10 najinteligentnejších psov, ktoré by sa vyrovnali aj ľuďom – 1. časť

446

Psov považujeme za svojich najlepších priateľov, avšak každý máme niekedy chvíle, keď by sme ich najradšej vypustili von dverami a už nikdy nepustili dnu. Rozhryzené topánky, špinavý koberec plný chlpov, venčenie v daždi, no jednoducho nie vždy sú to radosti.

Niektorí hovoria, že inteligencia psa závisí od toho, ako dobre ho jeho majiteľ vycvičí. Iní si myslia, že to záleží na plemene. Preto sme pre vás pripravili zoznam 10 najinteligentnejších psích plemien, ak by ste sa predsa len chceli rozhodovať podľa tohto kritéria.

1. Austrálsky dobytkársky pes

Zdroj Augusto Silveira

Ak nepoznáte toto plemeno, tak vám vysvetlíme jeho názov. Nie, nemusíte žiť v Austrálii, aby ste si tohto psa mohli zadovážiť. Tieto psy zvyčajne dorastajú do hmotnosti 13 až 23 kg. Sú známi svojou inteligenciou, hlavne čo sa týka schopnosti na pasenie dobytka. Taktiež sú tieto psy vycvičené na hryzenie dobytka (nie príliš silné), aby ich udržali v pohybe, ak je dobytok lenivý. Sú veľmi aktívne a milujú, keď im je daná nejaká úloha, ktorú majú splniť.

2. Rotvajler

Zdroj Kevin Seibel

Tieto psy sú považované za bojové psy a väčšina z nich má strach. Ak sú nesprávne vycvičené, môžu z nich byť zúrivé, zlé psy, ktoré dokážu zlikvidovať človeka a to už samozrejme je problém. Môžu vážiť okolo 50 kg. Toto plemeno pochádza z Nemecka, ale používalo sa už v Rímskej ríši. Často sa používajú ako policajné psy, pretože majú silné čeľuste a zuby. V dávnych dobách sa používali na nosenie dreva a iného veľkého ťažkého tovaru na trhy a do domov. Ak chcete vycvičiť psa, ktorý bude chrániť vás a všetok váš majetok, rotvajler je určite správna voľba.

3. Papillon

Zdroj Blue Bird

Toto plemeno psa je pravdepodobne jedno z najroztomilejších a najinteligentnejších, aké nájdete. Papillon môže vážiť až 5 kg ale môže vážiť aj menej ako 2 kg. Tieto psy sú veľmi pôvabné a sú symbolom elegancie. Počas renesancie boli tieto psy obľúbené na kráľovských dvoroch. Osvedčili sa ako dobré strážne psy, vďaka svojmu citlivému sluchu. Stačí, aby ste vydali čo i len najmenší zvuk, a papillonské uši sa zdvihnú rýchlejšie, ako stihnete vysloviť jeho meno.

4. Labradorský retríver

Zdroj Samuel Thompson

Ide o jedno z najinteligentnejších a zároveň najobľúbenejších plemien psov na svete. Labrador je úžasné plemeno, ktoré má mnoho funkcií. Pôvodne pochádza z Newfoundlandu a bolo vycvičené na lov vodného vtáctva. Postupom času sa labradori začali používať na čoraz viac prác. Často sa používajú v policajných službách ako psy na vyhľadávanie bômb alebo drog. Každý pes, ktorý sa dá na tieto účely vycvičiť, je určite inteligentný. Taktiež sa používajú aj ako záchranárske psy, alebo sú vycvičené na pomoc postihnutým, hlavne nevidiacim. Labradorský retríver je milujúci, poslušný a trpezlivý pes, ktorého možno vycvičiť takmer na čokoľvek. A je to úžasný rodinný pes!

5. Shetlandský ovčiak

Zdroj Barcs Tamás

Aj keď toto plemeno nepatrí medzi najobľúbenejšie a najznámejšie psy, je veľmi inteligentný. Niektorí majitelia tohto plemena psov tvrdia, že sú rovnako inteligentní ako človek. Pochádzajú zo Škótska. Používajú sa na pasenie oviec, ale aj na ochranu záhrad pred škodcami a menšími zvieratami. Shetlandské ovčiaky sú vo všeobecnosti veľmi hyperaktívne, ale majú skvelý sluch. Ak sa niekedy niekto objaví pri vašich dverách alebo vám na príjazdovú cestu príde auto, buďte si istý, že váš pes vám o tom dá hneď vedieť.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre