10+ tipov, ktoré vám pomôžu udržať ovocie a zeleninu čerstvé celé mesiace

2938

Ovocie a zelenina sú v zime zdrojom vitamínov. Niektoré z nich sú však náladové a vyžadujú si špeciálnu starostlivosť: napríklad cibuľa by sa nemala skladovať vedľa zemiakov. Poradíme vám, ako udržať ovocie a zeleninu čo najdlhšie čerstvé.

Cibuľa

n0
Photo by BrightSide

Cibuľu môžete skladovať starým spôsobom: v pančuchách. Nylon je vynikajúci na skladovanie cibule, pretože potrebuje vzduch, nie vlhkosť.

n1
Photo by BrightSide

Niektorí ľudia skladujú cibuľu vedľa zemiakov. Túto chybu nerobte, pretože zemiaky vylučujú vlhkosť, čo znamená, že cibuľa zhnije. A ak nechcete, aby sa vám v kuchyni povaľovali cibule, kúpte si krásny košík, v ktorom ich budete uchovávať.

Zemiaky

n2
Photo by BrightSide

Zemiaky potrebujú tmu a chlad. Je lepšie skladovať ich s listami jarabiny, ktoré vylučujú fytoncídy a chránia zemiaky pred hnilobou. Neskladujte v blízkosti cibuľu a jablká: vylučujú plyny, ktoré nakoniec ničia zemiaky.

Červená repa

n3
Photo by BrightSide

Červená repa je pravdepodobne jediným dobrým susedom zemiakov. Absorbuje dodatočnú vlhkosť a je ešte odolnejšia. Červenú repu položte na zemiaky.

Jablká

n4
Photo by BrightSide

Jablká by sa mali skladovať na chladných tmavých miestach, napríklad v pivnici, pri teplote 32 °F až 44 °F. Vhodná je aj dvojitá kartónová škatuľa na chodbe, nezabudnite však jablká dostatočne vetrať a urobiť im niekoľko otvorov, aby mohli dýchať.

Môžete využiť aj balkón. Ak je chladno, môžete jablká skladovať 2 až 4 mesiace. Ak je teplo – až 6 mesiacov. Každé jablko zabaľte do papiera a všetky ich vložte do škatule.

Každý kúsok ovocia môžete tiež potrieť glycerínom. Alebo ich umyte v slabom roztoku manganistanu draselného.

Mrkva

n5
Photo by BrightSide  

Mrkva sa často skladuje s pieskom, cibuľovými šupkami alebo dokonca s pilinami – s čímkoľvek, čo absorbuje vlhkosť a nedovolí, aby sa zelenina dostala do vzájomného kontaktu. Mrkvu je lepšie skladovať v pivnici pri teplote 32 °F – 35 °F alebo v byte niekoľko mesiacov.

Existuje životabudič na rýchlu prípravu polievok a dusených pokrmov. Mrkvu ošúpte, pomeľte a zabaľte do plastovej fólie. Predpripravenú mrkvu môžete skladovať v mrazničke.

Cesnak

n6
Photo by BrightSide

Skladovanie cesnaku nie je veľmi náročné, potrebuje len vzduch a tmavé miesto bez prílišnej vlhkosti. Zvyčajne sa zavesí v kuchyni a môže sa skladovať v sieťkach. Alebo ho môžete uložiť do plytkých debničiek, ktoré nie sú menej ako 6 cm hlboké. Uistite sa, že sú v nich otvory na vetranie.

Kapusta

n7
Photo by BrightSide

Skladovanie kapusty doma je náročné, ideálna teplota je 32 °F-35 °F. Kapusta by mala byť olúpaná a zabalená do papiera alebo plastovej fólie, mali by stačiť 3 vrstvy. Dbajte na to, aby sa kapusta navzájom nedotýkala. Pravidelne ich tiež kontrolujte, aby ste zabránili ich hnilobe.

Tekvica

n8
Photo by BrightSide

Ak je teplota nižšia ako 68 °F, tekvice môžete skladovať pod posteľou. Lepšou možnosťou je teplý balkón, kde nikdy nie je chladnejšie ako 37 °F. Tekvice môžete položiť na drevo alebo kartón a prikryť ich novinami. Nedovoľte, aby sa tekvice dostali do vzájomného kontaktu, prikryte ich teplou dekou.

Zdroj

2 komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.