10 rýchlych zaujímavostí a faktov pre dnešný deň, ktoré vám rozšíria obzory

2663
seatbelt photo
Foto: Alex Kehr

1. Volvo vynašlo trojbodový bezpečnostný pás aký sa nachádza v autách a patent spravili voľne dostupným.

2. Národným zvieraťom pre Severnú Kóreu je „Chollima„. Mystický okrídlený kôň, ktorého si sami vymysleli.

3. Pôrodnosť v Singapure je tak nízka, že vláda spustila program, vďaka ktorému pomáhajú ľuďom dať sa dokopy a vyspať sa spolu.

4. Niektorým ľuďom môže matematika spôsobovať psychickú bolesť.

5. Alexander Veľký bol pochovaný v rakve plnej medu.

beer photo

6. Namiesto toho aby darovali peniaze sa Toyota rozhodla pomôcť NY food bank tak, že zvýšila ich výkonnosť. Podarilo sa im skrátiť čakaciu dobu v rado z 90 minút na 18.

7. Viac než 80% všetkých výrobcov okuliarí a maloobchodných značiek patrí skupine Luxottica Group. Toto je hlavný dôvod toho, prečo sú okuliare tak drahé (monopol).

8. V niektorých jazykoch resp. kultúrach sa vôbec nepoužíva „vpravo“, „vľavo“, „vpredu“, „vzadu“. Tieto kultúry namiesto toho používajú svetové strany. Je jedno kde sa práve nachádzajú ale v hlave im neustále funguje kompas a presne vedia akým smerom v tom momente stoja.

9. Do roku 1960 boli chudobné Švajčiarske deti dražené v aukciách pre farmárov, ktorí ich následne využívali ako lacnú pracovnú silu.

10. Najväčšiu petíciu v Austrálii, ktorá sa tam kedy zorganizovala a bola predložená parlamentu, podpísalo 792 985 ľudí. Stalo sa to v roku 2000 a šlo o petíciu proti zvyšovaniu cien piva.

 

zdroje: kickassfacts, didyouknow

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Donko
4. augusta 2017 19:44

Okuliarí :D :D dá sa to vôbec napisať