Žena, ktorú aj keď mučili, nič neprezradila a zachránila 2500 detí pred smrťou

1689

Počas nemeckej okupácie Poľska sa rýchlo premenila rozsiahla oblasť Varšavy na geto. Nemci v ňom väznili viac ako 400 000 ľudí. Práve tu sa objavuje Irena Sendlerová, ktorá pracovala ako inšpektorka hygieny v gete. Vďaka svojej práci zachránila tisíce detí.

Detstvo a vzťah k Židom

Irena Sendlerová sa narodila 15. februára 1910 ako Idena Krzyżanowska. Vyrástla v malom meste Otwock. Jej otec bol lekárom a väčšinu jeho pacientov tvorili chudobní Židia. Otec ju naučil im preukazovať úctu a rešpekt. Tu sa zrodil jej súcit a priateľstvo k Židom. Neskôr študovala poľskú literatúru na Varšavskej univerzite. Počas štúdia vstúpila do Poľskej socialistickej strany, ale potom ako sa zúčastnila viacerých prostestov bola na tri roky z univerzity vylúčená.

Żegota a Jolanta

wikimedia commons, public domain

Irena sa presťahovala do Varšavy a začala pracovať pre krajské úrad sociálnych vecí. Vďaka tejto funkcii mala prístup k osobným údajom a dokumentom množstva ľudí. Za pomoci viacerých kolegov vytvorili viac ako 3000 falošných dokladov pre Židov, aby ich zachránili pred koncentračným táborom. Ak by ich Nemci odhalili, okamžite by ich dali zabiť. Od augusta 1943 viedla tajnú organizáciu Żegota, ktorá pomáhala zachraňovať deti z varšavského getta. Každý ju poznal pod pseudonymom “Jolanta”.

Hygienička, ktorá zachraňovala životy

Ako sociálna pracovníčka kraja mala právo navštevovať varšavské geto a kontrolovala, či sa medzi väzňami nerozširuje týfus. Nemci sa báli, že sa infekcia rozšíri aj mimo geta, a tak prisúpili na spoluprácu. Irena a jej spolupracovníci takto pomocou áut, vozíkov, balíkov i kufrov zachránili viac ako 2 500 detí. Irena sama vyniesla z geta približne 400 detí a navyše celú tajnú organizáciu riadila.

wikimedia commons, CC BY 2.0

Dvojité identity

Deti, ktoré zachránili potrebovali novú identitu. Dostali nové papiere a začlenili ich do mnohých kresťanských rodín a detských domovov. Irena vždy chcela, aby sa raz deti vrátili do svojich domovov, aby nestratili svoju židovskú identitu. Uschovala pôvodné aj nové dokumenty všetkých detí. Časom Nemci odhalili, že pomáha deťom a kruto ju mučili, aby zistili, kam sa deti stratili a kde je zoznam mien. Dolámali jej ruky aj nohy a Irena neprezradila ani jedno meno. Nemci zúrili a odsúdili ju na smrť, ale jej priatelia zo Żegoty ju zachránili počas prevozu na popravu.

Po skončení vojny odovzdala zoznam pôvodných a vymyslených mien organizácii Żegota a deti mali začleniť späť do svojich rodín. Bohužiaľ väčšina rodičov už nežila alebo boli nezvestní.

Strata dieťaťa počas vypočúvania

Po skončení vojny aj napriek množstvu dobrých skutkov si Irena neužívala pokojný život. Keďže mala za sebou aj politickú minulosť, bola tŕňom v oku Komunistickej strany. Celý jeden rok ju vypočúvali a vytvárali na ňu psychický tlak. Počas tohto obdobia bola Irena tehotná a vzhľadom na stres a okolnosti došlo k predčasnému pôrodu a dieťa zomrelo.

wikimedia commons, CC BY 3.0

Ocenenia za celoživotnú prácu

V roku 2003 dostala v Poľsku najvyššie štátne vyznamenanie pre civilistu – rád Bieleho orla. V roku 2007 bola nominovaná na zisk Nobelovej ceny za mier. Do konca života pracovala ako učiteľka a pomáhala v mnohých centrách a detských domovoch.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Donko
17. júla 2017 23:05

Ale radšej dajme Nobelovú cenu za mier Obamovi .. Prečo nie :D :D