Znečistené ovzdušie môže tiež generovať energiu

734
pollution fotografia
Autor: Benita5 – https://pixabay.com/en/users/Benita5-5641102/

Vedcom z University of Antwerp a KU Leuven sa úspešne podarilo vymyslieť proces, pri ktorom sa čistí vzduch a zároveň produkuje energia. To všetko funguje za pomoci zariadenia, ktoré stačí vystaviť na slnečné lúče.

,,Používame malé zariadenie, ktoré delí membrána na dve časti,“ vysvetľuje profesor Sammy Vebruggen. ,,Na jednej strane sa čistí vzduch, zatiaľ čo na druhej sa produkuje vodíkový plyn. Tento vodíkový plyn môže byť uložený a použitý neskôr ako palivo. Dnes už máme napríklad autobusy, ktoré fungujú na báze vodíku.“

Takto vedci pomáhajú riešiť dve z najväčších sociálnych problémov súčasnosti: čisté ovzdušie a alternatívne zdroje energie. Srdce tohto riešenia je ukryté v spomínanej membráne, ktorá zariadenie rozdeľuje. Je tvorená z nanomateriálu a len vďaka nej môžeme nečistoty v ovzduší teraz premeniť na vodíkový plyn.

,,V minulosti sme používali túto metódu pre získanie vodíka z vody. Po rôznych výskumoch sme zistili, že je to možné aj so znečisteným vzduchom a dokonca je to aj efektívnejšie.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre