10 najnebezpečnejších živočíchov na svete – 2. časť

1216

Odhaduje sa, že na svete žije celkovo 1,2 milióna druhov zvierat, ale viete ktoré z nich je najnebezpečnejšie? Alebo presnejšie, ktoré zviera zabije najviac ľudí?

Ako sa uvádza v mnohých hollywoodskych filmoch, medzi najsmrteľnejšie zvieratá pre človeka patria niektoré z najväčších prírodných obrov, napríklad levy a krokodíly. Mnohé zvieratá sú však oveľa menej smrteľné, ako by ste očakávali – napríklad žraloky zabijú ročne len 70 ľudí.

Prekvapujúce je, že najsmrteľnejšie tvory na Zemi sú často oveľa menšie – a skôr zabíjajú chorobami, jedom a inými spôsobmi, než zubami ostrými ako britva.

Ktoré zviera je však úplne najnebezpečnejšie? Odpoveď sa dozviete v druhej časti minisérie o najnebezpečnejších živočíchoch na svete.

6. Vražedné chrobáky (Chagasova choroba) – ročne zabijú 10 000 ľudí

Josve05a/wikimediacommons

Chrobáky sú hlavným šíriteľom smrteľnej Chagasovej choroby. Tento krvilačný dravý hmyz je vďaka tomu v Strednej a Južnej Amerike skutočnou hrozbou.

Chagasova choroba je potenciálne smrteľná a prenáša sa uhryznutím alebo konzumáciou studených potravín alebo nápojov, ktoré boli infikované týmto hmyzom a/alebo jeho výkalmi, ktoré prenášajú prvok Trypanosoma cruzi (T.cruzi).

Podľa Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) ide o hroznú chorobu, ktorá napáda srdce, tráviaci systém a nervový systém. Ešte horšie je, že choroba sa môže preniesť z matky na dieťa cez placentu počas tehotenstva.

7. Psy (besnota) – ročne usmrtí 59 000 ľudí

two short-coated brown and black dogs playing
Autor fotografie je David Taffet

Najlepší priateľ človeka môže byť jeho najväčším nepriateľom, pokiaľ ide o besnotu. Psy radi strážia svojich majiteľov pred prípadnými votrelcami a zaútočia uhryznutím. Úmrtia na následky útokov psov sú nezvyčajné, ale úmrtia ľudí na besnotu prenášanú uhryznutím psom nie sú nezvyčajné a dochádza k nim predovšetkým v chudobnejších častiach sveta vrátane Afriky a Ázie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), sú psy hlavným zdrojom úmrtí ľudí na besnotu, pričom sa podieľajú až 99 % na všetkých prípadoch prenosu besnoty na človeka. Prenáša sa slinami prostredníctvom uhryznutia, poškriabania a priameho kontaktu s infikovanými miestami na psovi.

8. Hady – ročne zabijú 138 000 ľudí

big black and brown snake on body of water
Autor fotografie je David Clode

Nebezpečné hady sa vyskytujú po celom svete a môžu zabíjať ľudí rôznymi spôsobmi. Napríklad mamba čierna dokáže zabiť človeka len dvoma kvapkami jedu z jedného uhryznutia, zatiaľ čo pytóny dokážu prehltnúť celého dospelého človeka.

Pytóny útočia tak, že svoje dlhé telo obtočia okolo svojej obete a zovrú ju, udusia ju a polámu jej kosti. Potom pomocou svojich pružných čeľustí prehltnú celú korisť. Sú dostatočne veľké na to, aby prehltli celého človeka, pričom je známe, že pytóny dorastajú až do dĺžky 10 metrov.

K najčastejším úmrtiam ľudí na hady však dochádza v dôsledku uštipnutia jedom, pričom šťastlivci sa musia vyrovnať s amputáciami a inými trvalými postihnutiami.

9. Ľudia (len vraždy) – ročne zabije 400 000 ľudí

Gregory Skylar454/flickr

Áno, viem, že toto je trochu nečakaná položka na zozname, ale ľudia sú technicky druhé najnebezpečnejšie živočíchy na planéte, pokiaľ ide o úmrtia ľudí. Teda len ak počítame vraždy.

V roku 2019 bolo celosvetovo 0,7 % úmrtí výsledkom vraždy. V Latinskej Amerike je počet vrážd vyšší ako v iných častiach sveta. V Salvádore predstavujú vraždy viac ako 7 % úmrtí.

10. Komáre – ročne zabijú 725 000 ľudí

black and white dragonfly perched on white flower during daytime
Autor fotografie je Vladislav Balakshii

Komáre sú najnebezpečnejšími živočíchmi na svete, ktoré ročne zabijú 725 000 ľudí, pretože šíria choroby, ako je malária. Najnebezpečnejšie sú však samičky komárov, ktoré štípu.

Tento malý lietajúci hmyz svojou vysokou schopnosťou zabíjať viackrát ovplyvnil chod ľudských dejín, čo malo zásadný význam pre americkú nezávislosť a vzostup a pád Ríma.

Nákaza maláriou je obzvlášť závažná v Afrike, pričom tento región predstavuje 95 % prípadov a 96 % úmrtí na celom svete.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre