Úvod Tipy na dovolenky – Pozrite si cestovateľské trendy a tipy ako ušetriť na exotike alebo Slovensku

Tipy na dovolenky – Pozrite si cestovateľské trendy a tipy ako ušetriť na exotike alebo Slovensku

S času na čas každý potrebuje vydýchnuť a dopriať si trošku pokoja a relaxu, či už od školy alebo zamestnania. Kam však ísť? Čo robiť? Ísť na dovolenku na Slovensko, niekde do Európy alebo až na opačnú stranu zemegule? Dnes môžete ísť kam sa vám zachce a možností na dovolenku je skutočne nekonečno.

Cestovanie nemusí nutne ani znamenať že utratíte niekoľko mesačnú výplatu. Dnes je cestovanie lacnejšie než kedykoľvek predtým! Ak budete pravidelne kontrolovať veľké portály s letenkami, tak určite nájdete lacné letenky do svetoznámych miest a krajín.
Najväčší výdaj bude asi na ubytovanie.

Ak idete s kamarátmi alebo rodinou, tak sa vám náklady rozložia medzi viacerých ľudí. Ak cestujete sami, tak môžete vyskúšať aplikácie, ktoré dovolia domácim ponúknuť vám ubytovanie zdarma. Jednou z takých aplikácii je aj Couchsurfing.

Kedy ísť na dovolenku?

Väčšina ľudí chodí na dovolenku v lete alebo v zime. V lete sú všade plné pláže turistov a v zime zasa preplnené lyžiarske svahy. Pre to, ak sa chcete vyhnúť všadeprítomným turistom, tak choďte na dovolenku v jari alebo jeseni. Väčšina populárnych letných dovolenkových destinácii má najmenej turistov v novembri.

Dovolenka na Slovensku

Dovolenka Slovensko

Mnohí Slováci miesto dovolenky v zahraničí volia dovolenku na Slovensku. U nás sa síce neokúpete v mori, no môžete objavovať našu krásnu prírodu, historické mestá, ísť do wellness, na turistiku, navštíviť mnohé UNESCO pamiatky, lyžovať alebo sa poobzerať v našich národných parkoch . Slovensko je aj ideálna destinácia pre dovolenku s deťmi.

 

Zapísaním do zoznamu UNESCO získa pamiatka to najvyššie ocenenie, aké môže dostať. Pre to sa každú jednu pamiatku UNESCO oplatí navštíviť. Pamiatky v zozname UNESCO sú: Banská Štiavnica, Spišský hrad a pamiatky okolia hradu, Bardejov, Jaskyne a priepasti Slovenského krasu, Bukové pralesy Karpát a Drevené kostoly Karpatského oblúka.

Niektoré z týchto pamiatok sú často prehliadané domácimi, ktorí ich považujú za samozrejmosť a neuvedomujú si v blízkosti akej rarity sa nachádzajú. Pre to ak bývate v okolí jednej z týchto pamiatok, tak sa ich jednoznačne oplatí navštíviť, hoci len na jednodňový výlet. A toto všetko vás nemusí stáť veľa peňazí pretože dovolenkovať na Slovensku sa dá naozaj lacno !

Slovensko v lete

Leto na Slovensku

Vysoké tatry sú nie len na lyžovanie, ale aj na turistiku! Turistiku v Tatrách zvládnu aj menej skúsení turisti, najmä vďaka širokej škále možností, ktoré Tatry ponúkajú. Nemusí to nutne znamenať šplhanie po skalách, ale pokojne to môže byť aj pozvoľný výstup po lesnej cestičke.

A čo takto prenocovať na Vysokých Tatrách? Mnohé chaty ponúkajú nocľah, ktorý je nie len o dosť lacnejší ako nocľah v mestách pri Tatrách, ale je to aj zážitok na celý život. Dobrú noc vám budú doslova dávať líšky.
Ak vám turistika nevonia, tak vás možno nadchne kúpanie vo vodných nádržiach, v jazerách alebo v aquaparkoch. Môžete navštíviť Senecké jazerá, Domašu, Zlaté Piesky a mnoho ďalších!

Slovensko v zime

Lyzovacka na SlovenskuSlovensko je posiate horami a kopcami. Vďaka tomu tu máme desiatky lyžiarskych stredísk, niektoré väčšie a iné zasa malé. Strediská vo Vysokých a Nízkych Tatrách sa kvalitou vyrovnajú tým zahraničným, no cenovo sú lacnejšie a podporujete tak domácich podnikateľov.

Po dlhom dni na snehu je vynikajúcim relaxom navštívenie wellnessu. Slovensko je bohaté na minerálne a liečivé pramene, vďaka čomu sú po celej krajine roztrúsene mnohé kúpeľné mestá a menšie rezorty.

Tipy pre kvalitnú dovolenku na Slovensku !

ZaujimavySvet vám prináša články z rôznych slovenských oblasti, ktoré by ste určite mali navštíviť .

 

Dovolenka v Európe

Dovolenka v EuropeJednou z mnohých výhod členstva v EU je, že pri cestovaní sa môžeme voľne pohybovať po členských štátoch. To nám otvára dvere to krajín plných kultúry, zaujímavých ľudí, bohatej histórie a krásnej architektúry. Vyberie si tu naozaj každý.

Ak sa chcete váľať na pláži, tak Portugalsko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko či Chorvátsko vás privíta s otvorenými rukami. Samozrejme  nesmieme zabudnúť ani na dovolenku v Grécku, ktorá ponúka všetko od gastronómie po nádherné more.

Nemáte radi teplo? Nevadí! Škandinávske krajiny, Pobaltské štáty či Island sú pre vás ako stvorené.

Zaujíma vás história? Tej sa nabažíte do sýtosti skutočne v každej jednej krajine Únie.

Krajiny Európy, ktoré nie sú súčasťou Únie, sa určite tiež oplatí navštíviť! Balkánske štáty boli v minulosti stretom viacerých kultúr a náboženstiev, čo z nich dnes robí jedinečné miesta na Zemi, s nepredvídateľnou architektúrou a kultúrou. Celý polostrov je pokrytý horami, vďaka čomu vzniklo meno Balkánsky (Balkán = hora po turecky).

Turecko

Táto krajina je dnes tiež populárnou dovolenkovou destináciou a to najmä v lete. Teplota mora je v letných mesiacoch až 29°C, čo z mora robí už nie až tak osviežujúci kúpeľ. Ak vás zaujímajú pamiatky, tak tých má Turecko skutočne dosť. Nájdete tam prírodné, náboženské, architektonické pamiatky, z ktorých je veľký počet v UNESCO. Prečítajte si dovolenkového sprievodcu Tureckom.

Dovolenka v Rusku?

Rusko je najväčšou pravoslávnou krajinou na svete a nachádza sa tu až 39% všetkých pravoslávne veriacich na svete. Múzeá, bunkre z druhej svetovej vojny, príroda, pravoslávne kostoly, kultúra a mnoho ďalších vecí, ktoré môžete v Rusku navštíviť vás nesklamú a zabavia na poriadne dlhý čas. Aj keď tu strávite hoci týždeň alebo dva, tak si nestihnete pozrieť všetko, čo Rusko môže ponúknuť.

Exotická dovolenka

exotikaKeď sa povie exotická dovolenka, možno niekto pomyslí na Brazílske džungle a pralesy, niekto na karibské tyrkysové moria a ostatní zasa na africké savany a púšte či na ázijské stepi a vlhké pralesy. To všetko sú exotické dovolenky a každý si užije niečo iné. Zatiaľ čo vám sa páči predstava pozorovania levov, tak vaším priateľom alebo rodine sa skôr zapáčia pláže Thajska.

Karibik a Stredná Amerika

Horúce slnko, tyrkysové moria a poriadny relax. To všetko ponúka Karibik. Či už pôjdete na Kubu, Portoriko, Bahamy, Dominikánsku republiku alebo Jamajku, tak si dovolenku v Karibiku užijete.

Ak sa neviete rozhodnúť kam ísť, tak prečo nevyskúšať všetko? V Karibiku pôsobí veľa lodných spoločností, ktoré ponúkajú dovolenkové výlety loďou. Počas týchto výletov na lodi strávite niekoľko nocí, takže to určite nie je dobrá voľba pre ľudí, ktorí zvyknú trpieť morskou chorobou. Počas týchto niekoľko dní však precestujete celý Karibik a uvidíte to najlepšie z každého miesta.

Dovolenka tohto štýlu zanechá spomienky na celý život.

Krajiny v strednej Amerike ako Mexiko, Guatemala, Belize, Honduras majú mnoho pamiatok po pôvodných obyvateľoch. Sú to rôzne chrámy, sochy a hrobky. Mayskú kultúru nezažijete nikde inde na svete.

Dovolenka v  Južnej Amerike

Južná AmerikaO Južnej Amerike sa dnes veľmi nehovorí, ak príde na tému letnej dovolenky, no to však neznamená že vám nemá čo ponúknuť. Špecifická príroda a ekosystém, zvieratá ako žiadne iné a pozostatky dávnych kultúr, to všetko tu nájdete. Hoci všetky krajiny nie sú pripravené na turistov, tak to neznamená že tu budete pre domácich ako výjav z čistého neba.

V Južnej Amerike si užijete menej vylihovania na pláži ale omnoho viac spoznávania krajiny, v ktorej ste. K mnohým pamiatkam sa nedostanete inak, ako niekoľko hodinovou túrou. Určite každý počul o Machu Picchu.

Niet sa čo diviť, keďže to je jedna z najznámejších, ak nie práve najznámejšia pamiatka v Južnej Amerike. Netreba však zabúdať ani na sochu Ježiša v meste Rio de Janeiro.

Turistika, „paraglajding“, bicyklovanie, učenie tanga, kiting, loďou po Amazonke, sandboarding, surfovanie, kajakovanie, potápanie, rybárčenie, lozenie na skaly, pozorovanie delfínov či šnorchlovanie. Toto je len malý výber z aktivít, ktoré sú v Južnej Amerike populárne, či už medzi domácimi, alebo medzi turistami.

Hľadáte niečo neobjavené? Skúste Afriku !

Afrika nemusí nutne znamenať horúčavy a chudobné krajiny. Pokiaľ navštívite sever alebo juh krajiny, tak dnes už ledva rozpoznáte že ste v Afrike. Tieto krajiny sú taktiež zvyknuté na turistov a vedia to využiť. Krajiny strednej Afriky sú na druhú stranu chudobnejšie, čo je možné vidieť na prvý pohľad.

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že Afrika je celý kontinent, ktorý je plný menších štátov. Vďaka tomu sa topografia, krajina a možné aktivity menia drasticky pri každej krajine. Či už navštívite Ugandu, Keňu, Tanzániu, Botswanu či Egypt, tak sa zakaždým stretnete s novou kultúrou a prírodou.

Ak plánujete navštíviť Afriku, tak veľmi neočakávajte luxusné 5* hotely na každom kroku, najmä ak ide o strednú Afriku. Severná Afrika už niekoľko rokov príma veľa turistov a niektoré časti sa poriadne ani nelíšia od napríklad juhu Španielska.

Dovolenka v Ázií

India a ČínaČína, India, Thajsko či Mongolsko. Síce sú tieto krajiny na jednom kontinente, tak sú všetky maximálne odlišné. Či už ide o kultúru, architektúru, náboženstvo alebo kuchyňu. Veľa z nás si to neuvedomuje, no nie je Ázia ako Ázia. Ak navštívite sever, juh, západ či východ Ázie, tak budete mať stále jedinečný zážitok.

Samozrejme nie všetky krajiny sú populárne dovolenkové destinácie. Málo ľudí navštívi vnútrozemské štáty a pre to je turizmus väčšinou zameraný na prímorské lokality. Čína, Hong Kong, Malajzia, Thajsko, Singapur, Japonsko a Južná Kórea sú všetko populárne krajiny pre turistov a nájdete mnoho „cestoviek“, ktoré vás tam radi vezmú.

Ak od dovolenky očakávate relax a pohodu na pláži, tak vás nesklamú Maldivy, Mjanmarsko, Andamanské ostrovy, Thajsko alebo Filipíny. Na druhú stranu, ak chcete objavovať skutočne bohatú a zaujímavú kultúru a históriu Ázie, tak vám na to nebude stačiť jedna dovolenka.

Skvelou prvou dovolenkou pre spoznávanie je Čína. Navštívite pamiatky o ktorých ste toho mnoho počuli. Pamiatky ako Veľký Čínsky Múr, Zakázané mesto, Terrakotovu armádu alebo palác Potala. Lenže pri Číne sa to jednoznačne nekončí. Takmer každá krajina vás dokáže pohltiť na celé týždne, ak nie mesiace.

Síce je cestovanie s cestovnou kanceláriou nákladnejšie, tak je to najlepšia možnosť ako navštíviť Áziu. Sprievodca vám je schopný porozprávať o každej jednej maličkosti na ktorú sa ho opýtate a v Ázii je náročné nájsť si dobrého sprievodcu pokiaľ neovládate domáci jazyk.

Ak idete s cestovnou kanceláriou, tak máte zaobstaraných sprievodcov, ubytovanie, prevoz a každý detail, na ktorý by ste možno sami aj zabudli, takže vašou jedinou úlohou bude ponoriť sa do fantastickej histórie a poriadne si užiť každý moment.

Kam ísť nabudúce? Japonsko? Čo takto India, alebo Izrael? Je úplne normálne, že si nebudete môcť vybrať. Pre niekoho to môže byť prekliatie, no pre iného zasa požehnanie. Ak si neviete vybrať ktorú krajinu navštíviť, tak prečo nenavštíviť rovno všetky?

Ázia vás pohltí už pri prvej dovolenke a budete sa tam chcieť vrátiť a spoznávať ešte veľa rokov po tom ako sa vrátite domov. Celá Ázia čaká len na vás a pravdepodobne tam pár rokov ešte pobudne.

Dovolenka v Austrálií

Austrália (štát) pokrýva až 86% kontinentu s rovnakým názvom, no spolu na celom kontinente je až 14 štátov. Najznámejšie sú Austrália a Nový Zéland. Tieto krajiny navštívi aj najviac turistov z celého kontinentu. Krajiny ako Tasmánia, Fidži a Papua Nová Guinea postupne začínajú byť príťažlivejšie pre turistov, no ide to pomaly.

Keď sa povie Austrália, tak mnoho ľudí si asi predstaví celý ekosystém, ktorý čaká len na to, aby vám ublížil. Je síce pravda, že v Austrálii sa nachádzajú jedovaté hady, pavúky, strašidelné krokodíly či medúzy (Štvorhranky), no pokiaľ nenavštívite odľahlé oblasti, v okolí ktorých sa nenachádza mesto desiatky kilometrov, tak vás tieto zvieratá nemôžu ohroziť.

Na druhú stranu, veľa turistov chodí do Austrálie práve kvôli jej špecifickej prírode. Nikde inde na svete nenájdete zvieratá ako v Austrálii. Až 80% rastlín, cicavcov, plazov a žiab sú špecifické práve pre tento ostrov.

Síce Sydney nie je hlavné mesto (hlavné je Canberra), tak je najväčšie a každým rokom je hodnotené ako jedno z najlepších miest na život v celom svete. Keďže je Austrália na Južnej pologuli, tak má leto vtedy, keď my máme zimu a naopak. Veľa zimných športovcov chodí sem alebo na Nový Zéland na prípravu, keď v ich domácej krajine sú akurát „štyridsiatky“.

Last minute dovolenky

Last minute (akciové) ponuky  sú skvelým spôsobom ako ušetriť peniaze. Last minute v preklade znamená posledná minúta a v mnohých prípadoch ide presne o to.
Ľudia, ktorí na takúto last minute dovolenku už išli, určite poznajú ten pocit keď sa pozeráte na 4 možné dovolenky, každá v inej krajine a pri každej vám píše že majú už len 3 voľné miesta. Rozhodovanie o minútu dlhšie môže znamenať že na tu skvelú dovolenku v Španielsku si budete musieť ešte rok počkať.

Last minute taktiež znamená, že odlet alebo ubytovanie máte už o pár dní, a častokrát už rovno na druhý deň od zakúpenia dovolenky. Práve toto je dôvod, prečo spoločnosti vôbec ponúkajú last minute dovolenky. Radšej predajú dovolenku za minimálny profit, než žeby to nepredali vôbec a ešte na tom stratili.

Niektorí ľudia využívajú last minute dovolenky ako hlavný faktor pri rozhodovaní kam ísť na dovolenku. Kto vie? Možno vás raz takáto neplánovaná dovolenka zoberie na miesto, ktoré zmení váš život.

Tipy pre lacnú dovolenku

lacna dovolenkaDovolenky môžu urobiť dieru vo vašej peňaženke, no dá sa tomu aspoň z časti zabrániť. Jedným spôsobom je už vyššie spomínaný last minute, kedy je bežné ísť na dovolenku s 50% zľavou. No ak nemáte možnosť last minute, tak je par spôsobov ako ušetriť.

Časopis Forbes uverejnil článok, v ktorom píše o 33 najlacnejších miestach pre navštívenie v roku 2018 (článok je v angličtine). No pre trochu všeobecnejšie rady čítajte nižšie:

Choďte po „menej vychodených cestičkách“

Populárne destinácie vedia, že sú populárne. Pre to si môžu dovoliť zvyšovať ceny a nestratiť pri tom záujem turistov. Preto všeobecne platí, že čím je destinácia populárnejšia, tým za ňu zaplatíme viac. Odporúčame naštudovať si kam plánujete ísť a s určitosťou nájdete pláže, hory, rezorty, wellnessy, rodinné kempy, dovolenkové plavby, dovolenku v prírode alebo hocičo predstavuje vašu ideálnu dovolenku. Neskočte rovno po veľkých hotelových rezortoch.

Cestujte v skupine

Takmer všetky hotely, historické pamiatky (za ktoré sa platí vstupné) a dokonca dnes aj niektoré reštaurácie ponúkajú skupinové zľavy. Môžete sa buď pridať k cudzím turistom alebo sa dohodnúť s rodinou a kamarátmi a naplánovať parádnu dovolenku. Skupiny nemusia byť obrovské, častokrát stačí, aby mala skupina 10 – 15 ľudí na to, aby vám bola poskytnutá nezanedbateľná zľava.

Cestujte v netypických dňoch

Letecké spoločnosti zvyknú mať vyššie ceny počas víkendov, keďže vtedy lieta najviac ľudí. Pokiaľ cestujete cez týždeň, tak ušetríte peniaze za úplne rovnaký lístok, ktorý by mal prirážku cez víkend.

Porovnávajte ceny

Dnes je na internete obrovské množstvo stránok, ktoré vám ponúkajú skvelé „cestovné riešenie“, čiže nie je veľmi dôvod aby ste za niečo dnes platili plnú cenu. Pri trošku flexibilite si dokážete ušetriť euro na každom kroku. Sledujte viacero zľavových portálov naraz, ak nájdete letenku na stránke, ktorá je len sprostredkovateľom, tak navštívte stránku spoločnosti, ktorej letenku predávajú. Väčšinou bude tá letenka ešte o pár eur lacnejšia.

Ubytovanie výmenou

Dnes nemusíte za ubytovanie ušetriť len tak, že nájdete to najlacnejšie. Prečo mať len jednu izbu, keď pre seba môžete mať celý dom? Stránky ako HomeExchange.com vám dovoľujú prespať v niekoho dome, zatiaľ čo on prespí v tom vašom. Navyše si budete môcť uvariť vlastné jedlá a vynechať tak drahé reštaurácie.

Spravte si zoznam, čo chcete na dovolenke robiť

Jedným z najrýchlejších spôsobov ako minúť veľa peňazí na dovolenke je, že prídete do mesta a vydáte sa vonku, aby ste našli niečo, čím sa zabavíte. Je veľká šanca že takto padnete do drahých „turistických pascí“. Namiesto toho strávte nejaký čas pred dovolenkou na internete, zistite si čo chcete navštíviť, pozrite si recenzie miestnych reštaurácii a možností na dopravu.

Keď máte zoznam vecí, ktoré chcete za dovolenku stihnúť a viete koľko čo v okolí stojí, tak je oveľa jednoduchšie robiť múdrejšie rozhodnutia pri míňaní peňazí.

Zistite si kedy ponúkajú lokálne atrakcie zľavy

Ak chcete navštíviť múzeá, tak tie zvyknú mať voľné dni (niekedy aj „noc múzeí“, kedy sú všetky múzeá v meste zdarma), reštaurácie môžu mať dni, kedy deti neplatia za jedlo alebo lokálne pamiatky môžu mať dni, kedy sa neplatí vstupné. Len pre to, že ste na dovolenke, nemusíte platiť plnú cenu. Keď môžu mať domáci skvelé ceny, tak prečo nie aj vy? Skvelým spôsobom ako zistiť tieto informácie sú webové stránky mesta alebo lokálne fóra, prípadne blogy.

Študentské zľavy

Takmer každá atrakcia ponúka študentské zľavy, čiže sa pred dovolenkou uistite, že ste nezabudli svoj študentský preukaz doma!

Nebojte sa požiadať rodinu a kamarátov

Nehovoríme aby ste boli parazit a príživník, ale keď viete že na vašej dovolenke precestujete tisícky kilometrov autom a vaši rodičia majú hybrid, elektrické auto alebo jednoducho zaplatia za kilometer menej ako vy, tak ich môžete požiadať o požičanie auta na vašu dovolenku. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, tak si dajte pozor či pre vás bude platiť ich poistenie, odporúčame zavolať vašej poisťovni a opýtať sa dopredu.

Ak cestujete cez mesto, v ktorom je váš kamarát alebo člen rodiny, tak sa ich nebojte opýtať o prenocovanie či vyzdvihnutie z letiska alebo autobusovej či vlakovej stanice. Častokrát to radi príjmu a vy budete mať chvíľu spoločného času, keď ste sa dlho nevideli.

Všetko spolu sčítané a podčiarknuté

Vaším najlepším priateľom pri plánovaní lacnej dovolenky dopredu je internet.

Čím viac máte času na plánovanie, tým nájdete lepšie ceny. Čiže možno práve dnes si začnete plánovať letnú dovolenku tak, aby sa vám ďalší júl či august nespravila v peňaženke diera.

Poznávací zájazd – cestovkou alebo sám ?

Plánovanie

Ak cestujete do exotickej krajiny ktorú nepoznáte, tak cestovná kancelária je skvelá voľba pre poznávací zájazd. Ak idete cez cestovku, tak nemusíte riešiť ubytovanie, prepravu, vstupy na pamiatky ani sprievodcov.

Ak idete do krajiny, ktorej rodný jazyk ovládate (alebo dnes aj angličtinu), tak si väčšinou dokážete poznávací zájazd vybaviť lacnejšie než cez cestovku. Jedinou nevýhodou je, že budete musieť stráviť nejaký čas plánovaním dovolenky.

Leto, zima, more či hory

Klasickou slovenskou letnou dovolenkou bolo dlhé roky Chorvátsko, no čím ďalej tým viac vidíme Slovákov cestovať aj ďalej. Každým rokov navštevuje viac a viac Slovákov krajiny ako Taliansko, Španielsko či Francúzsko.

Letenky dnes po celej Európe, severnej Afrike či blízkom východe nájdete skutočne lacno.

Dnes zaplatíte letecky do Španielska toľko, čo by ste zaplatili autom do Chorvátska, tak prečo neobjaviť aj ostatné krajiny?

Pokiaľ ide o zimnú dovolenku, tak na lyžovanie máme skvelú lokáciu. Či už navštívime naše krásne Tatry, alebo pôjdeme do neďalekých Álp, tak budeme v najlepších strediskách v celej Európe. Rakúsko, Taliansko alebo Francúzsko má skvelé alpské strediská, ktoré si užijete s kamarátmi alebo s rodinou. Prečítajte si náš článok o lyžovačke v Rakúsku !

Pokiaľ veľmi nehoviete zime, tak môžete v zimných mesiacoch pocestovať na rovník alebo južnú pologuľu. Tieto lokácie sú však ďalej, tak nečakajte letenky za babku. Známi vám budú iste závidieť, keď im v januári pošlete fotku z pláže ako sa opaľujete niekde na Novom Zélande.

Dovolenka s deťmi

Pokiaľ máte veľmi malé deti, tak sa veľmi neodporúča chodiť na poznávacie výlety. Deti sú väčšinou unavené, celodenné chodenie si neužijú a vy máte akurát starosti navyše.

No samozrejme vy sami musíte usúdiť, či vaše deti takúto dovolenku zvládnu a ocenia.
Dnes je populárne ísť s deťmi do veľkých dovolenkových rezortov, kde sa vám o deti postarajú detské kútiky s neustálym dozorom. To vám dovoľuje si konečne vydýchnuť a vylihovať na pláži či v bare (žmurkajúci smajlík).

Na čo nezabudnúť pred dovolenkou !

 • Doklady (občiansky preukaz, pas, preukaz poistenca či študentský preukaz)
 • Nabíjačky (a ak ich aj zabudnete, tak ich rozhodne nekupujte na letisku, lebo zvyknú
 • mať neskutočne vysoké ceny)
 • Pokiaľ idete autom, tak lekárničku
 • Lieky
 • Adaptér na zástrčky (jedine ak cestujete mimo Európu, poraďte sa s touto mapou)
  Cestovné poistenie

Zdroje

 1. www.wikipedia.com
 2. www.unesco-slovakia.sk
 3. www.travelzoo.com
 4. www.britannica.com
 5. www.everyculture.com
 6. www.goturkeytourism.com
 7. www.holiday-weather.com
 8. www.atlasobscura.com
 9. www.travel.usnews.com
 10. www.cruisecritic.co.uk
 11. www.travelocafe.com
 12. www.tripsavvy.com
 13. www.tripsavvy.com
 14. www.smarttravel.com
 15. www.worldatlas.com
 16. www.bookmundi.com
 17. www.australiangeographic.com
 18. www.countries-ofthe-world.com
 19. www.australia.com
 20. www.investopedia.com
 21. www.europeanbestdestinations.com
 22. www.momondo.com
 23. www.power-plugs-sockets.com