10 najzvláštnejších zložiek potravín, ktoré by ste vo svojom jedle určite nečakali

810

Jedlo – pre väčšinu potešenie, pre niektorých prekliatie, ale pre všetkých – nevyhnutné pre život. Tento zoznam preskúma 10 najneobvyklejších ingrediencií, ktoré sa dnes používajú pri varení – a bez vášho vedomia. Dobrú chuť!

1. Zlato

gold and silver round coins
Autor tejto fotografie je Zlaťáky.cz

Zlato je jedným z najobľúbenejších kovov používaných v šperkárstve. Je tiež veľmi užitočné v elektronike. Okrem bežnejších použití sa zlato používa ako prídavná látka do potravín – zvyčajne na dekoratívne účely vo forme plátkového zlata (číslo E 175). Je pomerne obľúbené ako prísada do alkoholických nápojov a existuje tradičný poľský a nemecký likér s názvom Goldwasser (Zlatá voda), ktorý obsahuje tisíce drobných vločiek. Zlato je nereagujúce voči telesnej chémii, takže prechádza telom v nezmenenej podobe a nemá žiadnu výživovú hodnotu.

2. Vírusy

Visualization of the coronavirus causing COVID-19
Autor tejto fotografie je Fusion Medical Animation

V auguste 2006 schválil Úrad pre potraviny a liečivá Spojených štátov amerických používanie bakteriofágov pri príprave potravín (najmä hotových mäsových výrobkov). Bakteriofág je vírus, ktorý infikuje baktérie; zmyslom použitia týchto vírusov v potravinách je, že zabijú všetky baktérie, ktoré by mohli spôsobiť otravu potravinami. Každý rok ochorie 2 500 Američanov na listeriózu – milióny Američanov preto teraz pravidelne konzumujú vírusy, ktoré sa do jedálnička pridávajú zámerne, aby tých niekoľko tisíc ľudí neochorelo. Úrad FDA nevyžaduje, aby potraviny ošetrené týmito vírusmi boli označené. Najhoršie je, že sa v nich uvádza: „Pokiaľ sa používajú v súlade s predpismi, dospeli sme k záveru, že sú bezpečné.“

3. Borax

Llez/wikimediacommons

Borax: spomaľovač horenia, insekticíd, prísada do skla a čistiacich prostriedkov. Našťastie pre Američanov, ktorí čítajú, je bórax ako potravinárska prísada nelegálny (hoci je povolený v dovážanom kaviári) ale nie v mnohých iných krajinách. Často sa používa ako konzervačná látka v kaviári a v niektorých ázijských krajinách sa nachádza v rezancoch, mäsových guľkách a dusenej ryži. Má číslo E 285. Môže mať vážne toxické účinky na človeka (najmä na semenníky).

4. Uhoľný decht

MPCA Photos/flickr

Kedysi sa amarant používal ako potravinárske farbivo (konkrétne červené), ale vedecké testy zistili, že je mimoriadne karcinogénny, a tak niekto prišiel s náhradou: allura červená AC (známa aj pod číslom E129). Alura červená AC sa vyrába z uhoľného dechtu (kvapalina, ktorá je vedľajším produktom pri premene uhlia na uhoľný plyn alebo koks). Uhoľný decht je horľavý a často sa používa v liečivých šampónoch určených na ničenie vší. Používa sa aj na výrobu tylenolu. Síce allura červená AC nie je karcinogénna, u niektorých ľudí môže spôsobiť zvracanie a iné vedľajšie účinky. Napriek tomu je schválená Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a veľmi často sa používa v cukrovinkách a nealkoholických nápojoch.

5. Lak

Plant Based News/pinterest

Dobre – aby sme boli presnejší, hovoríme o šelaku, ktorý sa v dávnych časoch často používal ako lak, než ho nahradil lak. Šelak sa používa pri pečení a v hromadne vyrábaných cukrovinkách, aby dodal hotovému výrobku pekný lesk. Najpravdepodobnejším zdrojom šelaku v jedálničku väčšiny budú Skittles (cukríky). Vyrába sa zo sekrétu samičky červ lakového. Šelak vylučuje na konáre.

6. Chrobáky

7-how-7/flickr

Košenila a karmín sú dve červené potravinárske farbivá, ktoré sa získavajú z chrobákov. Košenila sa vyrába sušením a rozprašovaním celého tela chrobáka, zatiaľ čo karmín je derivátom košenilového prášku. Chrobáky sa zvyčajne usmrtia ponorením do vriacej vody – čas, ktorý strávili vo vode, určuje úroveň červenej farby – či už ide o svetlejšiu oranžovú, alebo silno červenú. Na výrobu jedného kilogramu potravinárskeho farbiva je potrebných 155 000 kusov hmyzu. Košenila sa používa už stovky rokov a je aj veľmi obľúbeným farbivom na látky.

7. Cigarety

grayscale photo of person smoking
Autor tejto fotografie je Mohcen Cherifi

Áno vidíte dobre. Fajčenie cigariet bolo zakázané v mnohých baroch po celom svete, a tak niekto prišiel s „úžasným“ nápadom: ak nemôžete fajčiť – jedzte! Trik spočíva v tom, že vezmete fľašu destilátu (väčšinou vodky, ale niekedy aj brandy atď.) a hodíte do nej jednu alebo dve cigarety (alebo cigaru v prípade brandy). Nikotín – a ďalšie chemické látky, ktoré vytekajú z cigarety, sa dostanú do nápoja a dodajú mu chuť a farbu. Tieto „odvary“ sa často nazývajú „nikotínový čaj“.

8. Bobrí zadok

brown rodent on white wooden surface during daytime
Autor tejto fotografie je Tim Umphreys

Bobria análna šťava (castoreum) sa používa v potravinách. Najčastejšie sa vyskytuje ako zvýrazňovač chuti v malinových výrobkoch – zrejme dodáva príjemnú chuť. Nachádza sa aj v žuvačkách a cigaretách. Toto ste tu určite nečakali, čo?

9. Ľudské vlasy

black and brown hair
Autor tejto fotografie je Paul Siewert

L-cysteín je aminokyselina, ktorá sa bežne používa v pečive, pretože mu dodáva pružnosť a pomáha zmäkčovať cesto. Nájdete ju v bagetách, šiškách, chlebe, sušienkach a úprimne povedané, v mnohých chutných veciach. Najlacnejším spôsobom výroby (a teda v súčasnosti najbežnejším zdrojom) je špeciálny chemický proces s použitím ľudských vlasov, ktoré sa väčšinou získavajú (a pripravujú) v Číne. Z tohto dôvodu sa viedli diskusie o tom, či je konzumácia výrobkov obsahujúcich l-cysteín istým druhom kanibalizmu. V Číne sa používal aj pri výrobe sóje: „Keď sme sa výrobcu sóje opýtali, ako sa vyrába aminokyselinový sirup (alebo prášok), odpovedal, že prášok sa vyrába z ľudských vlasov. Ľudské vlasy sa zbierali zo salónov, holičstiev, a nemocníc po celej krajine.

10. Výkaly

a small white dog standing on top of a lush green field
Autor tejto fotografie je Karsten Winegeart

Bežná zložka, ktorá sa nachádza vo výkaloch, sa nazýva skatol. Pochádza z cicavcov (produkuje sa v ich tráviacom trakte) a zapácha ako výkaly. Táto zložka sa používa v cigaretách, mnohých parfémoch a – čo je pre účely tohto zoznamu najdôležitejšie – v jahodovej zmrzline. Podobne ako pri vyššie uvedenom bobrom zadku niekto zistil, že jahodová chuť sa výrazne zvýrazní pridaním trochy trusu.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre