10 menej známych prírodných divov sveta

1612

Všetci určite poznáme Grand Canyon, Niagarské vodopády a Veľký bariérový útes. To ale nie sú jediné prírodné krásy, ktoré nám naša planéta ponúka. Niektoré prírodné divy sveta sa neobjavujú na pohľadniciach a v správach, ale sú rovnako nádherné ako tie, ktoré sú známe.

Toto je desať prírodných divov sveta, ktoré možno nepoznáte:

1. Čokoládové vrchy: Filipíny

Proxodimec/wikimediacommons

Čokoládové vrchy sú geologickým útvarom v provincii Bohol na Filipínach. Sú jedinečné vďaka svojej čokoládovej farbe počas obdobia sucha. Nachádza sa tu 1 260 kopcov tesne pri sebe a až 1 776 kopcov rozprestierajúcich sa na ploche približne 50 kilometrov štvorcových. Počas obdobia dažďov sú kopce pokryté zelenou trávou, ale akonáhle prestane pršať, tráva odumrie. Jej farba potom chytí čokoládový odtieň.

Kopce sú rôzne vysoké. Najvyšší z nich dosahuje výšku 120 metrov. Ich vznik stále nie je jasný, ale predpokladá sa, že sú výsledkom zvetrávania a erózie morského vápenca počas miliónov rokov. Provincia Bohol na Filipínach má Čokoládove vrchy zobrazené na vlajke, ako symbol bohatstva prírodných zaujímavostí v provincii. Kopce boli upravené na turistické stredisko, ale turisti na ne nesmú vystupovať. Môžete ich však pozorovať z vyhliadkovej plošiny, ktorá má 214 schodov.

2. Národný park Zhangjiajie: Čína

kaboem/flickr

Národný park Zhangjiajie je národný lesný park, ktorý sa nachádza v Zhangjiajie v čínskej provincii Hunan. V lokalite sa nachádzajú hlboké rokliny, hlboké kaňony a nezvyčajné vrcholy. Pilierové skalné útvary sú najobľúbenejšími prvkami v celom parku. Niektoré z týchto stĺpových skalných útvarov sa týčia až do výšky 600 metrov. Národný park Zhangjiajie je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a inšpiroval aj levitujúce vrchy vo filme Avatar.

Lokalitu môžete preskúmať tromi spôsobmi: Môžete prejsť rozsiahlou sieťou chodníkov v parku alebo použiť výťah Bailong – najvyšší vonkajší výťah na svete. A napokon sa môžete prejsť po sklenenom moste Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge, ktorý bol v roku 2016, keď ho otvorili pre verejnosť, najdlhším a najvyšším mostom so skleneným dnom. Avšak pozor, tento most nie je pre slabé povahy. Mnohí turisti, ktorí po ňom chceli prejsť, sa hneď po niekoľkých krokoch v strachu rozbehli späť.

3. Salar De Uyuni: Bolívia

Poco a poco/wikimediacommons

Bolívijský Salar De Uyuni sa považuje za jeden z najextrémnejších a najpozoruhodnejších prírodných výhľadov na svete. Je to najväčšia súvislá vysokohorská soľná púšť na svete s rozlohou 10 582 kilometrov štvorcových. Táto oblasť je vždy nádherá, ale ešte krajšia je po daždi, pretože dažde ju premenia na obrovské zrkadlo, v ktorom sa odráža obloha nad ňou – vytvára optickú ilúziu, že sa prechádzate v oblakoch.

Salar De Uyuni je fotografickou atrakciou. Je to nezabudnuteľné miesto pre ľudí, ktorí milujú prírodu. Nachádza sa tu prvý soľný hotel na svete. Nájdeme ho na okraji Salar De Uyuni a je známy ako „Palacio De Sal“, čo znamená „Palác soli“. Bol postavený, aby slúžil turistom, ktorí prichádzajú z veľkých vzdialeností, aby navštívili Salar De Uyuni. Soľ je najbohatšou surovinou v tejto oblasti, preto sa z nej stal stavebný materiál.

4. Bazény Pamukkale: Turecko

Harold Litwiler/flickr

Pamukkale je prírodná lokalita v provincii Denizli na juhozápade Turecka. Názov znamená v angličtine Cotton Castle (bavlnený hrad) a nachádza sa v tureckom regióne Vnútorné Egejské more v údolí rieky Menderes. Pamukkale je zaujímavou scenériou s bielymi travertínovými terasami a prírodnými horúcimi prameňmi. Usporiadanie týchto prameňov vytvára nádherný pohľad.

Ako turisti si môžete vychutnať kúpanie v bazéne. Aby ste sa ale dostali k bazénom, budete musieť prejsť bosí celú cestu od spodného vchodu, až po vrchol, kde sa nachádzajú malé prírodné horúce pramene.

5. Vlna: Spojené štáty americké

NatureLifePhoto/flickr

Vlna je pieskovcový skalný útvar v Arizone, USA, blízko hraníc Arizony a Utahu. Je obľúbená medzi turistami a fotografmi pre svoje úžasné, farebné a vlnité tvary a tiež pre náročnú túru, ktorou sa k nej dostanete. Prístup k „Vlne“ je kvôli jej krehkej povahe obmedzený.

Keďže vždy je veľký počet ľudí, ktorí ju chcú navštíviť, používa sa systém losovania, v rámci ktorého sa vyberie maximálne 16 ľudí, ktorí ju môžu navštíviť naraz. Najlepšie ročné obdobie na návštevu Vlny je na jar alebo na jeseň, pretože počasie nie je ani príliš horúce, ani príliš chladné. Najlepšie fotografie sa dajú zachytiť počas dňa, keď nie sú vidieť žiadne tiene, alebo v podvečer, keď ostré tiene nad krajinou poskytujú dramatické vizuály.

6. Údolie Jiuzhaigou: Čína

Jean-Marie Hullot/flickr

Údolie Jiuzhaigou je prírodná rezervácia a prírodný park v provincii Sichuan na juhozápade Číny. V roku 1992 bolo vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO a v roku 1997 za svetovú biosférickú rezerváciu. Rozprestiera sa na ploche 72 000 hektárov. Toto údolie je známe množstvom viacúrovňových vodopádov, farebných jazier a zasnežených vrcholov.

7. Vodopády Iguazu: Hranica medzi Argentínou a Brazíliou

Спасимир/wikimediacommons

Vodopády Iguazu sú vodopády rieky Iguazu na hranici argentínskej provincie Misiones a brazílskeho štátu Paraná. Spolu tvoria najrozsiahlejší systém vodopádov na svete. Vodopády rozdeľujú rieku na horný a dolný tok Iguazu. Sú obklopené bujnými dažďovými pralesmi. Vodopády Iguazu tvorí viac ako 275 vodopádov a kaskád.

8. Tsingy De Bemaraha: Madagaskar

Ralph Kränzlein/flickr

Tsingy De Bemaraha je tvorená krasovými plošinami, kde podzemná voda podrezala vyvýšeniny a vyhĺbila do vápenca jaskyne a pukliny, ktoré dávajú skalnému útvaru jedinečný vzhľad. Slovo „Tsingy“ pochádza z malgašského jazyka a znamená „miesto, kde sa nedá chodiť naboso“.

Parkom môžete prejsť len po drevených chodníkoch a lanových mostoch visiacich nad priepasťami. Nachádzajú sa tu spoločenstvá vzácnych a ohrozených druhov zvierat.

9. Hora Roraima: Brazília, Guyana a Venezuela

imgur/pinterest

Hora Roraima sa nachádza na rozhraní Brazílie, Guyany a Venezuely. Považuje sa za geologický zázrak vďaka svojmu charakteristickému veľkému, plochému povrchu. Najvyšší bod hory Roraima sa nachádza v nadmorskej výške 2 810 m vo Venezuele. Na rozhraní troch krajín na severe náhornej plošiny v Guyane sa však nachádza ďalší výbežok v nadmorskej výške 2 772 metrov.

Mnohé z druhov, ktoré sa nachádzajú na hore Roraima, sú pre túto náhornú plošinu jedinečné. Môžeme tu nájsť  rôzne typy lesov so širokou škálou orchideí, bromélií a mäsožravých druhov rastlín. Takmer všetci turisti, ktorí sa na horu vydávajú, k nej prichádzajú z venezuelskej strany.

10. Jazero Hillier: Austrália

Viaggio Routard/flickr

Jazero Hillier je slané jazero na okraji ostrova Middle Island, známe svojou ružovou farbou. Na počudovanie, farby sa vytvorili prirodzene a neboli ovplyvnené žiadnou činnosťou človeka. Jazero má dĺžku približne 600 metrov a šírku 250 metrov. Je obklopené pieskovým okrajom a hustým lesom z papierovníkov a eukalyptov.

Jazero prvýkrát objavil v roku 1802 moreplavec a kartograf Matthew Flinders, ktorý z neho odobral vzorky a spomenul ho vo svojom denníku. Chvíľu sa jazero využívalo ako soľná baňa, ale v súčasnosti sa využíva výlučne na turistické účely. Ružová voda Hillierovho jazera z neho urobila miesto hodné Instagramu, ktoré priťahuje zvedavých cestovateľov z celého sveta. Kúpanie v jazere je zakázané, ale návštevníci sa môžu previezť helikoptérou po celej dĺžke a šírke jazera.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre