10 kuchárskych chýb, ktoré robia aj tí najskúsenejší kuchári

7767

Umenie varenia je výzvou, pretože si vyžaduje veľa zručnosti, času a sústredenia. Ideálnym cieľom je pripraviť jedlo, ktoré poteší chuťové bunky, neprilepí sa na dno panvice a nepripáli sa. Bohužiaľ, nie každému z nás sa v kulinárskom umení darí, aj keď sa snažíme zo všetkých síl.

1. Varenie cestovín vo veľmi malom množstve vody.

Príprava cestovín sa zdá byť jednoduchá, ale v skutočnosti to tak nie je. Musíte zvážiť niekoľko faktorov, aby varenie dosiahlo správny bod. Napríklad je potrebné použiť dostatočné množstvo vody. V opačnom prípade môžu byť cestoviny príliš suché, pripečené alebo prilepené k hrncu.

e1 2
Photo by BrightSide

Riešením týchto potenciálnych problémov je počítať s približne štyrmi litrami vody na pol kilogramu suchých cestovín. Alebo sa uistite, že hladina vody je aj pri varení cestovín vysoko nad nimi.

2. Nezohľadnenie času varenia jednotlivých zložiek.

Pred dusením mnohí z nás začnú s orestovaním cesnaku, potom cibule a ďalších korenín. Potom pridáme prílohu alebo potraviny s vyšším obsahom bielkovín. Robíme však chybu: napríklad cesnak, ktorý je na malé kúsky, sa rozvarí a dokonca sa pripáli skôr, ako pridáme ostatné prísady.

e2 2
Photo by BrightSide

Preto sa odporúča najprv osmažiť cibuľu a potom cesnak pred ostatnými prísadami. Na druhej strane, ako získavame skúsenosti, je tiež vhodné naučiť sa, ktorá zelenina sa varí rýchlo a ktorá dlhšie. Takto sa zdokonalíme v poradí, v akom musíme jednotlivé prísady variť.

3. Solenie na konci a presolenie.

V niektorých starých receptoch sa môžete dočítať: „Pridajte soľ podľa chuti, keď je vec hotová.“ Ak by sme sa riadili touto radou, jedlo by bolo v niektorých častiach pravdepodobne slanšie ako v iných. Musíme si tiež dávať pozor, aby sme nepridali príliš veľa soli, pretože by to mohlo jedlo pokaziť.

e3 2
Photo by BrightSide

Správne je pridávať soľ pri pridávaní ingrediencií a z času na čas ochutnať. Týmto spôsobom zabezpečíme, že sa chuť absorbuje a zvýrazní, ale predovšetkým je rovnomerná.

4. Rozbitie vajec do tej istej nádoby.

Je veľmi bežné, že ľudia v zhone rozbíjajú vajcia jedno po druhom do tej istej nádoby. To však môže byť drahá chyba. Ak sa ukáže, že jedno vajce je pokazené, riskujete, že pokazíte všetky ostatné, alebo v hotovom pokrme zostanú uviaznuté kúsky škrupiny; viete, aké ťažké je dostať ich neskôr von.

e4 2
Photo by BrightSide

Aby ste sa vyhli týmto rizikám, rozbite vajcia do malých misiek a pred použitím na varenie ich dajte spolu do väčšej misky.

5. Používanie lyžice na rozloženie mletého mäsa.

Na miešanie akéhokoľvek pokrmu sa bežne používa lyžica, avšak v prípade mletého mäsa je tento proces pomalý a zdĺhavý. Na druhej strane mäso nemusí byť oddelené tak, ako by sme chceli.

e5 2
Photo by BrightSide

Preto sa odporúča použiť na rozbitie mäsa škrabku na zemiaky. Potom môžete drevenou lyžicou zoškrabať zvyšné mäso zo šľahača. Takto sa mäso uvarí rovnomerne.

6. Zabudnutie na prípravu a nakrájanie surovín pred začatím varenia.

Ľudia si často zohrievajú panvicu a zároveň krájajú suroviny, ktoré budú používať. To však pravdepodobne nie je najlepší spôsob. Môže sa stať, že nakoniec pokazíte recept, pretože keď nakoniec ingrediencie uvaríte, ak neboli nakrájané v správnom poradí. Panvica môže byť taká horúca, že ich nielenže spálite, ale tiež sa môže stať, že sotva stihnete pridať ďalšie veci, ako napríklad korenie alebo ďalšie prísady.

e6 2
Photo by BrightSide

Ide o to, aby ste nemali všetky prísady nakrájané pred vložením panvice na oheň, ale aby ste si najprv pripravili tie, ktoré musíte použiť, a potom nakrájali zvyšok, kým sa tieto budú variť.

7. Používanie tupého noža.

Tupý nôž je oveľa nebezpečnejší, ako vyzerá, pretože sa môže ľahko skĺznuť a poškodiť mäso alebo zeleninu. Alebo si môžete poraniť prsty.

e7 2
Photo by BrightSide

Podľa kulinárskeho experta Marka Bittmanesa je najlepšie mať po ruke nástroj na ostrenie. A ak to nie je možné, nájdite si špecializovanú osobu, ktorá vám nože opraví.

8. Ignorovanie správneho spôsobu skladovania polovičiek avokáda, aby sa zachovali v dobrom stave.

Staré presvedčenie hovorí, že ak sa v rozpolenom avokáde ponechá kôstka, zabráni sa jeho oxidácii a zmene farby. Nanešťastie to nefunguje. Je pravda, že kôstka pomáha spomaľovať rozklad, ale len častí okolo nej; to, čo je ďalej, aj tak stmavne.

e8 1
Photo by BrightSide

Pravdou je, že avokádu nemôžeme zabrániť v oxidácii. Jedným zo spôsobov, ako tento proces oddialiť, je však natrieť časť, ktorú sme nezjedli, trochou olivového oleja a uskladniť ju vo vzduchotesnej nádobe v chladničke. Takto vytvoríte bariéru, ktorá zabráni uvoľňovaniu určitých enzýmov v avokáde.

9. Preťaženie panvice alebo hrnca.

Hoci sa to zdá byť samozrejmé, zvyčajne nepovažujeme dostatok miesta v hrnci alebo panvici za veľmi dôležitý. Ich preťaženie môže mať niekoľko následkov. Napríklad mäso môže byť tesne zabalené a plné vlhkosti. Okrem toho sa pri poklese teploty vytvára para, a preto sa jedlo nakoniec varí namiesto toho, aby sa opekalo alebo smažilo. Na druhej strane je ťažké premiešať jedlo tak, aby sa rovnomerne uvarilo.

e9 1
Photo by BrightSide

Preto sa odporúča menšie množstvo potravín na panvici. Ak nemáme panvicu primeranej veľkosti, je najlepšie variť po častiach. Je vhodné zabaliť alebo prikryť alobalom to, čo sa pripravuje, aby sa udržalo teplo.

10. Nepoznanie množstva chuti, ktorú môžete získať z cesnaku.

e10 1
Photo by BrightSide

Cesnak je korenie s výraznou vôňou a chuťou, ale málokto vie, že jeho chuť sa môže meniť v závislosti od spôsobu prípravy. Ak ho napríklad nastrúhate, jeho chuť bude prenikavejšia; ak ho nakrájate veľmi najemno, bude sa vám ľahšie smažiť, ale budete môcť lepšie využiť aj jeho vlastnosti.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.