10 dokumentov, ktoré poškodili kariéru alebo reputáciu slávnych osobností

396

Toto je 10 dokumentov, ktoré poškodili kariéru, či reputáciu známym osobnostiam. V zozname nájdete počiny ako Living With Michael Jackson, Surviving R. Kelly alebo The Panama Papers.

Blackfish

Blackfish je dokumentárny film z roku 2013. Tento počin mapuje život kosatky Tilikum, ktorá v zajatí dokonca zabila niekoľko ľudí. Celý dokument mala na starosti organizácia Sea World, ktorá však kvôli nemu utrpela obrovské straty a neskôr musela zaplatiť aj pokutu za zavádzanie investorov vo filme.

Living With Michael Jackson

Toto je britský dokument z roku 2003. Hoci jeho tvorca sa chcel pôvodne zamerať na kariéru popového speváka, oveľa väčší rozruch spôsobilo prespávanie detí na jeho ranči Neverland, či keď kamera zachytila, ako sa Michael drží za ruku s 13-ročným chlapcom.

Autor tejto fotografie je Constru-centro

Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief

Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief je americký dokument z roku 2015. Pojednáva o scientologickej cirkvi a poukazuje na fungovanie tejto organizácie, nielen z organizačného a náboženského hľadiska, ale aj z pohľadu financií, či propagácie slávnych osobností. Často v dokumente padlo meno herca Johna Travoltu. Ten je spolu s Tomom Cruisom asi najznámejší scientológ v rámci Hollywoodu.

Autor tejto fotografie je lauraleedooley

Surviving R. Kelly

Americký dokument z roku 2019, ktorý v češtine vyšiel pod prekladom R. Kelly a jeho obete. Tento projekt mapuje život desiatok mladých dievčat a žien, ktoré sa stali obeťami správania R. Kellyho. Po vydaní dokumentu nahrávacia spoločnosť RCA, ktorú vlastní Sony Music, zrušila všetky svoje väzby voči spevákovi a vymazala ho aj z ich webovej stránky.

Autor tejto fotografie je Soulfull

Making A Murderer

Vysoko hodnotený seriál vyrobený v USA v rokoch 2015 – 2018. Má dve série po 10 epizód. Tento dokument mapoval cestu, ako okresný prokurátor Ken Kratz obvinili dvoch mužov z vraždy. Aj vďaka dokumentu však vyplávalo na povrch, že on sám sexuálne obťažoval príbuzné obvinených, či svoje podriadené v úrade.

The Case Of: JonBenet Ramsey

Toto je dokument z roku 2016, ktorý opisuje nevyriešenú vraždu 6-ročného dievčatka. Vznikol na 20. výročie jej smrti a po jeho zverejnení bol prípad opätovne vyšetrovaný. Rodina čelila obvineniu, že rodičia kryli brata malého dievčatka, ktorý mal v tom čase 9 rokov. Vyšetrovatelia pracovali s teóriou, že ju dobil na smrť. Rodina a tvorcovia dokumentu sa napokon mimosúdne vyrovnali a jej vražda je dodnes nevyriešená.

Nanook Of The North

Toto je americko-francúzsky dokument z roku 1922, ktorý opisuje život Eskimákov. Mal to byť realistický pohľad do života eskimáckeho lovca, ale viaceré scény boli jednoducho vymyslené, či nepravdivo podané. Jeho rodinní príslušníci vo filme tiež neboli skutoční, ale prešli klasickým castingom.

Icarus

Icarus je americký dokumentárny thriller z roku 2017, ktorý má na svedomí Bryan Fogel. Tento projekt sa zameriaval na situáciu vo svete športu, konkrétne na doping. A poškodil hneď viaceré známe mená, napríklad cyklistu Lancea Armstronga.

Autor tejto fotografie je puliarf

The Panama Papers

Dokument The Panama Papers z roku 2018 sa zameral na daňové úniky a podvody slávnych osobností. Podrobne mapuje dianie so zahraničnými účtami a týkalo sa to napríklad takých mien ako Shakira, Madonna, či Lewis Hamilton.

Autor tejto fotografie je oouinouin

The Staircase

Tento zoznam 10 dokumentov, ktoré poškodili niekoho kariéru či reputáciu, ukončujeme počinom The Staircase (2004). Ten pojednáva o smrti manželky populárneho autora Michaela Petersona. On sa v dokumente snažil presvedčiť o svojej nevine, ale dokonca aj tvorcovia projektu si myslia, že ju zavraždil práve on. V roku 2018 vyšlo The Staircase aj na Netflixe.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre