10 menej známych faktov o svetoznámych pamiatkach, ktoré znejú neuveriteľne, ale v skutočnosti sú pravdivé

1850

Naša planéta má mnoho zvláštnych miest, ktoré čakajú na to, aby sme objavili ich tajomstvá, od záhadného lesa s ohnutými stromami až po púšť, kde sa občas objaví sneh. Zem je obrovské miesto s mnohými zázrakmi a my vám radi ukážeme niektoré z najväčších tajomstiev našej planéty.

1. Na Sahare sneží.

q0
Photo by BrightSide

Väčšina z nás si myslí, že púšte sú najhorúcejšie miesta na Zemi a že sneh je niečo, čo v ich blízkosti nemožno vidieť. No zrejme to nemôže byť ďalej od pravdy. Sneženie, ktoré sa vyskytuje v tejto púšti, nie je veľmi bežné, ale už sa stalo. Biele divadlo bolo dokonca možné vidieť z vesmíru.

q1
Photo by BrightSide

2. Existujú podvodné jazerá.

q2 2
Photo by BrightSide

Keď sme boli deti, pravdepodobne sme si nevšimli zaujímavý detail z nášho obľúbeného animovaného filmu. V seriáli SpongeBob SquarePants mali pláže pod vodou. Teraz, ako dospelí, si možno myslíme, že je to absurdné, ale ďalší fakt vás možno prekvapí. Naozaj nevieme, či to tvorca seriálu vedel, ale podvodné jazerá existujú aj v skutočnom živote.

Tieto jazerá sa nazývajú soľanky a ich slanosť môže byť veľmi vysoká. V kombinácii s inými prvkami sú tieto koncentrácie vody toxické pre väčšinu živočíchov vrátane ľudí. Žiť v nich alebo v ich blízkosti môžu len niektoré organizmy, ktoré sú schopné odolávať extrémnym podmienkam.

3. Danakilská nížina je skutočným miestom na zemi

q3 2
Photo by BrightSide

Hoci povrch Danakilskej priehlbiny môže vyzerať ako iná planéta, určite ňou nie je. Táto soľná púšť sa nachádza v Etiópii a často sa označuje za najhorúcejšie miesto na Zemi. Je to krajina podobná mimozemšťanom, ktorá vznikla driftom tektonických dosiek, a nachádzajú sa v nej sopky, soľné jazerá a lávové jazerá.

4. Úchvatné modré plamene zo sopiek v Kawah Ijen

q4 2
Photo by BrightSide

Tento sopečný komplex sa nachádza v Indonézii. V noci je normálne vidieť modré plamene, ktoré šľahajú po sopke ostrova Jáva. Táto intenzívna modrá farba vzniká vďaka spaľovaniu sírnych plynov. Niektorí ľudia sa dokonca mýlia a myslia si, že to, čo preteká sopkou, je modrá láva.

5. Saharská púšť bola kedysi dažďovým pralesom.

q5 2
Photo by BrightSide

Je naozaj ťažké predstaviť si Veľkú sfingu v Gíze v zelenom raji. Keby sa však prostredie saharskej púšte nezmenilo, mohla by to byť realita. Podľa vedcov bola táto obrovská púšť kedysi dažďovým pralesom, ktorý bol domovom neuveriteľných zvierat, ako sú napríklad hrochy.

Náhlu zmenu ekosystému spôsobila zmena obežnej dráhy Zeme. Výskum uviedol, že mať veľmi zelenú púšť Sahara by sa mohlo v budúcnosti zopakovať.

6. Pyramída El Castillo v Chichén Itzá vydáva zvuky, ako keď ľudia tlieskajú.

q6 2
Photo by BrightSide

Keď navštívite Chichén Itzá v Mexiku, môžete sa postaviť na spodok schodov pyramídy El Castillo, zatlieskať rukami a počuť nádherný zvuk cvrlikania. Je to zvuk vtáka Quetzala, ktorý sa ozýva celým miestom. Nie je jasné, či architekti pyramídy presne vedeli, ako bude pyramída znieť, alebo nie, ale aj tak je to neuveriteľné divadlo.

7. Kvôli silným zemetraseniam na Machu Picchu sa zmenil spôsob výstavby.

q7 2
Photo by BrightSide

Vzhľadom na poškodenie štruktúry mesta sa predpokladá, že počas výstavby Machu Picchu ho zasiahlo niekoľko zemetrasení. Preto môžeme vidieť posun v spôsobe výstavby – od vytesaných vzájomne prepojených skál k naukladaným (nevytesaným) skalám, ako sú tie na obrázku.

8. Na Islande ľudia pečú chlieb v sopečnej pôde.

q8 1
Photo by BrightSide

Niektorí ľudia majú to šťastie, že si môžu užívať pec, ktorú im darovala matka príroda. Táto neuveriteľná tradícia je súčasťou života Islanďanov už celé generácie. Na prípravu chleba je potrebné vykopať dieru v zemi, a keď sa diera naplní vriacou vodou, je čas zakopať hrniec. O niekoľko minút neskôr bude bochník lahodného tradičného chleba pripravený na konzumáciu.

9. Záhada krivého lesa

q9
Photo by BrightSide

Tento les sa nachádza v Poľsku a tvoria ho bežné borovice, ale aj niektoré stromy, ktoré tvoria výrazný tvar písmena J. Nikto v skutočnosti nevie, ako tieto stromy prišli k tomuto tvaru, ale existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia túto anomáliu vysvetliť.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že stromy boli pochované silným snežením, keď začali rásť, čo spôsobilo ohnutie kmeňa. Napriek tomu je táto teória pravdepodobne nepravdivá, pretože v okolí sa nachádzajú borovice, ktoré majú normálny tvar. Preto si iní ľudia myslia, že s nimi ľudia manipulovali, aby z nich vyrobili nábytok.

Nakoniec, dôvod, prečo sú tieto stromy takto ohnuté, nie je dôležitý, práve vďaka nim môžeme navštíviť toto miesto a vychutnať si chutný piknik s neobyčajným, ale krásnym výhľadom.

10. Tutanchamonovi odlepili bradu, ale niekto mu ju zle prilepil späť.

q10 1
Photo by BrightSide

Prednedávnom Tutanchamónovu masku poškodili zamestnanci jedného múzea. Nie je jasné, čo presne sa stalo, ale fúzy na maske boli úplne odlepené. Na obrázku vyššie sme vytvorili znázornenie toho, ako by maska vyzerala bez brady.

V snahe opraviť ju niekto prilepil bradu späť, ale keď sa snažil odstrániť prebytočné lepidlo, kus sa poškriabal. Na niektorých obrázkoch môžete dokonca vidieť nešťastné poškodenie sochy.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.