10 najzaujímavejších vedeckých faktov – 2. časť

2084

1. Oceány obsahujú toľko soli, že by pokryla všetky kontinenty do výšky viac ako 160 metrov.

landscape photography of tidal wave
Autor tejto fotografie je Tiana Attride

V oceáne je toľko soli, že by pokryla celý povrch Zeme. Ak by sa soľ z oceánu odstránila a rovnomerne rozprestrela po zemskom povrchu, vytvorila by sa vrstva hrubá viac ako 166 metrov, čo je približne výška 40-poschodovej kancelárskej budovy.

2. Oblak medzihviezdneho plynu Sagittarius B obsahuje miliardy litrov alkoholu.

European Southern Observatory/pinterest

Galaxia má druhú medzigalaktickú skrinku na alkohol v oblaku Sagittarius B, v ktorej sa nachádza 10 miliárd miliárd litrov kozmickej pálenky. Väčšina z nej sa však nedá piť. V oblaku sa nachádza prevažne metanol, rovnaký alkohol ako v nemrznúcej zmesi a kvapaline do ostrekovačov.

3. Ľadové medvede dokážu bežať rýchlosťou 40 km/h a skákať vyššie ako 1,8 metra

white polar bear swimming
Autor tejto fotografie je Peter Neumann

Ich mohutná postava a kolísavá chôdza spôsobujú, že ľadové medvede spotrebujú na pohyb danou rýchlosťou viac ako dvojnásobok energie než väčšina ostatných cicavcov. Priemerná rýchlosť chôdze ľadového medveďa je 5,5 km/h. Pri prenasledovaní koristi môžu ľadové medvede na krátke vzdialenosti bežať rýchlosťou až 40 km/h.

4.Teplota na povrchu Merkúra cez deň presahuje 430 stupňov C a v noci klesá na mínus 180 stupňov C

mercury, planet, surface
Autor tejto fotografie je WikiImages

Počas dňa môžu teploty na povrchu dosiahnuť až 430 stupňov Celzia. Keďže planéta nemá atmosféru, ktorá by toto teplo zadržiavala, nočné teploty na povrchu môžu klesnúť až na mínus 180 stupňov Celzia.

5. Priemerný človek zje 430 chrobákov každý rok svojho života

Alex Berger/flickr

Je to preto, že ovocie, zelenina, korenie a mnohé spracované potraviny môžu podľa zákona obsahovať nepatrné množstvo častí chrobákov.
Napríklad figová pasta môže obsahovať až 13 hláv hmyzu v 100 gramoch, v konzervovaných ovocných šťavách môže byť na každých 250 mililitrov jedna larva a 10 gramov chmeľu používaného na výrobu piva môže byť domovom pre 2 500 kúskov malého hmyzu.

6. Jedna rastlina raže môže pod zemou rozšíriť až 613 kilometrov koreňov

brown wheat field during daytime
Autor tejto fotografie je Valeria Terekhina

Hlboké korene raže pomáhajú predchádzať zhutňovaniu pôdy na každoročne obrábaných poliach, a keďže jej korene sú pomerne rozsiahle, raž má pozitívny vplyv aj na kyprenie pôdy. Jedna rastline raže môže dosiahnuť celkovú dĺžku koreňov až 613 km a dĺžku jemných koreňových vláskov 10 645 km.

7. Ľadové medvede sú vďaka svojej priehľadnej srsti takmer neodhaliteľné infračervenými kamerami

icebear, polar bear, bear
Autor tejto fotografie je IMAGE-WS

Zabudnite na Harryho Pottera, aj veda má neviditeľné plášte. Nemagická verzia bola inšpirovaná kožušinou ľadového medveďa a funguje vďaka vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam. Srsť ľadového medveďa má duté jadro, ktoré účinne zabraňuje infračervenému žiareniu alebo tepelnej stope ľadového medveďa, aby unikla zo srsti. To pomáha medveďovi udržať si teplo a zostať v teple. Vďaka tomuto účinnému odrážaniu tepla si srsť zároveň udržiava rovnakú teplotu ako okolitý vzduch, vďaka čomu je ľadový medveď pod infračervenou kamerou relatívne „neviditeľný“.

8. Výpar z veľkého duba alebo buka je 37 až 95 litrov za 24 hodín

Christine Matthews/wikimediacommons

Voda je dôležitá pre rast a zdravie všetkých stromov. Stromy si vyvinuli spôsoby, ako absorbovať, uchovávať a využívať vodu na rast a udržanie zdravia. Proces prijímania a využívania vody sa nazýva transpirácia. Transpirácia v stromoch je fascinujúci, sebestačný proces. 

Transpirácia u stromov funguje rovnako ako u iných rastlín. Korene stromov absorbujú vodu cez pôdu, zatiaľ čo strom ju proti gravitácii posúva nahor k listom, kde sa ochladí a väčšinu vody transpiruje. Veľké množstvo transpirovanej vody je čiastočne spôsobené veľkosťou stromu, počtom listov a celkovo väčším potenciálom straty vody.

9. Motýle ochutnávajú zadnými nohami a ich chuťové vnemy fungujú na dotyk – to im umožňuje určiť, či je list jedlý

shallow focus photography of yellow and black butterfly
Autor tejto fotografie je Aaron Burden

Hmyz stúpa na potravu, aby vycítil rozpúšťajúce sa cukry. Samička motýľa dokonca používa nohy na bubnovanie na rastlinu a tak „ochutnáva“ jej šťavy. To jej pomáha rozhodnúť sa, či by bol list pre húsenicu jedlý, a teda či je toto miesto vhodné na kladenie vajíčok.

10. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako nechty na nohách

MistressButtercup1/deviantart

Zaujímavé je, že rýchlosť rastu nechtov priamo súvisí s dĺžkou kostí v danom prste. To znamená, že necht na ukazováku rastie o niečo rýchlejšie ako necht na malíčku! Okrem toho nechty na rukách rastú až 4-krát rýchlejšie ako nechty na nohách. Rýchlosť rastu nechtov závisí od veľkého množstva faktorov, ako je vek, pohlavie, ročné obdobie, počasie, strava, cvičenie a iné dedičné faktory.  

Avšak nikto nevie na 100 %, prečo nechty na rukách rastú rýchlejšie ako nechty na nohách, ale existujú dve teórie. Prvá sa nazýva „terminálna trauma“, a znamená, že čím viac používate necht, tým rýchlejšie rastie. Vaše telo predpokladá, že s väčším používaním prichádza aj väčšie opotrebovanie, a snaží sa ho primerane regenerovať. Ak ste pravák, nechty na pravej ruke rastú rýchlejšie ako na ľavej, pretože dominantná ruka sa používa viac. Prsty na nohách sú celý deň v kľude, v ponožkách a topánkach, takže nechty rastú pomalšie. 

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre