Žena kúpila v bazári vázu za 4 doláre. Ukázalo sa, že ide o starobylý mayský artefakt

119

Anna Lee Dozier, obyvateľka Washingtonu, D.C., nikdy nečakala, že váza, ktorú kúpila z druhej ruky za 4 doláre, bude starovekým mayským artefaktom. Našla ju pred piatimi rokmi v obchode 2A Thrift Store v Clinton, Maryland, kde ju upútala na výpredajovej polici pri pokladni.

Zdroj: people.com

Dozier, ktorá pracuje ako advokátka ľudských práv a spolupracuje s domorodými komunitami v Mexiku, si už pred objavením pravého pôvodu vázy myslela, že má nejakú spojitosť s Mexikom. Skutočný pôvod vázy sa však odhalil až v januári, keď navštívila Národné múzeum antropológie v Mexiku. Našla tam vázy, ktoré sa nápadne podobali na tú, ktorú mala doma.

Zdroj: people.com

Po konzultácii s múzeom kontaktovala mexickú ambasádu. Poslala fotografie a rozmery vázy a krátko na to dostala potvrdenie od Národného inštitútu antropológie a histórie v Mexiku, že váza je autentická a pochádza z obdobia medzi rokmi 200 až 800 n.l., teda z klasického obdobia mayskej civilizácie.

Anna Lee Dozier sa rozhodla vrátiť vázu do Mexika, pretože si uvedomuje jej historickú a kultúrnu hodnotu. „Vrátiť ju späť je oveľa lepší pocit, než keby som ju predala na eBay a zarobila peniaze,“ povedala. „Je dôležité uznať, že niektoré veci, najmä tie s takou historickou a kultúrnou hodnotou pre celý národ a ľudí, nemajú cenu, ktorú by sme mohli vyjadriť peniazmi.“

Zdroj1 Zdroj2

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre