Zmiernenie obmedzení týkajúcich sa interrupcií – hlasovanie o novom zákone

65

Dánska vláda oznámila, že po prvýkrát za 50 rokov zmierňuje obmedzenia týkajúce sa interrupcií a umožňuje ženám legálne ukončiť tehotenstvo až do 18. týždňa z predchádzajúceho 12. týždňa. Úradníci uviedli, že zákon sa zmení tak, aby umožnil dievčatám vo veku 15 až 17 rokov podstúpiť interrupciu bez súhlasu rodičov.

„Ide o individuálnu slobodu ženy, o právo rozhodovať o svojom vlastnom tele a živote. Je to historický deň pre rovnosť žien,“ povedala Marie Bjerre, ministerka pre rodovú rovnosť. Uviedla, že Dánsko posilňuje práva žien, zatiaľ čo v iných častiach sveta sa tieto práva obmedzujú.

Bezplatné interrupcie boli v Dánsku zavedené v roku 1973. Hranica bola stanovená do 12. týždňa, pretože v tom čase sa všetky interrupcie vykonávali chirurgicky a v tom čase interrupcia po 12. týždni znamenala väčšie riziko komplikácií.

Zdroj Mohamed_hassan

„Po 50-tich rokoch nastal čas, aby pravidlá o interrupciách držali krok s dobou,“ uviedla ministerka zdravotníctva Sophie Løhdeová. Podľa jej slov, susedné Švédsko, ktoré v roku 1996 stanovilo zákonnú hranicu na 18 týždňov tehotenstva, nezaznamenalo výrazný nárast počtu interrupcií ani toho, kedy sa vykonávajú.

Stredoľavicová vláda troch strán sa na tomto kroku dohodla s dvoma ľavicovými zoskupeniami, a dvoma stredovými stranami. Dohoda sa má spečatiť hlasovaním v parlamente. Dátum hlasovania nebol oznámený, ale je takmer isté, že prejde, pretože vláda má väčšinu. Očakáva sa, že zmena nadobudne účinnosť 1. júna 2025.

Bjerre vyjadrila nádej, že mladé ženy by mali nájsť podporu u svojich rodičov. Ak však dôjde k nezhodám, musí to byť v konečnom dôsledku rozhodnutie samotnej mladej ženy, či sa chce stať matkou. Je to jej telo a jej život.

Zdroj jeffjacobs1990

Zákonodarkyňa Mette Thiesenová z populistickej, protiimigračnej strany, ktorá nebola súčasťou dohody, to označila za hrozný deň a hrozný nový zákon.

„Existuje veľmi jemná rovnováha medzi právom ženy na vlastné telo, ale aj právom na život malého človeka, ktorý sa nachádza v maternici matky,“ povedala. „V 18-tom týždni hovoríme o malom človeku s prstami na rukách a nohách, ktorého môžete cítiť v maternici.“

Údaje dánskeho úradu pre zdravotné údaje ukazujú, že celkový počet interrupcií v Dánsku je v posledných rokoch stabilný. V roku 2022 bolo vykonaných 14 700 lekárskych potratov. Vrchol dosiahol v roku 1975, keď bolo vykonaných 27 900 interrupcií.

Zdroj Gayatri Malhotra

Zatiaľ čo v Spojených štátoch sú interrupcie hlboko rozdeľujúcou témou, v celej Európe sú vo všeobecnosti legálne. Francúzsko tento rok ako prvé na svete zapísalo zaručené právo na interrupciu do svojej ústavy, čím vyslalo silný signál podpory ženám na celom svete.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre