10 najdrahších potravín na svete: od kaviáru beluga po hovädzie mäso Kobe

506

Tento zoznam nebolo jednoduché spísať, pretože ceny týchto jedál sa v jednotlivých sezónach líšia. Napriek tomu je však týchto 10 potravín vo všeobecnosti najdrahšími vecami, ktoré môžete ochutnať.

1. Kaviár beluga

caviar 2315830 1280
Miroslavik/pixabay

Kaviár beluga je najdrahšou potravinou na svete, jeho cena sa pohybuje od 7 000 dolárov (6500 eur) do 10 000 dolárov (9300 eur) za kilogram. Kaviár sú rybie ikry a táto konkrétna značka pochádza z jesetera beluga, ktorý sa vyskytuje najmä v Kaspickom mori. Jeseter beluga má svoju maximálnu veľkosť až po 20 rokoch a môže vážiť až 2 tony. Beluga má väčšinou fialovú až čiernu farbu. Tá najsvetlejšia je väčšinou najdrahšia. Kaviár beluga sa zvyčajne podáva na malých kúskoch toastu, pretože nepotrebuje žiadne prílohy na zlepšenie chuti. Ak ste ešte nechutnali kaviár, po zahryznutí každé vajíčko vyskočí a uvoľní jemne slanú rybiu chuť.

2. Šafran

50335183093 fddf247116 b
Marco Verch/flickr

Šafran je najdrahšie korenie na svete. Šafran je stigma kvetu krokusu. Každé stigma sa musí zbierať ručne a na výrobu 1g tohto korenia je potrebné veľa kusov. Žltá farba korenia sa používa na farbenie a jemné dochucovanie jedál. Má horkú chuť a vôňu podobnú senu.

3. Biele hľuzovky

White truffle pic
Mortazavifar/wikimediacommons

Hľuzovky sú známe svojou vysokou cenou. Majú vôňu podobnú vyprážaným vlašským orechom, ktorá je veľmi štipľavá. Avšak niektorí ľudia vôňu hľuzoviek nevnímajú. Biela hľuzovka je najdrahšia z tejto rodiny. Väčšinou sa servírujú nakrájané na veľmi tenké plátky na iných jedlách a často sú zaliate v oleji, ktorý sa predáva ako hľuzovkový olej. Priemerná cena bielych hľuzoviek je 3000 eur za kilogram.

4. Hovädzie mäso Kobe

meat 361270 1280
cegoh/pixabay

Pravé hovädzie mäso Kobe – chované z čierneho plemena dobytka Tajima-ushi Wagyu – sa vyrába len v prefektúre Hyōgo v Japonsku. Produkuje sa z neho také jemné mäso, že svojou štruktúrou konkuruje foie gras. Cena tohto mäsa môže dosiahnuť až 600 eur za kilogram. Toto plemeno produkuje vyššie percento olejnatého nenasýteného tuku ako ktorékoľvek iné plemeno hovädzieho dobytka známe na svete. Špeciálnym trikom, pri výrobe tohto mäsa, je každodenná masáž od majiteľov. Určite im teraz všetci závidíme.

5. Vtáčie hniezda

birds nest 1382950 1280
cegoh/pixabay

Ide o hniezda, vytvorené vtákmi, ktoré vytvárajú hniezda tým, že vypľujú chemickú zlúčeninu, ktorá vo vzduchu zatvrdne. V Číne sú tieto hniezda považované za delikatesu a patria medzi najdrahšie živočíšne produkty, ktoré ľudia konzumujú. Hniezda môžu stáť až 6 600 USD (6100 eur) za kilogram. Zvyčajne sa podávajú ako polievka, ale môžu sa použiť aj ako dezert. Keď sa skombinujú s vodou, nadobudnú želatínovú konzistenciu.

6. Fugu

Fugu sashimi 32738795990 scaled
Raita Futo/wikimediacommons

Fugu je japonský výraz pre štvorzubcovitú rybu a zároveň je to japonské jedlo pripravované z mäsa štvorzubcovitých rýb. Fugu je smrteľne nebezpečné a pri nesprávnej príprave môže viesť k smrti. V Japonsku je každoročne hlásených mnoho úmrtí, kvôli konzumácii tejto pochúťky. Japonský kuchár musí prejsť prísnym školením a certifikáciou, aby mohol túto rybu pripraviť na konzumáciu. Väčšinou sa však pripraví tak, že v rybe zostane malé množstvo jedu, pretože jed má mierne znecitlivujúci účinok. Za správne pripravenú večeru z ryby Fugu, zaplatia ľudia v Japonsku od 10 000 jenov (80 eur) do 30 000 jenov (250 eur).

7. Foie Gras

4580067373 430ac880e6 b
djjewelz/flickr

Foie gras je po kaviári jednou z najlepších potravín na západe. Je to pečeň kačíc (foie gras de canard) alebo husí (fois gras d’Oie). Vyrába sa metódou nazývanou gavage, ktorá spočíva v násilnom kŕmení zvierat zrnom cez hadičku do hrdla. Kačice a husi majú anatómiu, vďaka ktorej táto procedúra nie je bolestivá, ale aj tak vyvoláva pozornosť ochrancov práv zvierat. Pečeň sa zväčší na mnohonásobok normálnej veľkosti a obsahuje veľké množstvo tuku. Konzistencia foie gras je veľmi podobná maslu a má veľmi zemitú príchuť. Zvyčajne sa konzumuje ako surová paštéta, ale môže sa mierne tepelne upraviť. Foie gras sa v priemere predáva za 40 (74 eur) až 80 dolárov (148 eur) za kilogram.

8. Káva Kopi Luwak

15332230651 2365617544 b
Studio Sarah Lou/flickr

Technicky je to nápoj a nie jedlo, ale miesto na zozname si určite zaslúži. Vrecia tejto kávy sa môžu predávať až za 1500 dolárov (1400 eur) za kilogram. Káva Kopi Luwak sa vyrába z kávových zŕn, ktoré zjedol, čiastočne strávil a potom vyprázdnil musang škvrnitý. No neznie to lákavo? Niektorí veria, že čiastočné trávenie a kvasenie, spôsobené žalúdočnými kyselinami zvieraťa, zlepšuje chuť kávy. Iní si myslia, že cena a záujem o kávu sú precenené – je to len chyták – a výsledkom je hrozné espresso.

9. Matsutake – čírovka

23222064233 fa54cc0dba b
USFWS – Pacific Region/flickr

Matsutake – čírovka je spoločný názov pre skupinu húb v Japonsku. Už mnoho rokov sú dôležitou súčasťou japonskej kuchyne. Ročný zber húb číroviek v Japonsku je v súčasnosti menej ako 1 000 ton a čiastočne ho tvorí dovoz z Číny, Kórey a Kanady; je to kvôli náročnosti zberu týchto húb. Na začiatku sezóny sa cena japonskej čírovky môže vyšplhať až na 2200 USD (2000 eur) za kilogram.

10. Ústrice

Pacific oysters
Guido/wikimediacommons

Názov ustrice sa používa pre rôzne skupiny mäkkýšov. Rastú väčšinou v morskej alebo brakickej vode (voda, ktorá je slanšia ako sladká, ale nie taká slaná ako morská). Všetky druhy ustríc môžu vylučovať perly, ale tie z jedlých ustríc nemajú na trhu hodnotu. Ústrice sú najlepšie servírované surové, vo vlastnej šťave, s plátkom citróna. Taktiež sú mnoho rokov považované za afrodiziakum.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.