10 najvyšších budov sveta, rebríčku dominujú ázijské krajiny

3242

Slovensko nepatrí medzi krajiny, kde nájdete extra vysoké mrakodrapy alebo iné budovy porovnateľné s tými svetovými. Naša najvyššia budova je už dlhšiu dobu Národná banka Slovenska, ktorá meria 111 metrov. V nasledujúcom rebríčku sa nachádzajú najvyššie budovy sveta, ktorých výšku si môžete porovnať aj s napr. práve našou NBS.

10 International Commerce Centre, Hong Kong – 484 m

Medzinárodné obchodné centrum, ktoré sa nachádza v Hongkongu, má 108 poschodí a bolo dokončené v roku 2010. Vtedy to bol štvrtý najvyšší mrakodrap na svete, no jeho pozícia teraz klesla. Nachádza sa tu najvyššie položený bazén a bar na svete, na 108. poschodí budovy. V budove sa nachádza pozorovacia miestnosť, nákupné centrum a päťhviezdičkové reštaurácie.

9. Shanghai World Financial Centre, China – 492 m

Svetové finančné centrum v Šanghaji bolo dokončené v roku 2008 a má 101 poschodí. Nachádza sa v okrese Pudong a pôsobí ako medzinárodné finančné a obchodné centrum. Nachádzajú sa tu hotelové izby, kancelárie, pozorovacie miestnosti a nákupné strediská. Veža má lichobežníkový otvor smerom k vrcholu a má ovládací prvok vzduchu, ktorý slúži na zmiernenie ohybových a tlakových síl vnútri budovy, vetra a ťažkých zariadení.

8. Tapei 101, Taiwan – 508 m

Má 101 poschodí a nachádza sa v meste Tapei. Jej štruktúra je známa tým, že po jej výstavbe v roku 2004 bola jednou z najvyšších budov na svete, a tiež aj jedinečným modro-zeleným skleneným odtieňom. Budova bola postavená tak, aby bola flexibiliná a odolná v prípade zemetrasenia a silných vetrov. Táto veža dostala ocenenie aj vedením v oblasti energetiky a environmentálneho dizajnu (LEED). Je typickým príkladom postmodernej architektúry.

Photo by goodfreephotos

7. CTF Finance Centre, China – 530 m

Nachádza sa v meste Guangzhou v južnej Číne so 111 poschodiami. Tento mrakodrap bol dokončený v októbri 2016. Je tam jeden z najrýchlejších výťahov na svete, ktorý dosahuje rýchlosť až takmer 30 km/h. V budove sa nachádza nákupné centrum s parkovacími miestami. V budove sú tiež kancelárie. Šestnásť poschodí slúži ako hotel s 251 izbami.

6. One World Trade Center, USA – 541 m

Je nielen najvyššou budovou v meste New York, v Spojených štátoch amerických, ale aj v celej západnej pologuli. Bola dokončená v roku 2014 a postavená tak, aby fungovala ako budova pripomínajúca útoky z 11. septembra. Budova je známa svojimi funkciami a obnoviteľnými zdrojmi vrátane opätovného využitia dažďovej vody. Budúce plány na One World Trade Center zahŕňajú výstavbu piatich výškových kancelárskych budov, ako aj Národný pamätník a múzeum s tématikou 11. septembra.

Photo by flickr

5. Lotte World Tower, South Korea – 554 m

Nachádza sa v Južnej Kórei. Jeho stavba sa skončila v marci v roku 2016. Plánovanie stavby trvalo 13 rokov a začalo sa stavať v marci 2011. Budova je vybavená 123 poschodiami, z ktorých šesť sú podzemné. Strecha je veľmi silná a navrhnutá tak, aby odolala zemetraseniam o sile až 9 stupňov Richterovej stupnice.

Photo by pixabay

4. Pang An International Finance Centre, China – 599 m

Dokončila sa v roku 2017. V budove je k dispozícii konferenčné centrum, hotel a obchodné priestory. Je tiež domovom svojho menovca – Pang An Insurance. Budova využíva celkom 33 dvojposchodových výťahov s prístupom na 115 poschodí. Pôvodne mala mať na vrchu anténu, no tento plán bol napokon zrušený pretože sa obávali, že by to mohlo spôsobiť rušenie letov.

3. Makkah Royal Clock Tower, Saudi Arabia – 601 m

Nachádza sa v saudskoarabskom meste Mekka a je vo vlastníctve štátu. Mrakodrap je vybavený hotelom s 120 poschodiami a bol postavený skupinou Saudi Binladin, ktorá je najväčšou stavebnou firmou v Saudskej Arábii. Bol postavený v roku 2012. Rozmer hodín na mrakodrape má rozlohu 43 m². Okrem hotelových izieb má veža aj konferenčné centrum, islamské múzeum, modlitebňu, ktorú môže využiť 10 000 ľudí, stredisko pre pozorovanie mesiaca a nákupné centrum s piatimi poschodiami.

Photo by wikimedia

2. Shanghai Tower, China – 632 m

Veža má 121 poschodí. Výstavba Šanghajskej veže začala v roku 2006 a trvala osem rokov, skončila sa v marci 2014. Je tu najvyššia pozorovacia miestnosť na svete. Celkové náklady na budovu dosiahli 4,2 miliardy dolárov. Táto budova bola navrhnutá ako hotel a kancelária americkej architektonickej spoločnosti Gensler. Má celkovo 1100 parkovacích miest a 320 hotelových izieb. Z veže je tiež fascinujúci výhľad na panorámu Šanghaja.

1. Burj Khalifa, United Arab Emirates – 828 m

Má 163 poschodí a je najvyššou budovou na svete. Je konštruovaná z ocele a betónu a dizajnovaná Owings, Skidmore a Merrill z Chicaga, ktorí boli tiež zodpovední za dizajn slávnych mrakodrapov, ako je Willis Tower a One World Trade Center. Bola dostavaná v roku 2010. Budova má 30 000 rezidencií, 19 obytných veží, umelo vytvorené jazero, ktoré zaberá 30 akrov, park, ktorý zaberá sedem hektárov, deväť hotelov a nákupné centrum. Táto stavba dostala medzinárodné uznanie a získala samú chválu od kritikov za elegantný dizajn.

Photo by pexels

Zdroj: worldatlas

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre