10 najvzácnejších plemien psov

12182

Dnes tu máme veľmi roztomilý zoznam. Väčšina z nás má doma štvornohého miláčika, za ktorého by sme položili aj život, hoci on by nás vymenil za plátok šunky. Ale len málokto z nás má doma špeciálny druh, ktorý sa tak často nevidí. Pozrime sa na 10 najvzácnejších plemien psov!

1. Turecký stavač

HundeFunde/pinterest

Tureckého stavača ľahko ho spoznáte podľa „rozdeleného nosa“. Môže to byť dôsledok silnej príbuzenskej plemenitby alebo preto, že poľovníci oceňovali povestnú loveckú zdatnosť psov s rozštiepeným nosom, pred inými loveckými plemenami. V každom prípade, mimo Turecka sú poväčšine neznáme, hoci vo svojej domovine sú cenené pre svoje lovecké schopnosti.

2. Mudi

Doriental Mudi/flickr

Je to vynikajúci maďarský pastiersky pes. Dokážete ich spoznať podľa ich mäkkej, vlnitej srsti a hladkej tváre. V poslednej dobe sa dostávajú do popredia vďaka svojim výborným pastierskym schopnostiam. Dokonca vynikajú aj v kynologickej agilite. Mimo rodného Maďarska je toto plemeno stále veľmi vzácne.

3. Thajský ridgeback

PetPress/pinterest

Toto plemeno bolo do Spojených štátov privezené v roku 1994 a odvtedy je stále viac a viac populárne. Toto plemeno spoznáte podľa vráskavej tváre a podľa protichodnej srsti na chrbáte, čo je spoločný znak s rhodézskym ridgebackom. Je to silné a mohutné plemeno, ktoré sa vo svojej domovine stále používa ako strážca hospodárskych zvierat a ochranný pes.

4. Nórsky lundehund

Autor tejto fotografie je p14nd4

Toto malé plemeno bolo chované Vikingami a používané ako obratný lovec. Má ohybné kĺby a dvojité pazúry na všetkých štyroch nohách. Bohužiaľ, toto plemeno má veľmi vážnu poruchu trávenia, ktorá sťažuje vstrebávanie živín z potravy a skracuje ich život.

5. Karolínsky pes

Aaron Tubbs/flickr

Toto plemeno je známe aj ako „americký dingo“ a je geneticky prepojené s primitívnymi plemenami, ako je austrálsky dingo a novoguinejský spevavý pes. Je to všestranné plemeno. Na rozdiel od ostatných domácich psov, ktoré majú rujový cyklus dvakrát do roka, tieto psy majú počas roka jeden rujový cyklus ako ostatné divé psy.

6. Tibetská doga

Alexandr frolov/wikimediacommons

Toto plemeno je priamym potomkom pôvodných mastifov z dávnych čias. Keď bolo toto plemeno prvýkrát premiestnené z vysokohorského prostredia do údolí na účely obchodovania a chovu, mali mnohé zdravotné problémy. Dnešné tibetské mastify sú našťastie ďaleko od svojich pôvodných horských stanovíšť a boli vyšľachtené aj pre lepší temperament. Tieto psy sú mohutné – samci môžu mať viac ako 72 kilogramov!

7. Azavak

E Pro/pexels

Tento pes je mimo svojej domovskej Afriky veľmi vzácny, ale v Spojených štátoch, kde žije údajne 100 až 200 psov, sa teší veľkej obľube. Tento pes sa javí ako natiahnutý chrt. Používa sa na lov gaziel a iných prchavých zvierat v afrických púšťach.

8. Vydrí pes

katy66541/deviantart

Toto ušľachtilé plemeno psov pochádza z dávnych čias. Kedysi boli obľúbenými loveckými psami a používali sa v skupinách na lov vydier, odtiaľ pochádza aj ich názov. Bohužiaľ, po tom, čo bol lov na vydry v Anglicku koncom 70. rokov 20. storočia zakázaný, museli byť títo lovci premiestnení z vidieka do domácností ako domáci miláčikovia. Odhadom len 350 vydrárov žije v Severnej Amerike.

9. Frízsky stavač

Caronna/wikimediacommons

Tento pes je v Holandsku považovaný za národný poklad. Tento pes je kríženec pointra a retrievera, a používa sa ako strážny pes. Holandský register psov starostlivo monitoruje chov tohto vzácneho plemena a v súčasnosti sa v Spojených štátoch nachádza len 100 psov.

10. Chinook

Mia X/pexels

Tento vzácny pes je priamym potomkom jedného slávneho sánkarského psa menom Chinook. Po smrti zakladateľa plemena v roku 1963 toto plemeno rýchlo upadalo a zdalo sa, že bude navždy zabudnuté. Skupina milovníkov týchto psov našla v roku 1981 zvyšných 11 chovných psov a usilovne pracovala na obnove tohto plemena. Teraz je tento druh predovšetkým domácim psom, aj keď niekoľko z nich sa s obľubou využíva ako sánkarské psy.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre