10 slávnych obrazov, za ktorými sa skrývajú fascinujúce príbehy

9222

Mnohé slávne obrazy majú vzrušujúci príbeh vzniku, ktorý však zvyčajne pozná len malá skupina ľudí, napríklad historici alebo odborníci na výtvarné umenie. Preto by sme sa dnes s vami radi podelili o niekoľko fascinujúcich príbehov, ktoré sa skrývajú za niektorými z najslávnejších obrazov.

1. Johannes Vermeer – Dievča s perlovou náušnicou

h1 1
Photo by BrightSide

Dielo bolo namaľované v 17. storočí a malo mnoho názvov, medzi nimi aj Portrét v antickom kostýme, neobyčajne umelecký. Názov, ktorý poznáme dnes, bol prvýkrát použitý nie tak dávno.

Niektorí bádatelia si stále nie sú istí, či náušnica dievčaťa na obraze je skutočne perla. Jedným z možných materiálov, z ktorých bola náušnica vyrobená, je kov. Navyše ani nevedia určiť, či ide o náušnicu, pretože nemá háčik. To však nie je všetko. V roku 2018 nová štúdia ukázala, že pozadie obrazu nebolo vždy čierne. Umelec namaľoval dievča pred zeleným závesom.

2. Edward Hopper – Nighthawks 

h2 1
Photo by BrightSide

Nighthawks je jedným z najznámejších obrazov amerického umenia. Ide však o to, že jeho pôvodný názov bol iný. Umelcova manželka si viedla denník o tvorbe svojho manžela a vo svojich poznámkach uviedla, že pôvodný názov bol Nočné jastraby. Možno to bol odkaz na nos v tvare zobáka, ktorý mal muž pri bare.

3. Grant Wood – Americká gotika

h3 1
Photo by BrightSide

Mnohí sa domnievajú, že pár zobrazený na tomto obraze sú manželia. V skutočnosti však ide o otca a dcéru. Ako postavy boli vymodelovaní Woodova sestra a ich zubár. Grant Wood tiež požiadal svoju sestru, aby si obliekla zásteru, ktorá bola v tom čase bežná medzi dievčatami žijúcimi vo vidieckej oblasti Iowy.

Keď Wood prihlásil obraz do súťaže v Umeleckom inštitúte v Chicagu, jeden z porotcov ho označil za „komickú valentínku“. Napriek tomu však obraz získal bronzovú medailu a kúpil ho ten istý Inštitút umenia. Za zmienku stojí aj to, že Iowčanov rozzúrilo ich zobrazenie ako uštipačných a zachmúrených ľudí.

4. Vincent van Gogh — Café Terrace at Night

h4 1
Photo by BrightSide

Vincent van Gogh na svojich obrazoch často používal hviezdnu oblohu, ale tento obraz bol výnimočný. Aj keď obraz nepodpísal, je to nepochybne jeho dielo, pretože ho podrobne opísal v listoch svojej sestre. Toto je prvá maľba, na ktorej použil hviezdne pozadie, ale potom namaľoval niekoľko ďalších diel, na ktorých bola obloha plná hviezd. Na obraze Café Terrace at Night sú súhvezdia zobrazené s takou vernosťou, že vedci dokázali presne datovať vznik obrazu na 16. – 17. septembra 1888.

Okrem toho, hoci umelec na obraze zobrazil nočnú oblohu, vôbec nepoužil čiernu farbu. Boli tam len modré, fialové a zelené odtiene.

5. Marcel Duchamp – Akt zostupujúci po schodoch, č. 2

h5 2
Photo by BrightSide

Tento obraz Marcela Duchampa sa považuje za modernistickú klasiku. Keď však vznikol, kubisti ho odmietli ako príliš futuristický. Dokonca sa mu vysmievali aj na výstave umenia. Jeden z návštevníkov povedal: „V mojej kúpeľni je naozaj dobrý koberec Navajo, ktorý je pri akejkoľvek správnej interpretácii kubistickej teórie oveľa uspokojivejším a dekoratívnejším obrazom.

6. J. M. W. Turner — Rain, Steam and Speed — The Great Western Railway

h6 2
Photo by BrightSide

Tento obraz bol namaľovaný počas priemyselnej revolúcie, keď došlo k masívnemu prechodu od agrárneho hospodárstva k strojovej výrobe. Vtedajší umelci si však mysleli, že priemyselné obrazy nie sú dosť dobré na to, aby boli zobrazené na obrazoch. Takže skutočnosť, že si J. M. W. Turner vybral takúto tému pre svoj obraz, dokazuje, že predbehol svoju dobu, pretože ukázal priemyselný pokrok ako niečo krásne a fascinujúce.

Aj keď je na obraze takmer všetko rozmazané, aby sa ukázala sila rýchlosti, vidíte zajaca bežiaceho po trati. Možno tým umelec naznačil, že nové technológie by sa v budúcnosti mohli stať nebezpečnými pre prírodu a ľudstvo.

7. Gustav Klimt – Bozk

h7 1
Photo by BrightSide

Bozk možno považovať za umelcovu poslednú šancu zachrániť si reputáciu. Predtým Klimt dokončil sériu Viedenských stropných malieb vo veľkej aule Viedenskej univerzity, ale verejnosť ich vnímala ako nehanebné. Umelec si dokonca musel požičať peniaze, aby splatil svoju zákazku viedenskému ministerstvu školstva, takže keď začal maľovať svoje nové dielo, skutočne riskoval. Viedenské múzeum Belvedere však obraz obdivovalo natoľko, že ho kúpilo ešte pred dokončením. V tom čase to bola najvyššia suma, aká kedy bola zaplatená za obraz.

8. El Greco – Pohľad na Toledo

h8 2
Photo by BrightSide

Pohľad na Toledo je prvou španielskou krajinomaľbou svojej doby. Niektorí bádatelia sa domnievajú, že nejde o celý obraz, ale o jeho časť. Neexistujú však o tom žiadne dôkazy. Aj keby existovali ďalšie časti, nikdy sa nenašli. Mimochodom, ak porovnáte skutočné mesto s maľbou, uvidíte, že nie všetky orientačné body zodpovedajú skutočnej mestskej krajine. Možno chcel umelec ukázať budúcnosť Toleda.

9. Georgia O’Keeffe — Drawing XIII

h9 2
Photo by BrightSide

Georgia O’Keeffe dokončila túto kresbu v roku 1915, keď učila na univerzite a skúmala abstraktné umenie. V tom čase mali umelci väčší sklon maľovať geometrické tvary, preto sa zamerala na prírodné formy a venovala im celú sériu kresieb.

Neskôr tieto kresby poslala svojmu priateľovi, ktorý ich odniesol galeristovi. Ten ich považoval za „najčistejšie, najkrajšie a najúprimnejšie veci, aké sa za dlhý čas dostali do jeho galérie“, a niektoré z jej kresieb vystavil bez súhlasu O’Keeffe. Keď zistila, že jej diela sú vystavené, konfrontovala galeristu, ale nakoniec súhlasila s tým, aby výstava pokračovala.

10. Leonardo da Vinci – Dáma s hranostajom

h10 1
Photo by BrightSide

Odborníci na umenie najprv pochybovali, že autorom obrazu Dáma s hranostajom je Leonardo da Vinci, pretože jeho podpis bol na obraz pridaný oveľa neskôr, ako bol vytvorený.

Až nedávno odborníci naskenovali obraz multispektrálnou kamerou, aby zistili, ako pôvodne vyzeral. Zistili, že počas nedbalého reštaurovania prešiel výraznými zmenami. Napríklad pozadie nebolo pôvodne čierne, ale tmavomodré. Skenovanie však potvrdilo, že autorom obrazu je v skutočnosti Leonardo da Vinci, pretože na ňom našli jeho odtlačky prstov.

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.