10 najprehliadanejších štátov v druhej svetovej vojne, ktoré zohrali významnú úlohu

8737

Vojna, ktorá zmenila celý svet. Medzi najčastejšie spomínanými štátmi v súvislosti s týmto ničivým konfliktom sú Nemecko, Veľká Británia, USA, Rusko alebo Japonsko. Do konfliktu bolo zapojených aj obrovské množstvo iných krajín, ktoré výrazne ovplyvnilio chod vojny.

Austrália vystrelila prvú ranu za spojenecké vojská

Photo credit: Craig Abraham via The Age

Ráno 4. septembra 1939, deň potom ako Veľká Británia vyhlásila vojnu Nemecku sa objavila loď pri pevnosti na Point Nepean. Personál pevnosti vyzýval posádku lode, aby sa identofikovala. Keď odmietla, začala panika, že ide o nemeckú loď, ktorá chce na nich zaútočiť. Pevnosť vystrelila varovnú ranu.

Nešlo o významný krok vo vojne, keďže sa nakoniec ukázalo, že šlo o austrálsku loď. faktom ale zostáva, že šlo o prvý výstrel spojeneckých vojsk. Austrália striel počas vojny vystrelila ešte veľmi veľa a počas vojny zahynulo viac ako 27 000 austrálskych vojakov.

Kanada vybudovala tretiu najväčšiu námornú armádu na svete

Photo credit: Ken Macpherson/Naval Museum of Alberta

Na začiatku druhej svetovej vojny nebola Kanada vojenskou mocnosťou. Napriek tomu, že už vtedy išlo o štát s populáciou viac ako 11 miliónov obyvateľov, jej námorné loďstvo pozostávalo iba z asi 15 lodí a v letectve pracovalo len 235 pilotov. Keď Nemecko napadlo Poľsko, Kanada sa začala tiež pripravovať na vojnu.

Za desať dní investovali 20 miliónov dolárov do vybudovania armády. Vytrénovali takmer 50 000 pilotov, postavili 800 000 nákladných áut, 471 vojenských lodí a 16 000 lietadiel. V neposlednom rade poslali 730 000 vojakov do vojny. Za výcvik pilotov získali celosvetové uznanie. Prekvapením bolo, že ku koncu vojny disponovala Kanada treťou najväčšou námornou armádou na svete.

India disponovala najväčšou dobrovoľníckou armádou

Photo credit: No. 9 Army Film & Photographic Unit

Keď India vyzvala svojich občanov do boja, prihlásili sa sami. Neuveriteľných 2 a pol milióna Indov išlo dobrovolne bojovať v Druhej svetovej vojne. Nie každý z nich išiel bojovať priamo na front, mohí pracovali vo fabrikách.

Posledné britské pozície v Ázii ochraňovali Malajzijčania

Photo credit: Soham Banjeree

V roku 1942 sa japonci stále viac približovali k Singapuru, strategickému bodu pre britskú armádu. Bol vojenskou základňou a prístupovým bodom k Ázii. Bez Singapuru by boli Briti vo veľkej nevýhode. Posledné britské pozície neochraňovali Briti ale Malajzijčania. Išlo o dlhý a namáhavý boj, v ktorom nakoniec všetci Malajzijčania zahynuli.

Švajčiarsko nebolo také neutrálne

Photo via History of War

Oficiálne bolo Švajčiarsko počas Druhej svetovej vojny neurálne. Nechceli, aby vojna prekročila ich hranice a ochraňovali svoj vzdušný priestor. To však znamenalo, že zostrelili 11 nemeckých lietadiel. Nemecko zúrilo. Požadovalo ospravedlnenie a náhradu škody. Švajčiarsko neustúpilo a požadovalo od Nemecka, aby nelietalo cez ich vzdušný priestor.

Keď spojenecké vojská oslobodzovali Európu, nevyhli sa menšie nepríjemnosti ani Švajčiarsku. Niekoľko bômb, ktoré boli smerované na Nemecko, skončili na švajčiarskom území. Americká bomba takto zabila 100 obyvateľov Švajčiarska. Američania trvali na tom, že to bola nehoda, ale Švajčiari to dlho spochybňovali.

Keňa bojovala proti Taliansku aj Japonsku

Charlesdrakew

Keňania tvorili viac ako jednu tretinu britskej armády v Afrike a zohrali veľkú úlohu vo vojne na tomto kontinente. Keňania ochraňovali svoju krajinu pred vstupom Talianska a pomáhali zastaviť taliansku inváziu cez východnú Afriku. Počas celej vojny Keňania bojovali nielen na fronte ale aj medzi samotnými vojakmi. Nie zbraňami ale proti rasizmu. Boli menej platený a nikdy nezískali žiadnu vyššiu hodnosť.

Prvý odhalili kód Enigma Poliaci

TedColes

Všetky zásluhy za rozlúštenie šifrovacieho kódu Enigma získal Alan Turning. V skutočnosti bol až druhým v poradí, ktorý odhalil kód. Prvým bol poľský kryptograf Marian Rejewski. Poliaci pracovali na prelomení šifrovacieho kódu Enigma už od roku 1932. Pracovali s dokumentami, ktoré ukradli francúzski špióni a poliaci vytvorili duplikát kódovacieho stroja Enigma. Nanešťastie Nemci odhalili, že ich kód bol prelomený a prepracovali ho ešte lepšie.

Neskôr Alan Turning prelomil druhý komplexný kód. Nikdy by sa mu to ale nepodarilo bez práce Mariana Rejewského.

Fínsko zastavilo armádu viac ako jedného milióna Rusov

Official Finnish Photograph

Fínsko vstúpilo do vojny v roku 1939. Rusi chceli kontrolovať niektoré fínske ostrovy a ponúkli Fínom obchod. Fíni odmietli. Rusko zaútočilo obrovskou armádou viac ako jedného milióna vojakov. Fíni požiadali o pomoc Francúzov i Britov. Neprišli. Bohužiaľ Fínsko prehralo ale zavraždili viac ako 320 000 ruských vojakov. V porovnaní s týmto číslom Fíni prišli „iba“ o 70 000 vojakov. Nakoniec museli odstúpiť časťúzemia Sovietom, ale výrazne oslabili ruskú armádu.

Takmer každý arménsky vojak z mesta Chardakhlu získal medajlu

Noah’s Ark

Arménske malé mesto Chardakhlu zohralo významnú rolu počas vojny. Z celkového počtu 1250 obyvateľov osady, 853 dostalo medajlu, z 12 sa stali generáli a siedmi sa stali hrdinami Sovietskeho zväzu.

Osem z desiatich nemeckých vojakov zabili Rusi

Bundesarchiv, Bild 183-W0506-316/Georgii Zelma/CC-BY-SA 3.0

Na začiatku sme sľúbili hovoriť iba o menej známych štátoch vo vojne. Rusko je jedno z tých najčastejšie spomínaných v súvislosti s Druhou svetovou vojnou. Čo však nie je také známe je, že Rusi zohrali najvýznamnejšiu úlohu v boji proti Nemcom. Viac ako 80% nemeckej armády porazili Rusi. Rusi mali aj jedných z najúspešnejších ostreľovačov. Deviati z desiatich najlepších pochádzali z Ruska. Prečítajte si tiež zaujímavosti o Rusku.

zdroj

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Donko
18. septembra 2017 23:30

Ku tomu Fínsku.. tak asi nezastavili tú armádu keď im nakoniec odstúpili územie nie ? A nieje to zase až tak obdivuhodný počet keď človek vezme do úvahy to, že Rusi posielali na front z veľkej časti aj väzňov z gulagov .

Peter
12. decembra 2018 2:16
Odpovedať  Donko

Cieľom Stalina bolo obsadiť celé Fínsko , vďaka odhodlaniu Fínskych vojakov sa červenej armáde nepodarilo.