10 nezdravých potravín, o ktorých si myslíte, že sú zdravé

887

Milujem jedlo. A ako mnoho z nás, milujem aj nezdravé jedlo (hlavne) ale nevyhýbam sa ani šalátom a zdravým variantám. Tento zoznam jedál, ktoré považujeme za zdravé, no popritom sú nezdravé, ma prekvapil natoľko, že som sa rozhodla sa s vami oň podeliť. Ale nezabúdajte, ak vás konzumácia akéhokoľvek jedla, aj toho nezdravého, robí šťastnými, tak nedbajte na to, ako veľmi je to nezdravé! Byť šťastný a spokojný je pre vaše zdravie rovnako dôležité ako výživa.

1. Rastlinné oleje

Netojinn/wikimediacommons

Na chémii ste sa učili, ak si to ešte pamätáte, že tuk, čím je tekutejší, tým je zdravší. Preto sa predpokladá, že všetky rastlinné oleje sú zdravé. Však sú predsa z rastlín!

Väčšina ľudí však zabúda, že aj obyčajné maslo môže byť tekuté, ak sa len trochu zohreje. Olej, ktorý sa používa na vyprážanie v reštauráciách rýchleho občerstvenia, je najčastejšie palmový, takmer čisto nasýtený (nezdravý) olej. Pri izbovej teplote je polotuhý, ale keď sa zohreje a použije na vyprážanie, je samozrejme tekutý, a to určite nie je zdravé. Keby sa na vyprážanie zvolil iný, zdravší olej, tie chutné hranolky by vám neublížili.

Prečo teda reštaurácie rýchleho občerstvenia nepoužívajú zdravý druh oleja? Ten nezdravý je lacný a spoločnosti rýchleho občerstvenia sa väčšinou starajú viac o svoje peniaze ako o vaše zdravie.

2. Cestoviny

yellow pasta on white paper
Autor tejto fotografie je Karolina Kołodziejczak

Hoci existuje obrovské množstvo variácií, a teda aj niekoľko zdravých variantov tejto potraviny, typické cestoviny, ktoré dostanete, keď si kúpite špagety, kolienka alebo rezance, sú len obyčajná biela múka zmiešaná s vodou a vajcami. Žiadne vitamíny, žiadne minerály a takmer žiadna vláknina. Nič okrem prázdnych sacharidov v podobe cestovín.

A aby toho nebolo málo, cestoviny z rýchleho občerstvenia, napríklad čínske jedlo, často obsahujú veľa soli zmiešanej s nezdravým tukom.

3. Biely chlieb

bread on white ceramic plate
Autor tejto fotografie je Neetu Laddha

To isté ako cestoviny, ale v tvare chleba. Na svete stále existujú ľudia, ktorí si myslia, že všetky druhy chleba sú pre nich dobré. Biely chlieb medzi ne rozhodne nepatrí.

4. Polievková zmes

silver steel scoop with noodles
Autor tejto fotografie je Piotr Miazga

Dúfam, že ste si nemysleli, že ten prášok, ktorý sa primieša do vody, môže nejak nahradiť polievku. Lebo nemôže. Keď si na obed pripravíte takúto „chutnú“ sáčkovú polievku, jete/pijete vodu, do ktorej ste ten prášok primiešali, spolu so zmesou soli a konzervačných látok. Veľa soli.

Soľ sa, žiaľ, často prehliada ako rizikový faktor v potravinách. V skutočnosti významne prispieva k vzniku srdcových ochorení. Z tela sa musí vylučovať. Túto úlohu vykonávajú obličky a aby sme vás príliš nezaťažovali s biológiou, tak v jednoduchosti, krvný tlak sa zvyšuje, čím viac soli skonzumujete, aby sa vylúčila. A vysoký krvný tlak nie je pre nikoho dobrý.

5. Kečup

fried fries in white pack beside red squeeze bottle
Autor tejto fotografie je Fernando Andrade

Nenechajte sa oklamať tým, že ho v Spojených štátoch skoro uznali ako zeleninu. Napriek tomu, že obsahuje antioxidant lykopén (antioxidanty výrazne znižujú riziko mutácií v tele a riziko vzniku chorôb, ako je rakovina), kečup obsahuje veľa cukru (údajne až 26 % sacharidov) a tiež veľa soli. Väčšina kečupov, ktoré konzumujeme, je spracovaná a neekologická, takže obsah lykopénu je oveľa nižší, ako by mohol byť z množstva použitých paradajok.

6. Diétne limonády

Roadsidepictures/flickr

Určite vám je jasné, že kadejaké limonády proste nie sú zdravé, či už sú diétne alebo nie. Ale vedeli ste, že vám môže dokonca škodiť? Vedci si tým stále nie sú istí. Niektorí dokonca tvrdia, že napríklad taká diétna kola je horšia ako verzia s cukrom.

Je to vlastne dosť kontroverzná debata, pretože sa neuskutočnilo príliš veľa vedeckých štúdií o  účinkoch diétnej limonády na zdravie, ale tých pár, ktoré sa uskutočnili, nedopadli pre fanúšikov diétnej limonády veľmi pozitívne. Niektoré štúdie ukázali, že diétna limonáda sama o sebe nemusí byť príliš škodlivá, ale napriek tomu testovaná skupina výrazne pribrala.

Podľa jednej z teórií, diétna limonáda stimulovala chuť do jedla, takže ste zjedli späť viac kalórií, ako ste ušetrili vypitím diétnej limonády namiesto sladkej verzie. Niekoľko štúdií na zvieratách naznačilo, že umelé sladidlá, používané v diétnych limonádach, môžu spôsobovať priberanie na váhe rovnako ako bežné cukry.

7. Spracovaný syr

picryl

Je asi všeobecne známe, že syr nie je pre vás príliš dobrý, ale tavený syr je pre vás skutočne -skutočne- škodlivý! Tavený syr (ktorý vlastne nespĺňa požiadavky na to, aby sa mohol nazývať syrom), má obrovský obsah soli. Niektoré zdroje tiež ukázali, že priemerný tavený syr, ktorý dostanete na hamburgeroch vo fastfoodoch, obsahuje toľko soli, že už pri 2-3 plátkoch syra ste ďaleko za odporúčanou dennou dávkou.

8. Sójová omáčka

person pouring coffee on black ceramic mug
Autor tejto fotografie je GoodEats YQR

Na rozdiel od mnohých iných sójových výrobkov, sójová omáčka neobsahuje určité antioxidanty známe ako izoflavóny, ale hladina antioxidantov v sójovej omáčke je stále taká vysoká, že je často vnímaná ako zdravá. Negatívom však je, že sójová omáčka obsahuje veľmi vysoké množstvo soli.

Bolo tiež vykonaných niekoľko štúdií, ktoré ukázali, že v sójovej omáčke sa často nachádzajú chemické látky, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko niektorých druhov rakoviny. Našťastie, po oveľa prísnejších predpisoch týkajúcich sa týchto chemikálií a relatívne čerstvých poznatkoch o nebezpečenstvách spojených s vysokým obsahom soli, existuje niekoľko druhov sójových omáčok s nízkym obsahom sodíka, ktoré neobsahujú nebezpečné chemikálie. Avšak, ako to väčšinou so zdravšími variantami chodí, ani tieto nie sú také chutné ako tie nezdravšie.

9. Oriešky

a close up of a pile of nuts
Autor tejto fotografie je Aron L

Orechy sú vo všeobecnosti zdravé. Väčšina druhov je plná vitamínov, minerálov, vlákniny a množstva dobrých látok, ktoré si vaše telo môže vychutnať. Arašidy nie sú výnimkou, ale nemusia byť také dobré ako iné druhy orechov. Väčšina arašidov predávaných ako občerstvenie je plná soli a často sú pražené a obalené nezdravými tukmi. Teraz si hovoríte: „No ale samotné orechy sú teda zdravé, nie?“ Samozrejme, majú výhody, pretože obsahujú veľa vitamínov a minerálov, ale obsahujú veľmi veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, známych ako omega-6 mastné kyseliny.

Takže v skratke povedané, arašidy sú pre vás škodlivé, ale môžu sa konzumovať v obmedzenom množstve. A hlavne, mali by sa jesť tak, ako ich príroda vytvorila, surové a bez pridanej soli.

10. Ovocný džús

sliced lemon and lemon fruits
Autor tejto fotografie je Jona Novak

No a to najlepšie nakoniec – ovocné džúsy. Veľa ľudí verí, že ovocné šťavy sú také zdravé, že nimi dokážu nahradiť celé ovocie. Je síce pravda, že ovocné šťavy obsahujú veľa vitamínov, ale je to za veľkú cenu; väčšina ovocných štiav je doplnená ďalším cukrom a okrem niekoľkých druhov je z nich odstránená dužina. Dužina v ovocí poskytuje dôležitú vlákninu, ktorú možno považovať za dobrú protiváhu všetkého prírodného cukru obsiahnutého v ovocí. Takže, jedna rada nakoniec – radšej si dajte poriadne, zdravé ovocie, ako nejaký džús!

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre