10 zvierat, ktoré vykonávali ľudskú prácu: od terapeutov po modelov

945

Zvieratá sú verní spoločníci. Pre mnohých ľudí sú však zvieratá aj potravou. Môžu byť zdrojom zábavy, ako napríklad filmy Babe a Leví kráľ.

V priebehu civilizácie, ľudia vo veľkej miere profitovali z využívania našich zvieracích priateľov, ktorí sa často využívali na to, aby pomáhali v niektorých odvetviach ľudského priemyslu. Niekedy im však zadávame ľudské práce, ktorých sa s prehľadom zhostia.

My vám predstavíme 10 zvierat, ktoré sú známe tým, že vykonávali ľudskú prácu.

1. Pelorus Jack – Navigátor

dolphin mammal animal marine 913879
od PxHere

Zradné vody v blízkosti novozélandského Francúzskeho priesmyku, boli náročné na navigáciu, pretože voda sa valila rýchlosťou 4 metre za sekundu. Jedného dňa, v roku 1888 si posádka, ktorá plávala smerom k Francúzskemu prielivu, všimla v závese parníka delfína šedého. Pelorus Jack, ako ho pomenovali, strávil nasledujúcich 24 hodín sprevádzaním lodí z Pelorus Sound do French Pass, avšak nikdy neopustil svoj presne vymedzený priestor.

Na spiatočnej ceste sa znova stretol s loďami, ktoré vychádzali z priesmyku, a zostával s nimi počas plavby. V priebehu rokov sa Pelorus Jack stal celkom známym, pretože viedol lode do bezpečnejších vôd, odviedol ich od nebezpečenstva a zabránil stroskotaniu lode. Bol taký šikovný, že lode čakali, kým sa objaví, a až potom sa vydali na cestu cez zložité úseky priesmyku.

2. Magic – terapeut

GCMTH Magic 2
wikipedia

Magic, kolotočový mini terapeutický kôň, nemá diplom z psychológie a nevie rozprávať ľudskou rečou. Ale nie je to obyčajný kôň. Magic si vybudoval dobrú povesť terapeutického koňa, ktorý poskytuje útechu a upokojenie pacientom v nemocniciach, hospicoch a školách.

Magic, členka dobrovoľníckej charitatívnej organizácie Gentle Carousel Miniature Therapy Horses so sídlom na Floride, spolu so svojím tímom konských priateľov komunikuje s viac ako 25 000 ľuďmi všetkých vekových kategórií a ponúka im útechu v tých najhorších časoch. Dokonca bola zapojená do poskytovania podpory po tragickej streľbe na základnej škole Sandy Hook a poskytla útechu stovkám ľudí, čo bolo dosť náročné.

3. Cheesecake – náhradný rodič

capybara
Animal Planet/youtube

Kto by sa lepšie postaral o opustené šteniatka ako najväčší hlodavec, aký je známy? Cheesecake je kapybara z útulku Rocky Ridge v Arkansase, ktorý vznikol na záchranu opustených a zranených zvierat.

Keď prišla do útulku, bola ešte mláďa, , takže žila vnútri so psami, hrala sa s nimi a spala s nimi. Zakladateľku útulku, Janice Wolfovú, preto neprekvapilo, že Cheesecake sa sama ujala starostlivosti o opustené šteniatka a stala sa ich opatrovateľkou.

4. Pes v pánskom oblečení – Model

model
mensweardog/instagram

Shiba Inu Bodhi – alebo aj Pes v pánskom oblečení – je označovaný za najštýlovejšieho psa na svete. V roku 2013, keď ho jeho majitelia odfotili ako modela pánskeho oblečenia, tieto fotografie kolovali celým internetom. Svojím dokonalým štýlom sa stal veľmi známym.

Aj keď žije na vysokej nohe v New Yorku, presne ako by ste od slávneho modela očakávali, Bodhi stále žije so svojimi majiteľmi – módnou návrhárkou Yenou Kim a grafickým dizajnérom Davidom Fungom. Údajne zarába až 15 000 dolárov (14 000 eur) mesačne a uzatvára zmluvy s naznámejšími módnymi návrhármi.

5. Louis – správca

macaw parrot sitting on a tree branch 4c6a04 1024
pixabay

Papagáj Louis sa dožil 115 rokov, z ktorých posledných 17 strávil ako správca kaštieľa a majetku, ktorý mal väčšiu hodnotu, než potrebuje priemerný papagáj. V roku 1949 zomrela Victoria Wilsonová, ktorá vlastnila prvotriednu nehnuteľnosť a celý svoj majetok odkázala nemocnici Royal Jubilee Hospital a spoločnosti Červeného kríža a aj svojmu domácemu miláčikovi papagájovi Louisovi, najlepšiemu priateľovi na svete. Peniaze sa mali odovzdať Jubileu a Červenému krížu len po Louisovej smrti.

Bol zverený do starostlivosti Yue Wah Wonga, a hoci Louis bol právoplatným správcom majetku, platnosť závetu napadli rôzni ľudia, v snahe nárokovať si to, čo podľa nich bolo pre papagája zbytočné. Viaceré pokusy boli buď súdmi zamietnuté, alebo vyvolali verejné pobúrenie a boli stiahnuté. Louis strávil zvyšok života popíjaním brandy a užívaním si plodov práce slečny Viktórie.

6. Kongo – umelec

black gorilla sitting on brown wooden stick during daytime
Autor tejto fotografie je anudeep mad

Šimpanz Kongo prvýkrat chytil štetec do rúk, keď Desmond Morris, zoológ a maliar, študoval tvorivé zvyky opíc. Kongo vytvoril viac ako 400 umeleckých diel.

Kongove diela sa začali predávať v roku 1957, a v roku 2005 sa tri Kongove obrazy vydražili za 25 000 dolárov (23 000 eur). Nedávno sa však jeho diela dostali do aukcie, kde dosiahli ceny vyše 250 000 dolárov (232 000 eur) a stúpajú.

7. Jack – železničný dozorca

Jack.signalman
wikipedia

Keď si James Wide všimol na trhu v Južnej Afrike paviána, ktorý šoféroval volský záprah, kúpil si ho a urobil si z neho svojho domáceho miláčika a pomocníka. James, známy ako Skokan, pretože skákal medzi vagónmi, prišiel o obe nohy, keď spadol pod idúci vlak. Takže prvá vec, ktorú naučil Jacka, bolo aby ho tlačil do práce na vozíku. Čoskoro však Jack vedel zametať a vynášať odpadky.

Tam to však nekončí. James Jackovi zveril aj obsluhu návestidiel, ktoré dávali rušňovodičom znamenie, po ktorých koľajach má ísť. Nakoniec bol Jack dokonca schopný pracovať so signálnymi pákami, pričom na túto prácu už nepotreboval žiadne pokyny od svojho pána.

8. Nils Olav – generál nórskej kráľovskej gardy

Aptenodytes patagonicus Nils Olav at Edinburgh zoo scaled
Grendelkhan/wikimediacommons

Sir Nils Olav, ktorý bol v roku 2008 povýšený na rytiera, v roku 2016 do hodnosti brigádneho generála a v roku 2023 do hodnosti generálmajora, je stelesnením dôstojnosti a kráľovskej hodnosti. Avšak niečo čo ste určite nečakali, je to tučniak.

Keď nórska kráľovská garda navštívila zoologickú záhradu, major Nils Egelien bol fascinovaný tučniakmi a tým, ako mu ich pochod pripomínal pochod nórskej kráľovskej gardy. Hneď potom prijali tučniaka za svojho vojenského maskota.

Celý titul sira Nilsa je generálmajor sir Nils Olav, barón Bouvetových ostrovov. Je to tretia najvyššia hodnosť v nórskej armáde a v súčasnosti prevyšuje hodnosť majora Nilsa Egeliena, vojaka, po ktorom bol v roku 1972 pomenovaný.

9. G.I. Joe holub – posol

9836858124 861b7a3673 b
TommyJapan1/flickr

Existuje mnoho vojnových zvierat, na ktoré radi spomíname, ale jedným z najznámejších je G.I. Joe, holub, ktorému sa pripisuje záchrana viac ako tisícky životov. Keď mala 56. brigáda britskej armády zaútočiť na mesto Colvi Vecchia v Taliansku o 10 hodine dopoludnia, Američania dostali pokyn bombardovať to isté mesto v rovnakom čase. Nemci ustúpili a Briti obsadili mesto v predstihu, pričom britské jednotky zostali v dosahu amerických náletov.

Pokusy o zrušenie bombardovania zlyhali skôr, ako vypustili G. I. Joea s najdôležitejšou správou, dúfajúc, že bombardovanie sa podarí odvrátiť. Za 20 minút preletel 20 míľ (32 km) a dorazil práve v čase, keď lietadlá išli do akcie. G.I. Joe bol vyznamenaný a dostal Dickinovej medailu za statočnosť – jediné zviera v Spojených štátoch, ktoré dostalo toto ocenenie.

10. Felícia – fyzička

brown and black ferret
Autor tejto fotografie je Yulia Vambold

Dobre, možno je prehnané nazvať fretku fyzičkou, ale to, že zohrala nesmierne dôležitú úlohu v rozvoji chápania časticovej fyziky, je nepopierateľné.

Keď fyzici v Illinois začali testovať najväčší stroj na svete, ich projekt za 250 miliónov dolárov narazil na niekoľko problémov. Po mnohých neúspešných pokusoch a nespočetných hodinách si uvedomili, že kovové úlomky, ktoré zostali po konštrukcii trubíc, spôsobujú poruchy magnetov.

Feliciu, fretku za 35 dolárov, naučili, aby sa za odmenu prehrabávala v rúrach. Hneď potom si razila cestu cez 4 míle (6,4 km) dlhé rúrky a čistila všetky zvyšky, ktoré by mohli byť škodlivé. Pre istotu jej nasadili aj plienku, pretože výkaly fretky by boli ďalším problémom.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.