsahuje účinnú látku semaglutid. Rybelsus sú perorálne tablety určené na liečbu pacientov s diabetes mellitus 2. typu.

Ďalej boli schválené aj rozšírenia indikácií u existujúcich liekov. Napríklad Jardiance (účinná látka empagliflozín), bude používaný aj na liečbu chronickej choroby obličiek. Rinvoq, s účinnou látkou upadacitinib, bude používaný pre liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy.

Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že kategorizáciu liekov na Slovensku vykonávajú s ohľadom na finančnú stabilitu systému. Prijaté rozhodnutia posilnia dostupnosť liečby pre pacientov s chronickými ochoreniami. Ich náklady budú znášať zdravotné poisťovne.

Zdroj JeongGuHyeok

„Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že ak má byť liek kategorizovaný, držiteľ registrácie lieku musí podať ministerstvu zdravotníctva žiadosť o zaradenie lieku do Zoznamu kategorizovaných liekov. Rozhodnutie o podaní žiadosti o kategorizáciu lieku a konkrétnej indikácie je totiž plne v kompetencii držiteľa registrácie,“ uviedlo ministerstvo.

Po posúdení žiadosti sa návrh prerokuje na kategorizačnej komisii a v prípade splnenia zákonných podmienok môže ministerka rozhodnúť o zaradení lieku do zoznamu.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre