10 najčastejších mylných názorov

1686

Tento článok vás zoznámi s desiatimi známymi „faktami“, ktoré bežne považujeme za pravdivé. Avšak, čaká vás prekvapenie, pretože v skutočnosti sú všetky tieto tvrdenia nesprávne. Pripravte sa na pohodlné osvieženie vašich znalostí a objavte pravdu o veciach, o ktorých ste doteraz verili, že sú neochvejne správne.

1. Napoleon bol nezvyčajne nízky

wikipedia

Fámy o tom, že Napoleon bol nízky pochádzajú zo zámeny starých francúzskych nôh a cisárskych (britských) nôh. Pri meraní krátko po jeho smrti, v roku 1821, bola zaznamenaná Napoleonova výška 157 centimetrov vo francúzskych nohách, čo zodpovedá 169 centimetrom v cisárskych nohách. Bol teda o niečo vyšší ako priemerný Francúz 19. storočia.

2. Dánske pečivo pochádza z Dánska

brown bread on white table
Autor tejto fotografie je Nguyen Dang Hoang Nhu

Asi najviac zavádzajúcejšie pomenované jedlo na svete. Dánske pečivo v skutočnosti pochádza z Rakúska a je inšpirované tureckou baklavou. Názov pochádza od dánskeho šéfkuchára L. C. Klittenga, ktorý pečivo začiatkom 20. storočia spopularizoval v západnej Európe a Spojených štátoch. Upiekol ho aj na svadbu amerického prezidenta Woodrowa Wilsona v roku 1915. V Dánsku a vo veľkej časti Škandinávie sa dánske pečivo nazýva „viedenský chlieb“.

3. Meteority sú po dopade na Zem horúce

Steve Jurvetson/flickr

Všetci sme videli rozprávky, v ktorých padá na Zem meteorit a dym sa z neho valí na všetky strany. V skutočnosti sú malé meteority pri dopade na Zem studené, mnohé z nich sa dokonca našli s námrazou. Meteorit sa miliardy rokov nachádzal vo vesmíre s takmer nulovou teplotou, takže jeho vnútro je veľmi chladné. Veľká rýchlosť meteoritu stačí na roztavenie jeho vonkajšej vrstvy, ale roztavený materiál sa rýchlo odfúkne a vnútro meteoritu sa nestihne zohriať, pretože horniny sú slabými vodičmi tepla.

4. Voda sa točí rôznymi smermi

White and Gray Toilet Bowl on White Wall
Autor tejto fotografie je Skylar Kang

Ďalšia fáma z rozprávok. Toaletná voda sa neotáča v danom smere, pretože sa nachádza na určitej pologuli.

5. Netopiere sú slepé

black and brown animal head
Autor tejto fotografie je Riizz

Netopiere majú v skutočnosti celkom normálny zrak, aj keď sú veľmi citlivé na svetlo a často ich oslňuje nadmerné svetlo. Avšak často používajú echolokáciu v situáciách, keď im zrak zlyháva, napríklad keď je tma.

6. Chameleóny menia farbu podľa okolia

green and brown chameleon
Autor tejto fotografie je Anastasia Mezenina

Určite zaujímavá a zábavná myšlienka, ale nie je pravdivá. Aj keď to vyzerá tak, že chameleóny menia farbu podľa okolia, táto zmena je v skutočnosti prejavom fyzického a fyziologického stavu jaštera. Chameleóny sú prirodzene zafarbené tak, aby zodpovedali svojmu okoliu, ale svoje farby menia v závislosti od nálady a niekedy aj na znak komunikácie. Napríklad chameleón, ktorý je vystrašený, zmení farbu na čiernu.

7. Kačacie kvákanie nemá ozvenu

brown and white duck on gray concrete floor
Autor tejto fotografie je Ross Sokolovski

Istý uznávaný vedec sa rozhodol, že svoj drahocenný čas, keď mohol liečiť napríklad rakovinu, využije na to, aby túto teóriu otestoval. Trevor Cox, zo Salfordskej univerzity v Anglicku, potvrdil, že kačacie kvákanie sa ozýva.

Umiestnil kačicu do dozvukovej miestnosti a testoval jej kvákanie. Dospel k záveru, že kačacie kvákanie sa ozýva, hoci zvuk, ktorý sa vracia, je veľmi jemný, čo je spôsobené slabnutím skutočného kvákania.

8. Hitler bol ateista

PantheraLeo1359531/wikimediacommons

Jednou z najväčších kritík Hitlera a ateizmu je, že Hitler ako ateista nemal morálku, a tak mohol slobodne zabíjať bez záujmu a citu. No určite nebol ateista, narodil sa ako rímsky katolík, aj keď je diskutabilné, ako veľmi bol nábožensky založený. Čo ale diskutabilné nie je, je že Hitler bol zlý človek a jeho náboženstvo bolo pre jeho zlú osobnosť úplne irelevantné.

V knihe Mein Kampf s obľubou písal o svojich zážitkoch z cirkevných slávností, a ako vodca nacistickej strany, sa vo svojich prejavoch často odvolával na slávu kresťanstva. Vrátane odkazov na Ježišovu smrť rukou Židov. Prevzal mnohé aspekty katolíckej hierarchie, liturgie a symboliky, aj keď v súkromí bol voči katolicizmu veľmi kritický. V skutočnosti Hitler uprednostňoval protestantizmus. Vysmieval sa aj okultizmu a novopohanstvu, ktoré boli v tom čase v Nemecku populárne.

Hitler prekvapivo veľmi obdivoval moslimskú vieru a tradície.

9. Ľudia sa vyvinuli z opíc

two black monkeys
Autor tejto fotografie je Satya deep

Jedným z najčastejších omylov o Darwinovej teórii evolúcie prirodzeným výberom je, že Darwin tvrdil, že sme sa vyvinuli zo šimpanzov. Darwin to však nikdy nepovedal a nepovie to ani žiadny seriózny biológ. Tento mýtus rozšírili náboženskí fanatici v 19. storočí, aby sa pokúsili zdiskreditovať Darwina. Ľudia a šimpanzy sú bratranci a sesternice (máme približne 94 % spoločnej DNA).

10. Londýn je vždy mokrý a chladný

Big Ben, London
Autor tejto fotografie je Lucas Davies

Británia je známa svojím sivým počasím a daždivými dňami. Väčšina ľudí preto predpokladá, že v Londýne ako hlavnom meste Veľkej Británie to nemôže byť inak!

Nikto vám nikdy nepovie, že Spojené kráľovstvo je teplá krajina. Zima v Škótsku a severnom Anglicku môže byť veľmi krutá a v lete často prevládajú zamračené dni. Londýn sa však nachádza na juhu a teploty sú tam oveľa vyššie.

A na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je Londýn ani zďaleka taký daždivý, ako si možno predstavujete. V zime je zrážok tiež málo: sneh je v Londýne taký zriedkavý, že ak na Vianoce v hlavnom meste sneží, v Spojenom kráľovstve sa to nazýva „biele Vianoce“.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre