Mimo Hollywoodu: Toto je 10 najlepších zahraničných sci-fi filmov!

232

Mekka filmového priemyslu je americký Hollywood. Mnohé skvelé snímky však vznikajú aj mimo USA a práve na takéto sme sa dnes zamerali. Vitajte pri rebríčku najlepších sci-fi filmov, ktoré boli nakrútené mimo Hollywoodu.

Mesto stratených detí (The City of Lost Children)

Dnešný zoznam začíname počinom Mesto stratených detí. Je to fantasy a sci-fi film z roku 1995, ktorý sa nakrúcal v Belgicku, vo Francúzsku, v Nemecku a v Španielsku. Hlavné úlohy stvárnili Ron Perlman a Daniel Emilfork.

Autor fotografie je Gage Skidmore

Je t’aime, je t’aime

Je t’aime, je t’aime je francúzska sci-fi dráma z roku 1968. Hlavnú rolu tu stvárnil herec Claude Rich, ktorého výkon je označovaný za najdôležitejší aspekt úspechu tohto filmu.

Autor fotografie je Pierre Metivier

Solaris

Solaris patrí k filmom, ktoré diváci pochopia až na druhýkrát. Je to mysteriózna sci-fi dráma z roku 1972, ktorá bola nakrútená vo vtedajšom Sovietskom zväze. V hlavných úlohách sa predstavili Natalja Bondarčuk a Donatas Banionis.

Rampa (La Jetée)

La Jetée je krátkometrážna romantická sci-fi dráma z roku 1962. Film má trvanie len 28 minút a vznikol vo Francúzsku. Hrajú tu napríklad Jean Négroni, či Hélène Chatelain.

Divoká planéta (Fantastic Planet)

Už tretí starší film v tomto zozname. Fantastic Planet je animovaný sci-fi film z roku 1973, ktorý sa vyrábal vo Francúzsku a vo vtedajšom Československu. Snímka vznikla na motivy románu Stefana Wuta.

Alphaville

tretí film v tomto zozname, ktorý vznikol v 60-tych rokoch minulého storočia. Alphaville je francúzsko- talianska mysteriózna sci-fi dráma a thriller. Hrali tu Eddie Constantine, Anna Karina, Akim Tamiroff alebo Howard Vernon.

Autor fotografie je Rob Croes / Anefo

Akira

Akira je japonská animovaná sci-fi dráma a thriller z roku 1988. O réžiu aj scenár sa postaral Kacuhiro Ótomo, ktorý napísal aj rovnomenný komiks. Napríklad na CSFD má tento počin dodnes až 82%.

Ghost in the Shell

Za jedným japonským animákom nasleduje ďalší. Ghost in the Shell je animovaný film z roku 1995 vyrobený v Japonsku, ktorý je radený aj do kategórií akčný, sci-fi a thriller. Tento počin má ešte o kúsok lepšie hodnotenie na CSFD ako predošlý, presne 83%.

Metropolis

Ďalší pomerne známy a uznávaný sci-fi film mimo Hollywoodu je Metropolis. Je to nemecká dráma z roku 1927, ktorá má ale dodnes vysoké hodnotenia. Zaujímavé určite je, že takmer 100 rokov starý film zobrazuje rok 2026.

Stalker

Tento rebríček najlepších sci-fi filmov mimo Hollywoodu uzatvára ďalšia snímka z bývalého Sovietskeho zväzu. Mysterióznu a poetickú drámu z roku 1979 režíroval Andrej Tarkovskij, ktorý má na svedomí aj vyššie spomenutý film Solaris.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre