10 prekvapivých vecí, ktoré nie sú pravdivé (a ľudia to vedia)

35446

Keď sú veci nesprávne, mnohí na to môžu upozorniť, ale ešte viac ľudí to môže ignorovať. Príkladom sú staré babské rozprávky alebo povery. Lenže ľudia majú tendenciu kráčať s davom a tieto príbehy hltať. Tento zoznam dokazuje, že existujú tvrdenia, ktoré nie sú celkom v poriadku, no nikto na ne neukazuje prstom. Tieto výroky sú tu už veľmi dlho, a tak sa stali súčasťou popkultúry.

Adam a Eva nezjedli jablko

V Biblii sa nikde nespomína, že by Adam a Eva vykonali prvotný hriech zjedením jablka. Biblia hovorí, že jedli zo stromu poznania dobra a zla. Avšak, neuvádza, o aký druh ovocia išlo. Kde sa teda začal príbeh o jablku? Prvé preklady Biblie boli v latinčine. Podľa latinčiny je slovo pre jablko „malus“ a slovo pre zlo „malum“. Pravdepodobne išlo o nesprávny preklad. Najstaršie zaznamenané vyobrazenie tejto udalosti, kde figuruje jablko, sa nachádza v katakombách San Gennaro v Neapole v Taliansku a pochádza z druhého storočia.

apple eve fruit poisoned apple aa0f5b4eca487ce491547edd6dac3171 scaled
hippopx.com

Napoleon nebol malý

Ako ten, čo trpí Napoleonovým komplexom, sa označuje niekto nízky, kto sa snaží dominovať nad ostatnými, aby vykompenzoval nedostatok svojej postavy. Napoleon bol vysoký 1,68 cm, čo bola normálna výška na Francúza vtedajšej doby. Odkiaľ sa teda vzala predstava, že Napolean bol malý? Britský karikaturista James Gilray kreslil politické karikatúry Napoleona a zobrazoval ho ako malého človeka. Bola to metafora, ktorá mala vyjadrovať, že len človek s malým charakterom by sa pokúsil ovládnuť svet a spôsobiť rozbroje toľkým ľuďom. Tento obrázok utkvel ľuďom v pamäti a odvtedy ľudia vnímajú Napoleona ako nízkeho.

Chateau de Chantilly Francois Gerard portrait of Napoleon Bonaparte scaled
Dguendel/Wikimedia Commons

Veľký čínsky múr nie je viditeľný z vesmíru

Veľký čínsky múr stavali približne od 7. storočia do 4. storočia pred naším letopočtom. Najprv ho tvoril súbor opevnení pozdĺž severných a južných čínskych hraníc. Ako plynuli stáročia, čínski cisári pokračovali v budovaní múrov medzi jednotlivými stavbami, až kým neboli dokončené. Múr je v skutočnosti sériou múrov, z ktorých mnohé vedú paralelne vedľa seba. Najdlhší úsek sa tiahne v dĺžke približne 5500 míľ. Je to najdlhšia človekom vytvorená stavba na našej planéte. Z vesmíru ju však nie je vidieť, aspoň nie voľným okom. Myšlienka, že je viditeľná z vesmíru, pravdepodobne pochádza z toho, že bola skúmaná cez satelitné snímky.

20090529 Great Wall 8185
Jakub Hałun/Wikimedia Commons

Býky nerozčuľuje červená farba

Všetci sme videli filmy, karikatúry či obrazy matadorov, ktorí mávajú červenou muletou, aby býka navnadili na boj. Býky, ako aj všetok ostatný dobytok, sú dichromatické, čo znamená, že vidia len dve farby. A červená nie je ani jednou z nich. To, čo býka dráždi, je pohyb mulety a predvádzanie matadora.

14401486574 3682827180 o scaled
Nathan Rupert/flickr

Dinosaury a ľudia sa nestretli

Približne 41% amerických občanov verí, že dinosaury a ľudia spolu žili. Nie je to tak. Veda zistila, že sa minuli približne o 64 miliónov rokov.

28447670157 7176917624 o1
baka_neko_baka/flickr

Vikingovia nenosili na hlave rohy

Nikde v histórii sa neuvádza, že by Vikingovia nosili rohy na hlave ako súčasť prilby. Jediné prilby s rohmi sa datujú do obdobia 3000 rokov pred naším letopočtom pred érou Vikingov. Boli to prilby veľmi podobné tým, ktoré nosí Loki v sérii MCU. Vikingská prilba s rohmi v skutočnosti pochádza z roku 1800. Gustav Maelstrom, švédsky umelec, začal rohaté prilby zahŕňať do svojich vyobrazení vikingských bojovníkov. Tento vzhľad si osvojil kostýmový výtvarník Carl Emile Doepler, ktorý ho zakomponoval do kostýmov pre Wagnerovu operu – Prsteň Nibelungov.

12694600324 9724e27110 o scaled
Dominic Alves/flickr

Králiky nie sú závislé od mrkvy

Jedia králiky a zajace mrkvu? Áno, ak im ju dáš. Vo voľnej prírode králiky koreňovú zeleninu nejedia. Tieto roztomilé chlpaté stvorenia dávajú prednosť okrem iného listovej zeleni, senu, rastlinám s listami, prírodným plodom a semenám. Odkiaľ sa teda vzalo to, že králiky jedia mrkvu? Odpoveďou sú kreslené filmy s Bugsom Bunnym.

pexels pixabay 33152
pixabay/pexels.com

Budenie námesačného je v poriadku

Vždy sa hovorilo, aby sa námesačný nebudil. Je to preto, lebo sa verí tomu, že ak bude zobudený, môžu sa stať zlé veci. Mohol by dostať infarkt alebo byť násilnícky k človeku, ktorý ho zobudil. Pravda, je že prebudiť námesačného človeka je v poriadku. Bolo by vhodnejšie, keby si ho jemne zaviedol späť do postele, ale ak ho musíš zobudiť, smelo do toho. Bude síce dezorientovaný, ale lepšie, ako keby sa v dôsledku svojho stavu vážne zranil. Prečo si ľudia myslia, že je zlé zobudiť námesačného? Pochádza to z čias, kedy sa verilo, že keď človek spí, jeho duša opúšťa telo.

408044508 cdc20d664b o
nadi0/flickr

Einstein nesklamal z matematiky

Existuje príbeh, ktorý hovorí, že Einstein, jeden z najväčších matematikov všetkých čias, na základnej škole prepadol z matematiky. Omyl. Einstein bol zázračným matematikom. Bol však aj zlým žiakom, z čoho pravdepodobne vznikol tento mýtus. Zlyhal však na prijímacích skúškach na vysokú školu, kde matematiku zvládol, ale neuspel v predmetoch ako jazyk či botanika.

Albert Einstein Colorized
DonkeyHotey/Wikimedia Commons

Ľudia majú viac ako päť zmyslov

Vždy nás učili, že máme päť zmyslov. Zrak, sluch, chuť, hmat a čuch. Tieto zmysly sú považované za hlavné zmysly, ako ich stanovil Aristoteles. Neurológovia k nim však pridali aj niekoľko ďalších. Patria medzi ne napríklad: termocepcia – zmysel pre teplo, ekvilibriocepcia – zmysel pre rovnováhu, zmysel pre hlad a smäd, duševné zmysly – zmysel pre bolesť, zmysel pre duševné utrpenie, zmysel pre seba.

Five Senses

Zdroj 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

2 komentáre

    • Citas aj dalej? Ze to bola priemerna vyska vo francuzsku v tej dobe? Mimochodom za poslednych 100 rokov sa zvysila priemerna vyska Europanov o viac ako 10 cm. Takze 168+10cm je 178 a to je viac ako je priemer francuzov dnes….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.