10 najkultovejších filmov všetkých čias: Nielen číslo 1 vás prekvapí!

542

Známy zahraničný web List verse priniesol zoznam desiatich najkultovejších filmov všetkých čias. Nájdete tu tituly ako Closet Land, American Pop alebo Dark City. Kvôli čitateľom, ktorí spomínané filmy ešte nevideli, neuvádzame dejovú zápletku.

What’s Up, Tiger Lilly?

Dnešný zoznam 10 najkultovejších filmov podľa List Verse začíname starším počinom. What’s Up, Tiger Lilly? je dobrodružná komédia a sci-fi thriller z roku 1966. Nakrúcal sa v USA a v Japonsku. O réžiu aj scenár sa postaral Woody Allen, ktorý si v snímke aj sám zahral.

Zdroj rasdourian

Closet Land

Closet Land je americký dramatický thriller z roku 1991. Film sa dodnes teší vysokému hodnoteniu u divákov, na CSFD má 80%. Hlavnú postavu stvárnil Alan Rickman, známy napríklad ako Severus Snape z filmovej ságy Harry Potter.

Zdroj jastrow75

Zahraj to znova, Sam (Play It Again, Sam)

Další starší film v tomto zozname desiatich najkultovejších filmov. Zahraj to znova, Sam je americká romantická komédia z roku 1972. Už druhá snímka v tomto rebríčku, kde mal scenár i réžiu na starosti Wood Allen, ktorý si vo filme aj zahral. Okrem neho tu učinkovali aj Diane Keaton, Tony Roberts, Jerry Lacy alebo Susan Anspach.

Zdroj celebrityabc

The Flight Of Dragons

Prvý, ale nie posledný animovaný film v tomto zozname. The Flight Of Dragons je animovaný rodinný fantasy film z roku 1982, ktorý vznikol v USA. Na československej filmovej databáze má dodnes 78%.

Americký Pop (American Pop)

Toto je animovaná hudobná dráma z roku 1981. Snímka vznikla v USA a režíroval ju Ralph Bakshi. Ten sa preslávil ako priekopník animovaných filmov pre dospelé publikum.

Zdroj Heather Leah Kennedy at https://www.flickr.com/photos/hlk/

The Last Starfighter

Do tretice za sebou máme v tomto rebríčku 10 najkultovejších filmov počin z 80-tych rokov minulého storočia. The Last Starfighter je akčná, dobrodružná a rodinná sci-fi komédia vyrobená v USA v roku 1984. V hlavných rolách hrali Lance Guest, Dan O’Herlihy, či Catherine Mary Stewart.

Zdroj GabboT

Nahý obed (Naked Lunch)

Naked Lunch je dráma z roku 1991 natočená podľa románu Williama S. Burroughsa. Film sa nakrúcal v Japonsku, v Kanade a vo Veľkej Británii. Hlavné postavy stvárnili Peter Weller, Judy Davis, Ian Holm alebo Julian Sands.

Zdroj seanpanderson

Grave Of The Fireflies

Pomyselnú bronzovú priečku v zozname 10 najkultovejších filmov podľa List Verse získava ďalší animák Grave Of The Fireflies. Je to animovaná vojnová dráma vyrobená v Japonsku v roku 1988. Názov môžeme preložiť ako Pohreb svetlušiek. Tento počin má na CSFD dodnes až 85%.

Smrtihlav (Dark City)

Film Dark City vyšiel na Slovensku pod názom Smrtihlav. Je to mysteriózny sci-fi thriller natočený v USA a v Austrálii v roku 1998. Tu si ústredné postavy deja zahrali Rufus Sewell, William Hurt a Kiefer Sutherland.

The Last Unicorn

Dnešný prehľad 10 najkultovejších filmov ukončujeme počinom The Last Unicorn. Je to animovaná fantasy rozprávka, ktorá však nadchne aj nejedného dospelého diváka. Snímka vznikla v Japonsku, v USA a vo Veľkej Británii. Na CSFD má Posledný jednorožec 81%.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre