Zriedkavé duševné poruchy. Stretli ste sa s niektorou z nich?

4326

Ľudská psychika je niekedy oveľa krehkejšia ako sklo alebo porcelán. Od samého narodenia je ovplyvňovaná mnohými faktormi, ktoré ju formujú. Stačí, že dôjde k drobnej komplikácií alebo nerovnováhe a celý proces vývinu môže nabrať úplne iný, nesprávny smer. Netreba zabúdať ani na to, že samotná psychika je ovplyvňovaná nervovým systémom, ktorý musí byť tiež správne vyvinutý a správne fungovať, aby bol človek psychicky zdravý. Mozog je ale tak komplexný orgán, že niektoré jeho odchýlky vo fungovaní nevedia vedci vysvetliť ani po rokoch skúmania.

Nachádza sa stále viac a viac ľudí trpiacich na viac či menej bežné psychické ochorenia. Medzi tie najbežnejšie patrí napríklad depresia, úzkostná porucha, OCD alebo anorexia. Vedeli by ste ale povedať niektoré aj z tých menej bežných? Ak nie, ste tu správne! My vám veľmi radi predstavíme celkom netypické a bizarné psychické ochorenia, ktorými ľudia skutočne trpia.

Boantropia

Zdroj Wolfgang Hasselmann

Ide o patologický stav, kedy postihnutý trpí bludmi. Ako sa tieto halucinácie prejavujú? Môžete ho vidieť “pásť” sa na tráve alebo múkať ako krava. Trpí totiž utkvelou predstavou, že je krava alebo býk. Ak sa pozrieme do histórie, tak zistíme, že týmto veľmi nepríjemným, za to neškodným psychickým ochorením trpel napríklad aj biblický kráľ Nabuchodonozor.

Úzkosť vyvolaná kofeínom

Zdroj Mike Kenneally

Káva, ako pravdepodobne viete, zvyšuje srdcovú frekvenciu, navodzuje pocit bdelosti a vo všeobecnosti zaháňa únavu. Ak vás ale často prepadajú úzkosti, káva ich môže ešte zhoršiť. Dostanete sa do stavu nekontrolovateľnej nervozity a stresu.

Taijin Kyofusho

Zdroj frank mckenna

Veľmi zhruba by sme to mohli popísať ako strach z vystupovania v spoločnosti. Primárne sa toto ochorenie vyskytuje u obyvateľov Japonska. Pacientov vždy v spoločnosti zachváti hrôza z toho, že by mohli urobiť spoločenské faux pas. Osoba sa cíti nepríjemne vo vlastnom tele. Majú pocit trápnosti, ktorá je vyvolaná ich nespokojnosťou s vlastnou postavou alebo tvárou.

Táto porucha sa vyskytuje až u 20% mužov žijúcich v Japonsku, pričom začlenenie do spoločnosti môže byť pre nich náramne ťažké.

Othello syndróm

Zdroj Sander Sammy

Je prirodzené a celkom normálne žiarliť na niekoho, koho ľúbime (predovšetkým, ak sme si už prešli zlou skúsenosťou). Othello syndróm ale zahŕňa prehnanú žiarlivosť – priam až extrémnu. Paradoxne sa tento syndróm objavil u starších ľudí, ktorí užívali dopamín na liečbu Parkinsonovej choroby, ale mechanizmus, akým to funguje nie je dodnes známy. Othello syndróm sa potom prejavuje nadmerným kontrolovaním, až násilím, pri absolútnom popieraní.

Syndróm explodujúcej hlavy

Syndróm explodujúcej hlavy znie horšie ako skutočne je. Ide totiž len o metaforu, ale obrazne veľmi výstižnú. Ľudia trpiaci týmto syndrómom neustále počujú výstrely, výbuchy, činely tak hlasno, akoby boli reálne. Možnou príčinou je nedostatok spánku v kombinácii s úzkostnými stavmi.

Stendhalov syndróm

Zdroj Andrea Piacquadio

Táto psychosomatická porucha, známa pod mnohými ďalšími názvami, spôsobuje vážne príznaky úzkosti. Tie zahŕňajú zrýchlenie srdcového tepu, závraty a mdloby, zmätenosť a možné sú aj halucinácie. Kedy k Stendhalovmu syndrómu dochádza? Keď človek zažije niečo veľmi osobné, krásne a silné.

Postihnutého zaplavia emócie, s ktorými sa len ťažko v danej chvíli dokáže vyrovnať. Postihuje najmä vysoko citlivých ľudí.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre