10 faktov o zlate, ktoré ste pravdepodobne ani netušili

17120

Už tisíce rokov zlato púta našu pozornosť svojím vzácnym leskom a neochvejnou hodnotou. Tento kov, ktorý sa za celú históriu stal symbolom bohatstva a moci, nás fascinuje svojou unikátnou povahou a širokým spektrom využitia. Od dávnych civilizácií po moderné finančné trhy, zlato si zachováva svoje miesto ako jeden z najcennejších aktív. V tomto článku sa pozrieme na niektoré fascinujúce fakty o zlate, ktoré nás presvedčia o jeho neodolateľnom šarme a význame v dnešnom svete.

gold and black rectangular case
Photo by Jingming Pan on Unsplash

Čisté zlato je elastické

Čisté zlato je také pružné, že jediná unca z neho (31.1 g) môže byť natiahnutá do vlákna dlhého 80 kilometrov bez toho, aby sa zlomilo (v tomto bode by bolo tiež príliš tenké na to, aby sa dalo vidieť). Ak by ste to urobili so všetkým existujúcim zlatom na svete, 11 miliónov krát by obišlo Zem.

black and gray stone fragments
Photo by Lucas Santos on Unsplash

Nemali by ste hrýzť zlato

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, hryzenie do zlata nie je spoľahlivým spôsobom, ako zistiť, či je pravé – aj iné kovy sú dostatočne mäkké, aby na nich bolo vidieť stopy po zuboch. A aj keď mnohí šampióni svoje výherné ceny hryzú, zlaté olympijské medaily sa z tohto kovu nevyrábajú od letných hier v roku 1912 v Štokholme. Moderné zlaté medaily sú väčšinou strieborné; tie z hier 2016 v Riu obsahovali len 1,2 percenta zlata.

Zdroj: wikimedia

Nobelova cena je vyrobená zo zlata

Medaila Nobelovej ceny je stále vyrobená zo zlata, aj keď bola v roku 1980 znížená, keď sa zmenila z 23 karátov (24 je čistých) na 18-karátové jadro potiahnuté 23-karátovým zlatom. Zlato v každej medaile má hodnotu približne 8 000 dolárov.

Zdroj: wikimedia

Zlato môže zmeniť farbu

Prirodzene žltý prvok, zlato, mení farbu, keď sa zmieša s inými kovmi, čo mu tiež dodáva silu. Biele zlato obsahuje nikel alebo paládium. Ružové zlato získava svoj odtieň z medi. Existuje dokonca aj zelené zlato, ktoré má striebro a niekedy aj zinok alebo kadmium. Ak chcete zistiť, koľko zlata je v akomkoľvek kuse, vydeľte obsah karátov číslom 24 a vynásobte číslom 100. Výsledné percento je množstvo zlata.

silver diamond studded heart pendant
Photo by Sabrianna on Unsplash

Zlato sa v medicíne používa už tisícročia

Starí Rimania z neho vyrábali zubné mostíky, čo sa naučili od Etruskov. Po väčšinu 20. storočia lekári znižovali bolesť a opuch svojich pacientov s reumatoidnou artritídou intramuskulárnymi injekciami zlúčenín zlata, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Dnes niektorí onkológovia používajú zlúčeniny zlata na zmenšenie rakovinových nádorov.

Zdroj: lookandlearn.com

Ministerstvo financií USA v súčasnosti drží 147,3 milióna uncí zlata (takmer 4.6 miliónov kilogramov)

Približne polovica z nich je uložená vo Fort Knox, skrýša, ktorá má hodnotu viac ako 130 miliárd dolárov. Bezpečnosť vo Fort Knox je taká prísna, že len jediný prezident, Franklin Delano Roosevelt, bol v tomto trezore, ten istý prezident, ktorý nás v roku 1933 fakticky zbavil zlatého štandardu. (Spojené štáty ho úplne opustili až v roku 1971.)

gold, ingots, treasure
Photo by Stevebidmead on Pixabay

Väčšina svetového zlata sa teraz ťaží v Číne

Krajina predbehla Južnú Afriku v celkovej historickej produkcii zlata v roku 2017. Ale najväčší zlatý kryštál na svete – mimoriadne vzácny geometrický útvar, ktorý sa môže objaviť na vzorkách zlata – vážil 7,7 uncí a bol nájdený pred desiatkami rokov vo Venezuele.

gold mine, desert, mining
Photo by TheDigitalArtist on Pixabay

Časť zlata pochádza z odpadových vôd

Medzi prekvapivejšie – a nepríjemnejšie – zdroje zlata patria čistené odpadové vody. V roku 2015, po analýze kanalizačného kalu z miestnych čističiek, výskumníci z Arizona State University dospeli k záveru, že odpadová voda vyprodukovaná každý rok v meste s miliónom obyvateľov, zahŕňa v priemere 2,6 milióna dolárov v hodnote zlata a striebra.

water waves
Photo by Ben Wicks on Unsplash

Vyťažili sme asi 80 percent svetového zlata

Už sme vyťažili asi 80 percent z 244 000 vyťažiteľných ton zlata na svete. Oceánske vody a morské dno obsahujú ďalších asi 20 miliónov ton, ale tento poklad zostáva do značnej miery nedotknutý kvôli neúmerným nákladom na jeho čerpanie. Ale najväčší poklad je vo vesmíre. Len jeden asteroid (nazývaný 16 Psyche) má hodnotu niekoľkých stoviek biliónov dolárov.

aerial photography of dump trucks
Photo by Shane McLendon on Unsplash

Ale zatiaľ sme do vesmíru zlato iba priniesli, nezobrali sme z neho žiadne

Vesmírne skafandre a kozmické lode sú potiahnuté zlatom, aby odrážali škodlivé infračervené žiarenie zo slnka. Každý nástroj, ktorý chce NASA udržať v chlade, dostane tiež zlatý povlak (keďže žiarenie je tiež skvelým zdrojom tepla). To zahŕňa teleskop Jamesa Webba, najvýkonnejší vesmírny teleskop na svete.

astronaut with white background
Photo by Adam Miller on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre