10 tipov, ako znížiť hladinu inzulínu a taktiež zhodiť nadbytočné kilogramy

3204

Pankreas je životne dôležitým orgánom vo vašom tele, ktorý je priamo spojený s hmotnosťou. Podporuje trávenie, no hrá dôležitú úlohu aj pri regulácii cukru v krvi produkovaním enzýmu nazývaného inzulín. Umožňuje tiež telu používať cukor na dodávanie energie. Inzulín reguluje metabolizmus a je priamo zodpovedný za ukladanie tuku v tele.

Ak hladina cukru v krvnom obehu začne výrazne stúpať, pankreas sa to snaží kompenzovať nadmernou produkciou inzulínu. Zvýšenie inzulínu je preto jedným z dôvodov neobvyklého prírastku hmotnosti a často je výsledkom aj nebezpečná obezita. Ak vás to zaujíma, tak tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu znížiť hladinu inzulínu v krvi a schudnúť.

Aspoň 30 minút cvičenia denne

Foto od Brightside

Zahŕňa to akýkoľvek druh tréningu, či už ide o beh, jogu, alebo iba obyčajnú chôdzu. Pohybujúce sa svaly prebudia telo a nútia ho čerpať energiu, tým pádom klesá aj hladina inzulínu. Pohyb je pre zdravie aj chudnutie nesmierne dôležitý.

Diéta bohatá na bielkoviny

Sacharidy sú hlavným zdrojom cukru – preto zvyšujú hladinu cukru a inzulínu najviac. Zníženie obsahu sacharidov a zvýšenie spotreby bielkovín môže pomôcť udržať ich pod kontrolou a tiež poskytnúť potrebnú energiu. Medzi potraviny bohaté na bielkoviny patria napríklad chudé mäso, vajcia, ryby či tvaroh.

Vyhnite sa rafinovaným sacharidom

Foto od Brightside

Rafinované sacharidy, ako napríklad sladené nápoje, sladkosti či sušienky, sa veľmi rýchlo strávia, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Namiesto toho si vyberte potraviny s komplexnými sacharidmi, ako je hnedá ryža, jačmeň, strukoviny atď. Rozkladanie trvá dlhšie, aby sa cukor uvoľňoval rovnomerne. Zvoľte si radšej celé zrná ako spracované, pretože majú vyšší obsah vitamínov, vlákniny aj minerálov.

Povedzte nie cukru akéhokoľvek druhu

Cukor a spracované potraviny majú vysoký obsah cukru a môžu spôsobiť zvýšenie hladiny inzulínu. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí majú radi sladké jedlá, zažívajú zvýšenie hladiny inzulínu až o 22%. Najlepšie je nejesť potraviny s vysokým obsahom cukru vôbec.

Jedzte potraviny, ktoré udržujú nízku hladinu cukru

Potraviny s nízkym obsahom cukru tiež pomáhajú udržiavať hladinu inzulínu pod kontrolou.

Foto od Brightside

Medzi tie patria:
– Orechy a semená (napríklad mandle, pistácie, semená chia a ľanové semená)
– Celé zrná (napr. jačmeň, hnedá ryža, pohánka či ovos)
– Ovocie s vysokým obsahom vlákniny (ako sú jablká, kokosové orechy, bobule, pomaranče a hrušky)
– Zelené listy (napríklad špenát, kapusta, šalát a kôstky)
– Mäso (ako losos a tuniak)
– Nesladený jogurt
– Avokádo
– Cesnak

Jedzte pravidelne

Namiesto toho, aby ste jedli počas dňa 3-krát, rozdeľte si jedlo na 5 až 6 porcií – jedzte častejšie, ale držte sa menších porcií. Podľa štúdií totiž konzumácia menšieho množstva kalórií súčasne znižuje hladiny inzulínu. Uistite sa, že jete vyvážené jedlo s primeraným pomerom sacharidov, bielkovín a tukov.

Zvýšte príjem vlákniny

Foto od Brightside

Rozpustná vláknina sa pomaly pohybuje tráviacim traktom a dáva vám pocit sýtosti na dlhšiu dobu. To udržuje chute na cukor pod kontrolou a tiež pomáha predchádzať náhlemu zvýšeniu inzulínu po jedle.

Dajte si octový jablčný mušt

Ak náhodou jete potraviny s vysokým obsahom sacharidov, octový jablčný mušt prudko redukuje inzulín v krvi. S vysokým obsahom kyseliny octovej zvyšuje citlivosť na inzulín v krvi o 20% až 30%. Jeho pitie vám po jedle dáva väčší pocit plnosti, čo vám pomáha jesť menej a schudnúť.

Pite vodu a zelený čaj

Foto od Brightside

Voda je zázračný nápoj. Vyvarujte sa sladkých nápojov, akými sú sladené nápoje, džús či energetické nápoje. Zelený čaj môžete piť dokonca 2-3 krát denne po jedle. Štúdie preukázali, že pomáha bojovať proti inzulínovej rezistencii.

Oddychujte a znižujte stres

Stres zohráva obrovskú úlohu pri spôsobovaní toho, že hladina cukru sa dostáva mimo vašu kontrolu. Môže vyvolať inzulínovú rezistenciu a spôsobiť nárast telesnej hmotnosti. Cvičte meditačné a dýchacie cvičenia. Prípadne horúcimi kúpeľmi upokojte svoje nervy a udržujte tieto úrovne stresu čo najnižšie. Buďte šťastní, zostaňte aktívni a pravidelne uvoľňujte napätie.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre