Známa nízkonákladová spoločnosť sa teší rekordným ziskom. Kam sa až vyšplhajú ceny leteniek?

66

V čase, keď sa svet znova otvára po pandémii, cestovanie lietadlom je pre mnohých lákadlom. Ryanair, jedna z popredných nízkonákladových leteckých spoločností, zaznamenal za uplynulý rok silný nárast ziskov. Ako sa im to podarilo?

Zdroj Fotis Christopoulos

Zvýšenie cien a rekordný počet cestujúcich

Ako informuje BBC. Ryanair zvýšil ceny leteniek v priemere o viac ako pätinu. Toto zvýšenie cien prispelo k tomu, že zisky za rok do marca vzrástli o 34 %, dosahujúc hodnotu 1,92 miliardy eur (približne 1,64 miliardy libier). Avšak, spoločnosť tiež dodala, že nárast cien sa začína spomaľovať, pričom počas letných mesiacov sa očakáva len mierne zvýšenie cien v porovnaní s minulým rokom.

Spoločnosť prepravila 183,7 milióna cestujúcich za rok do marca a priemerné ceny leteniek vzrástli na 49,80 eura. Minulé leto zaznamenali rekordné obchodovanie a silnú prevádzku počas Veľkej noci v marci.

Zdroj Vidar Nordli-Mathisen

Výzvy a problémy s dodávkami lietadiel

Napriek úspechom nemá Ryanair všetko vo vlastných rukách. Spoločnosť upozornila, že tento rok plánuje prepraviť až 200 miliónov zákazníkov, ak všetky lietadlá objednané od Boeingu dorazia podľa plánu. Avšak, čakajú ich potenciálne oneskorenia. Ryanair uviedol, že do konca júla im bude chýbať 23 lietadiel Boeing 737, čo môže ovplyvniť ich schopnosť prepraviť plánovaný počet cestujúcich.

Boeing pod tlakom

Boeing čelí veľkému tlaku po tom, čo v januári došlo k incidentu, keď na jednom z ich lietadiel vybuchol panel počas letu. Tento problém spomalil dodávky a spoločnosť teraz pracuje na zlepšení kvality a rýchlosti výroby. Šéf Boeingu, Dave Calhoun, oznámil, že na konci roka opustí svoj post.

Ako to bude s cenami leteniek v budúcnosti ?

Ryanair aj napriek neistotám vidí pozitívne signály na leto. Aj keď sú ceny leteniek nižšie, ako očakávali, sú „opatrne optimistickí“, že ceny v špičke letnej sezóny budú na úrovni minulého roka alebo mierne vyššie. Spoločnosť však neposkytla žiadne predpovede ziskov na aktuálny rok, keďže mnoho faktorov môže tento výsledok ovplyvniť – od geopolitických konfliktov až po narušenie vzdušnej dopravy a ďalšie oneskorenia dodávok od Boeingu.

Ryanair teda aj naďalej čelí výzvam, no zdá sa, že stabilný rast a silný dopyt po leteckej doprave im pomáhajú udržať sa v pozitívnom smere. Či sa im podarí dosiahnuť plánované ciele, ukáže až čas.

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre