10 najbizarnejších fóbií o ktorých ste ešte nepočuli

485

Fóbia je iracionálny, pretrvávajúci strach z určitých situácií, predmetov, činností alebo osôb. Hlavným príznakom tejto poruchy je prehnaná, bezdôvodná túžba vyhnúť sa obávanej veci. Ak sa strach vymyká kontrole alebo ak zasahuje do každodenného života, môže sa stanoviť diagnóza v rámci úzkostných porúch.

Dnes vám predstavíme 10 najbizarnejších fóbií, ktorými možno trpíte aj vy, ale nevedeli ste ich názov.

 

1. Medortofóbia – strach z erekcie

person holding yellow banana fruit
Autor tejto fotografie je Deon Black

Táto prekvapivo častá fóbia je zadefinovaná ako trvalý, abnormálny a neopodstatnený strach zo vztýčeného penisu. Väčšinou terapia strachu z erekcie trvá mesiace alebo roky a niekedy je dokonca potrebné, aby bol pacient tomuto strachu vystavený opakovane. Tento problém často výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Môže spôsobovať záchvaty paniky.

2. Efebifóbia – strach z mladých ľudí

photo of three women lifting there hands
Autor tejto fotografie je Simon Maage

Psychologický a sociálny strach z mladých ľudí. Účinky efébifóbie spôsobujú škody v celej spoločnosti. Jeden významný ekonóm navrhol, že strach z mladých, môže mať vážne dôsledky na ekonomické zdravie národov. Efebifóbia je definovaná ako abnormálny alebo iracionálny, pretrvávajúci strach a odpor voči dospievajúcim alebo dospievaniu.

3. Coulrofóbia – strach z klaunov

red ball on brown wooden surface
Autor tejto fotografie je Nong

Coulrophobia je prehnaný strach z klaunov. Je častý u detí, ale niekedy sa vyskytne aj u dospelých. Ľudia, trpiaci týmto strachom, niekedy nadobudnú strach z klaunov po tom, čo s nimi majú zlé osobné skúsenosti alebo ich vidia v médiách. Strašidelný vzhľad klaunov, opuchnuté červené nosy a neprirodzené farby vlasov spôsobujú, že vyzerajú záhadne. Dospelí, ktorí trpia coulrofóbiou, vedia, že je to iracionálne a nelogické, ale nedokážu sa tomu vyhnúť.

4. Ergofóbia – strach z práce

man using welding machine
Autor tejto fotografie je Christopher Burns

Ergofóbia môže byť u niektorých ľudí pretrvávajúcou poruchou, ktorá spôsobuje značné psychické postihnutie a dysfunkciu. Títo ľudia môžu v skutočnosti trpieť základným problémom duševného zdravia, ako je depresia alebo porucha pozornosti.

5. Gymnofóbia – strach z nahoty

topless woman
Autor tejto fotografie je Christopher Campbell

Gymnofóbia je strach alebo úzkosť z toho, že vás niekto uvidí nahého alebo že vy uvidíte niekoho nahého, a to aj v situáciách, keď je to spoločensky akceptovateľné. Táto fóbia často pramení z pocitu nedostatočnosti, že ich telo je fyzicky menejcenné, najmä v dôsledku porovnávania s inými ľudmi, zobrazovanými v médiách. Strach môže prameniť aj z úzkosti zo sexuality vo všeobecnosti alebo z pretrvávajúcej myšlienky, že tí, ktorí videli gymnofóba nahého, si ho budú predstavovať nahého aj potom.

6. Neofóbia – strach z novoty

person sitting on edge of rock looking at sea
Autor tejto fotografie je Aleks Dahlberg

Neofóbia je strach z nových vecí alebo skúseností. V psychológii je neofóbia definovaná ako pretrvávajúci a abnormálny strach zo všetkého nového. Môže sa prejavovať ako neochota skúšať nové veci. Tento názov sa používa aj na označenie hnevu, frustrácie alebo strachu z nových vecí a zo zmien. Existuje špecializovaná forma neofóbie, technofóbia, strach z nových technológií.

7. Paraskavedekatriafóbia – strach z piatku trinásteho

6689739073 05d35814f6 b

Piatok pripadajúci na 13. deň v mesiaci sa v anglicky, nemecky, poľsky, bulharsky a portugalsky hovoriacich kultúrach považuje za deň nešťastia.

8. Panofóbia – strach zo všetkého

grayscale photo of woman covering her face
Autor tejto fotografie je Anderson Rian

Panofóbia, nazývaná aj omnifóbia, je zdravotný stav známy ako nedefinovaný strach. Dotičný pociťuje strach, ale sám nevie z čoho. Je vysvetlený ako nejasný a pretrvávajúci strach z neznámeho zla. Tento strach sa často považuje za sekundárny stav schizofrénie.

9. Tafofóbia – strach z pochovania zaživa

czNmcy1wcml2YXRlL3Jhd3BpeGVsX2ltYWdlcy93ZWJzaXRlX2NvbnRlbnQvbHIvc2szNDc1LWltYWdlLWt3dnhhZ3B6LmpwZw
rawpixel

Strach z pochovania zaživa, je strach z uloženia do hrobu ešte počas života, v dôsledku nesprávneho vyhlásenia za mŕtveho. Pred nástupom modernej medicíny, nebol tento strach úplne iracionálny. V histórii bolo mnoho prípadov, keď boli ľudia omylom pochovaní zaživa.

10. Pteronofóbia – strach zo šteklenia pierkami

feather 1894773 1280
monika1607/pixabay

Pteronofóbia je iracionálny strach zo šteklenia perím. Určité situácie v detstve, napríklad šteklenie dieťaťa, môžu viesť k tomuto strachu. Súvisí so strachom z šteklenia.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.