Tibetský mastif (doga) – Aké je to plemeno a ako vyzerá tento pes na fotografiách?

15475

Tibetský mastif je plemeno psa, ktorého výchovu by nezvládol hocikto. Tento obrovský, priam rozprávkový pes vyzerá ako taký menší medveď. Plemeno je veľmi staré a pochádza z Tibetu a jeho veľkosť je ohromujúca. Samice v priemere dorastajú do výšky niečo vyše 60 cm a vážia okolo 55 kilogramov, zatiaľ čo psy dorastajú do výšky aj 83 cm a ich hmotnosť sa pohybuje od 60 do 90 kilogramov.

Kvalitné psie granule od slovenského predajcu

Neriskujte s nekvalitným krmivom pre psov. Podporujte slovenských predajcov, ktorých granule sú to najlepšie, čo môže vás psík dostať. Kvalitné a transparentné zloženie je zárukou zdravia vášho psa !

tibetská doga
Foto: Boredpanda

Na ich majestátnosti im pridáva obrovská srsť, s ktorou určite nie je málo roboty. Sú známe tým, že pochádzajú z kočovných kultúr v Tibete, Číne, Mongolsku, Indii a Nepále, kde ich používajú miestne kmene najmä na ochranu oviec pred vlkmi, leopardmi, medveďmi či tigrami.

Niektorí chovatelia rozlišujú dva typy tibetského mastifa, a to „Do-khyi“ a „Tsang-khyi“. Tsang-khyi sa všeobecne označuje ako vyšší, ťažší a silnejší jedinec. Oba typy sa však často narodia v rovnakom vrhu s tým, že pre väčšie a ťažšie šteňatá majú pripravené iné úlohy.

tibetský mastif
šteniatka tohto plemena sú rozkošné . Foto: Boredpanda

Zaujímavosťou je, že tieto obrovské psy chované v niektorých západných a čínskych chovateľských staniciach môžu vážiť viac ako neuveriteľných 115 kg. Je to síce socializovaný pes, no nie úplne vhodný do domácnosti, aj keď vychovať sa dá. Počas stoviek rokov selektívneho šľachtenia bolo toto plemeno využívané na viacero úloh. Sú oceňované ako skvelí noční strážcovia či ako šikovní odrádzači predátorov a rôznych votrelcov. Počas dňa často spia a v noci sú veľakrát o mnoho aktívnejší, pohotovejší a aj uvedomelejší.

Foto: Boredpanda

Ako náročný je výcvik ?

Rovnako ako iné plemena určené na stráženie, aj toto plemeno je inteligentné a tvrdohlavé. Odporúča sa výcvik v oblasti poslušnosti, pretože ide o výkonné plemeno so silnou vôľou. Dokážu byť aj rodinnými psami, ale chce to pevnú ruku a dobrú výchovu. Majitelia musia rozumieť psej psychológii a musia byť ochotní a schopní prevziať prvotné vedúce postavenie. Nedostatok dôslednej a racionálnej disciplíny môže viesť k vytvoreniu nebezpečných a nepredvídateľných psov. Toto plemeno sa neodporúča vlastniť niekomu, kto je len začínajúcim psíčkarom.

Ak nemáte financie na platenie výcviku, odporúčame online kurz, ktorý vás prevedie celým výcvikom krok po kroku. Ide o najlepšiu možnosť v pomere cena / kvalita . Online školenie absolvovalo cez 13 000 psíčkarov, ktorý si vycvičili svojich psíkov .

Foto: Boredpanda
Foto: Boredpanda

 

Aká je cena?

Cena za tibetského mastifa je rôzna. Nezabúdajte, že nie je morálne ani etické podporovať rôzne množiarne a nelegálne chovy nielen u tohto plemena. Podľa zdrojov však legálny predaj tibetskej dogy môže stáť od 600 – 1000 EUR. V USA sú tieto ceny od 2500 EUR. Na Slovensku sa vám môže podariť zohnať aj za 400 EUR. Pri nižších cenách by sme už boli obozretný. Vždy si skontrolujte všetky potrebné očkovania, čipovanie a náležité legálne povinnosti pri kúpe tohto plemena.

Foto: Boredpanda
Foto: Boredpanda

Koľko sa dožíva tibetská doga?

Chovatelia udávajú dĺžku života tibetského mastifa 10 až 16 rokov. Závisí to však od mnohých faktorov a pôvodu psíka. Predovšetkým nelegálne množiarne majú za následok nízku životnosť tohto plemena. Rovnako sa môžu objaviť niektoré zdravotné problémy u tohto psa. Choroby genetického pôvodu pri tomto plemene sú napríklad:

  • Hypotyreóza
  • Entropia, ektropia
  • kožné problémy a alergie
  • Addisonova choroba
  • Srdcové problémy
  • Záchvaty a epilepsia
  • Dysplázia lakťov a bedrového kĺbu (bežný problém veľkých plemien)

Nutne však dodať, že toto plemena má oveľa menej genetických predispozícií na choroby ako iné plemená.

Foto: Boredpanda
Foto: Boredpanda

Starostlivosť o tibetskú dogu

Ako sa najlepšie starať o tibetského mastifa? Nižšie ponúkame zopar tipov o toto majestátne plemeno

  • Predíďte problémom s kĺbmi – veľké plemená psov majú problémy s kĺbmi často a riziko rôznych problémov sa zvyšuje spolu s vekom. Starajte sa o svojho mastifa tak, že mu doprajte dostatok pohybu a hlavne predchádzajte obezite. Nadmerná váha je veľký problém pre plemená veľkých psov.
  • Doprajte mu dostatok miesta – Obrovské plemená potrebuju naozaj veľa miesta. Vaša doga potrebuje toľko miesta aby sa mohla kedykoľvek natiahnuť a prejsť sa ak to bude potrebovať
  • Tieto psy milujú výšku a chlad – Chladnejšie počasie a vysoká výška je pre toto plemeno známka pôvodného prostredia. Mastif miluje horské túry a chladnejšie počasie (môže byť aj na Slovensku). Dlhodobo horúce počasie a zvýšená vlhkosť mu nerobia dobre.
Foto: Boredpanda
Foto: Boredpanda

Povaha

Tibetský mastif alebo doga je tvrdohlavejšia povaha. Nájdete si však k nemu cestu! Je to láskyplné plemeno milujúce mojkanie a nehu. Zároveň sa však môže správať mierne odťažito ak ide o cudzích ľudí. Ak ich však spozná je z neho ten najroztomilejší psík. Miluje strážiť všetkých a všetko. Či už ide o dom alebo deti. Vo vonkajších priestoroch je lepšie ho mať neustále na vôdzke keďže ide o majestátne plemeno, ktoré môžu spôsobiť nepríjemnú stresovú reakciu starším ľuďom alebo ľuďom, ktorý sa psov prirodzene boja. Miluje spoločnosť iných psov.

Foto: Boredpanda

Kvalitné granule a krmivo

Tak ako pri iných plemenách ani tu by ste nemali podceňovať kvalitu krmiva, ktoré svojej tibetskej doge doprajete. Toto plemeno zožerie 680 – 1460g potravy denne. Lacné granule sa môžu zdať lákavé ale platí to isté, čo pri ľudskej strave. Čo ušetríte teraz sa prejaví na zdraví a výdavkoch na veterinára v budúcnosti. V našom článku si môžete prečítať ako vybrať kvalitné granule pre psa alebo vám ho rovno odporučíme Ide o slovenského výrobcu krmiva, ktorý ponúka naozaj kvalitný produkt.

Foto: Boredpanda
Foto: Boredpanda

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre