Najhoršie z najhorších: Zombie drogy, ktoré menia myseľ

1212

V dnešnej spoločnosti pojem zombie prekročil hranice hororových filmov a vymyslených príbehov a prenikol do znepokojujúcej reality nelegálnych drog. Hoci zombie možno nevstávajú z mŕtvych, výskyt takzvaných „zombie drog“ sa stal dôvodom na obavy. Tieto látky meniace myseľ získali povesť pre svoju schopnosť vyvolávať desivé a často nebezpečné účinky u tých, ktorí sa s nimi odvážia experimentovať.

Flakka

Flakka je vysoko návyková dizajnérska droga. Tieto zapáchajúce biele alebo ružové kryštáliky, ktoré boli pôvodne syntetizované v 60. rokoch 20. storočia, sa dajú jesť, šnupať, fajčiť, vstrekovať alebo vapovať. Tieto „soli do kúpeľa druhej generácie“ napodobňujú účinok kokaínu a pervitínu za zlomok ceny. Flakka je desaťkrát silnejšia ako kokaín a jej stimulačné účinky môžu trvať niekoľko dní.

pexels photo 3693294
Zdroj: Castorly Stock/Pexels

Flakka zvyšuje telesnú teplotu, čo vedie k zlyhaniu obličiek a dokonca k smrti. Jej najdesivejším vedľajším účinkom môže byť to, čo sa označuje ako „vzrušené delírium“. Tento stav zahŕňa paranoju, halucinácie a nadľudskú silu. Flakka bola spájaná so šokujúcimi násilnými činmi vrátane dvoch kanibalských útokov na Floride, čo viedlo tlač k tomu, že označila flaku za zombie drogu.

Zombie džihádisti

Captagon je drogou, ktorú si vyberajú bojovníci ISIS v občianskej vojne v Sýrii. Niektorí sa obávajú, že vytvára armádu „zombie džihádistov“. Táto látka na báze amfetamínu potláča strach, empatiu, bolesť a únavu. Podľa zástancov dodáva energiu, zvyšuje silu a zvyšuje bdelosť. V malých dávkach vás udrží hore 48 hodín a zostruje zmysly. Veľké dávky spôsobujú paranoju, násilie a túžbu po zabíjaní. Podľa niektorých správ boli teroristi, ktorí vykonali útok v parížskom nočnom klube, pod vplyvom captagonu.

a pile of white pills sitting on top of a blue table
Autor tejto fotografie je Hal Gatewood

Mnohí si nie sú istí, či sú správy o zombie presné. Naznačujú, že placebo efekt, náboženský fanatizmus a mediálna senzácia môžu byť rozumnejšími vysvetleniami a že armáda zombie džihádistov je nepravdepodobná. Napriek tomu si užívatelia captagonu na bojisku vychutnávajú jeho schopnosť eliminovať obavy o svoje životy alebo životy iných.

Mňau mňau

Mefedrón alebo „mňau mňau“ pustoší Indiu. Podľa polície je 80 % závislých v Bombaji závislých od tohto bieleho prášku. Niektorí opisujú užívateľov ako „bledých, chudých, chorých ľudí“, ktorí vyzerajú ako „mŕtvi na nohách“. „Mňau mňau“ stojí približne 15 dolárov za gram. Dá sa šnupať alebo prehĺtať, pričom poskytuje hodiny energie, eufórie a zvýšeného sexuálneho apetítu. Užívatelia chudnú a trpia kolapsami a halucináciami. Časté sú samovražedné myšlienky.

4392285426 bab44e5668 c
Zdroj: Elad Rahmin/Flickr

Mnohí užívatelia opisujú, že sa cítia ako zombie a zažívajú živé halucinácie mŕtvych ľudí a démonov. Mňau mňau bolo v Indii legálne do roku 2015. Izrael ho zakázal v roku 2008 a Európa podobne v roku 2010. V roku 2013 sa objavila správa o britskom užívateľovi mňau mňau, ktorý ubodal svoju matku a potom si tým istým nožom odrezal penis.

Krokodil

V 90. rokoch 20. storočia zaznamenali lekári v Rusku a na Sibíri vlnu pacientov so škvrnami na čiernom tele, ktoré pripomínali krokodíliu kožu. Bol to dôsledok „krokodilu“, chemického odvaru, ktorý mal napodobňovať účinky heroínu. Omamná látka, ktorá vás zožiera zvnútra, si čoskoro vyslúžila prezývku „zombie droga“.

person in white pants and white shirt holding clear glass tube
Autor tejto fotografie je Mika Baumeister

Do roku 2011 bolo v Rusku a na Ukrajine viac ako 120 000 závislých od krokodilu. Všetko potrebné na výrobu krokodilu je dostupné v miestnej lekárni. Účinnou zložkou je kodeín, opiát, ktorý sa nachádza v mnohých liekoch proti kašľu. Zapáchajúca žltá tekutina sa predáva za zlomok ceny heroínu. V roku 2013 mužovi z Missouri odpadol prst po tom, čo ho použil ako miesto vpichu krokodílu.

Diablov dych

Skopolamín je možno najstrašidelnejšia droga na svete. „Diablov dych“, odvodený z kolumbijského stromu borrachero, mení ľudí na „zombie“ a spôsobuje, že si nedokážu vytvoriť spomienky. Tento prášok bez zápachu sa dá fúkať do tváre osôb, čím sa vymaže ich slobodná vôľa. Je bez chuti a často sa pridáva do alkoholických nápojov. Zločinci rýchlo využívajú jeho potenciál na premenu obetí na bábky, ktoré sa dajú ľahko presvedčiť, aby odovzdali kľúče alebo vyprázdnili svoje bankové účty.

7467698546 6a79437a44 c
Zdroj: Satya/Flickr

Diabolský dych blokuje určité neurotransmitery, čím vypína schopnosť spomínať si. Droga sa tradične používala na lákanie manželiek zosnulých vodcov do hrobov, kde ich pochovávali zaživa. Joseph Mengele, nacistický „anjel smrti“, často používal skopolamín na svojich pokusných subjektoch. CIA ho používala ako sérum pravdy počas výsluchov počas studenej vojny. Skopolamín sa stále používa na liečbu Parkinsonovho trasenia a zmiernenie nevoľnosti pri pohybe.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.