Neuveríte, čo spôsobuje „husiu kožu“ pri počúvaní hudby

374

Keď počúvame hudbu, ktorá s nami rezonuje, môže to vyvolať fascinujúcu fyziologickú reakciu. Tento jav, často označovaný ako „zimomriavky“, zahŕňa nával emócií a pocitov. Pozrime sa na to, čo sa deje v mozgu.

Zdroj Richard Jaimes

Uvoľňovanie dopamínu

Keď počujete mimoriadne strhujúcu hudbu, váš mozog aktivuje určité oblasti spojené s potešením a odmenou. Tieto oblasti sa spájajú a spúšťajú uvoľňovanie dopamínu, neurotransmiteru zodpovedného za pocity potešenia a odmeny. Je to rovnaká cesta, ktorá sa aktivuje počas iných obohacujúcich zážitkov, ako je napríklad sex.

Rozličné nervové vlákna

Mozog jedincov, ktorí občas pociťujú zimomriavky pri počúvaní hudby, funguje trochu inak. Takýto ľudia majú viac nervových vlákien spájajúcich sluchovú kôru (ktorá spracováva zvuk) s prednou ostrovnou kôrou (ktorá je zapojená do spracovania pocitov). Sluchová kôra má tiež silné väzby na oblasti mozgu, ktoré monitorujú emócie. Tieto spojenia umožňujú hudbe vyvolať hlboké emocionálne reakcie u tých, ktorí zažívajú zimomriavky.

Zaujímavé je, že schopnosť zažiť zimomriavky súvisí s osobnostnou črtou nazývanou „autonomná senzitívna reflexia“. Niektorí ľudiaprirodzene náchylnejší na tieto intenzívne emocionálne reakcie, zatiaľ čo iní ich nemusia zažívať tak často.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre