10 spôsobov, ako vás obchody pri nakupovaní psychologicky klamú – 1. časť

671

Všetci potrebujeme nakupovať a veľakrát sa stane, že z obchodu odchádzame s viac vecami ako sme plánovali nakúpiť. A viete prečo? Pretože spoločnosti, ktoré nám predávajú potraviny, vymýšľajú najlepšie spôsoby, ako nás prinútiť minúť viac peňazí. Využívajú na nás psychologické triky, aby sme im zabezpečili čo najväčší zisk. Prečítajte si 10 spôsobov, ako sa nás obchody snažia oklamať.

1. Obchody s potravinami začínajú s kvetinami a zeleninou s ovocím, aby sa vám rozšírili zmysly

Autor fotografie je Jan Canty

Možno ste si pri návšteve potravín všimli, že ten, kto ich navrhuje, bez ohľadu na to, či je to Lidl, Kaufland alebo Tesco, sa snaží prinútiť vás, aby ste najprv prešli okolo oddelenia kvetín, kde sa hneď na začiatku potešíte z nádherných tulipánov, a až potom okolo produktov, ktoré sú umiestnené ďalej. Nejde o to, že by všetky obchody stavala jedna stavebná firma, kdeže. Obchody s potravinami jednoducho poznajú základnú ľudskú psychológiu a rozhodli sa využiť ju proti vám.

Obchody si uvedomili, že pri nákupe základných vecí, ako sú potraviny, majú ľudia tendenciu nakupovať viac a viac dôverovať obchodu, ak si myslia, že je všetko čerstvé. Tým, že ľudia najprv prejdú okolo krásnych, čerstvých kvetov, alebo nádhernom lesknúcom sa ovocí, podnietia ich zmysly, aby si mysleli, že zvyšok obchodu je rovnako čerstvý, aj keď to tak nie je.

2. Obchodné domy podporujú vaše zmysly kolínskou

Autor fotografie je sara saleh

Obchodné domy začínajú pomaly vymierať, ale stále pôsobia ako základy mnohých veľkých nákupných centier a sú súčasťou histórie. A možno ste si v nich všimli jednu vec: oddelenie s parfumami je často veľmi nápadné a nedá sa okolo neho neprechádzať, podobne ako okolo výrobkov, s typickou príjemnou vôňou, ktorá vás okamžite zasiahne.

Toto pôsobenie na vaše zmysly spôsobuje, že si myslíte, že všetko musí byť čisté a pekné, pretože pri vstupe cítite iba príjemné veci. Môže to však skončiť aj tým, že to zákazníkov zmätie. Mnohí prídu z obchodu domov a zistia, že kolínska voda a parfum im voňajú inak, ako keď ich testovali v obchode. To je realita a je to spôsobené snahou obchodu o prevoňanie vašich zmyslov, ale nie vždy ide o klamstvo. Keďže v obchode testuje vône veľa ľudí, môže to zmýliť vaše zmysly bez toho, aby to bolo chcené.

3. Sladké raňajkové cereálie sú umiestnené tak, aby ich videli vaše deti

Autor fotografie je Sascha Bosshard

Sladké raňajkové cereálie sa snažia ospravedlniť svoju existenciu prísľubom, že sú obohatené o všetky druhy vitamínov a minerálov, ktoré vaše deti potrebujú. Každoročne minú obrovské množstvo peňazí na marketing a stále vymýšľajú nové druhy, aby vaše deti priťahovali ešte viac. A keď hovoríme, že robia marketing priamo na vaše deti, nie je to konšpirácia. Robia to už roky a otvorene o tom rozprávajú.

Nielen že majú roztomilých maskotov alebo dávajú reklamu v TV práve vtedy, keď vaše deti pozerajú rozprávky. Majú zmluvy s obchodmi s potravinami, aby zabezpečili, že umiestnenie produktov je rovno na očiach pre deti. V USA majú spoločnosti vyrábajúce cereálie rezervovanú celú uličku a zabezpečujú, aby cereálie, ktoré chcú najviac predávať, boli umiestnené v úrovni očí vašich detí.

4. Pečenie vopred pripravených bochníkov chleba dáva obchodom ilúziu čerstvosti

Autor fotografie je Mae Mu

Možno ste si všimli, že niektoré pekárne v obchodoch s potravinami pravidelne propagujú svoje čerstvé bagety, bagety a podobne. A možno dokonca inzerujú, že majú krájač čerstvého chleba. Vďaka tomu máte pocit, že prechádzate okolo skutočnej, čerstvej pekárne, a máte chuť kúpiť si niektoré z tých vystavených croissantov, slaného pečiva alebo bagetiek.

Ak však hľadáte čerstvé pečivo, možno budete chcieť ísť inam alebo si ho jednoducho vyrobiť sami. V pekárni, v obchode s potravinami, je minimum čerstvého pečiva. Chleby sú zamrazené a pečú ich zamestnanci. To isté sa týka aj bagetiek a rôzneho iného pečiva, proste ho len „rozmrazia“ v rúre a vám to dá pocit čerstvosti.

5. Je pravdepodobné, že všetky ryby v oddelení morských plodov boli zmrazené

Autor fotografie je Mike Bergmann

Keď si kúpite niečo, čo je propagované ako čerstvé, uveríte tomu, že to tak naozaj je. Keď ide o mäso a ryby, máme tendenciu myslieť si, že „čerstvé“ znamená, že mäso alebo ryba boli vždy len chladené a nikdy nie zamrazené.

Pokiaľ však ide o ryby, väčšina ľudí považuje za čerstvú rybu všetko, čo si kúpite na ľade v oddelení s morskými plodmi, hoci je to úplny nezmysel. Aj keď bývate na trhu, v blízkosti oceánu, kam vám denne privezú čerstvé ryby, skutočnosť, že sú položené na ľade, aby sa udržali v predaji, z nich určite nerobí čerstvé. Celá myšlienka predaja čerstvých rýb je dosť divná. Niektorí odborníci tvrdia, že celé je to len ilúzia, pretože väčšina rybárov, aby zachovali čerstvosť dostatočne dlho, svoj úlovok okamžite položí na ľad, čo automaticky ruší celý koncept čerstvosti.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre