10 úžasných divov sveta, ktoré časom zanikli – 1. časť

451

Keď sa ocitnete uprostred debaty o prírodných zázrakoch, väčšinou sú myslené tie veľké a všeobecne známe, napríklad Grand Canyon alebo Viktóriine vodopády. Sú ikonické, všetci ich poznáme a majú pred sebou ešte dlhú životnosť. Avšak existuje veľa iných divov prírody, ktoré zaujali svojou krásou, jedinečnosťou avšak úplne zmizli zo sveta. Pozrime sa teda na 10 úžasných divov sveta, ktoré sa stratili v čase.

1. Darwinov oblúk

Zdroj refractor

Darwinov oblúk sa nachádza na Galapágoch, neďaleko ostrova Darwin a je jedným z najznámejších prírodných kamenných oblúkov na svete. Aj keby ste nepoznali jeho názov, pri pohľade na obrázok je pravdepodobné, že ho spoznáte.

Oblúk bol dlho cieľom mnoho potápačov. Bohatý život na súostroví sa dal nájsť všade okolo neho a priťahoval výskumníkov a turistov z celého sveta. Potápači sa tu bežne stretávali so žralokmi kladivohlavými a veľrybími, rajami, delfínmi, tuniakmi, korytnačkami karetami a mnohými ďalšími druhmi. A hoci sa tam pravdepodobne stále môžete potápať a vidieť všetku tú podmorskú nádheru, nebudete to robiť pod oblúkom. V máji 2021 sa zrútil do mora.

Výsledkom prirodzenej erózie sú dva piliere, ktoré kedysi podopierali oblúk. Priečny pilier je však teraz súčasťou morského dna.

2. Azúrové okno

Zdroj Ben124.

Ak ste boli fanúšikom seriálu Hra o tróny, možno poznáte Azúrové okno na Malte. Vápencový oblúk sa rozprestieral nad morom a bol kulisou na svadbe Daenerys a Khala Droga v prvej sérii seriálu. Ešteže scenáristi pre HBO získali zábery keď mohli, pretože toto miesto už neexistuje.

Oblúk už roky trpel následkami erózie. Proti vetru, dažďu a moru sa dá urobiť len veľmi málo. V roku 2017 pobrežie Malty zasiahla silná búrka s víchricou a oblúk to už nevydržal. Celá konštrukcia sa zrútila do mora a nezostalo po nej nič.

3. Tunelový strom

Zdroj davitydave

Mohutné kalifornské sekvojovce sú turistickou atrakciou už dlhé roky. Jedným z najikonickejších bol Pioneer Cabin Tree. Ešte v 19. storočí bol do kmeňa tohto obrovského stromu vytesaný tunel, aby ním mohli prechádzať ľudia.

Obrovský strom sa týčil do výšky 30 metrov a mal priemer necelých 7 metrov. V roku 1800 ho zasiahol blesk, preto bola v roku 1881 vyrezaná základňa, aby sa dalo prejsť priamo cez neho.

Napriek tomu, že stál už stáročia a dlho slúžil ako turistická atrakcia, nič nedokáže poraziť prírodu tak ako príroda. Strom už mal problémy s koreňmi, keď ho v januári 2017 zasiahla silná zimná búrka. Nevydržal nápor vetra a bol odstránený.

4. Šelfové ľadovce

Zdroj Anders Jildén

O Antarktíde sa dá povedať, že nie je veľmi známa ničím iným okrem ľadu a tučniakov. Avšak nemusí to tak byť navždy. Ľadovce obrovských rozmerov sa od kontinentu odlamujú čoraz pravidelnejšie. V máji 2021 sa od kontinentu odtrhol najväčší ľadovec na svete. Bol väčší ako štát Rhode Island. Samozrejme, nešlo o 315-miliardový ľadovec, ktorý sa odtrhol v roku 2019. Ani ten, ktorý sa odtrhol v roku 2017. Alebo iný, ktorý bol tiež veľký ako Rhode Island v roku 2002.

Momentálne nikto netuší, koľko času zostáva ľadu v Antarktíde. 1 rok? 100 rokov? Je to jedna veľká lotéria, ale bez ohľadu na to, kam sa budúcnosť posunie, obrovské kusy už zmizli a v blízkej dobe sa určite nevrátia.

5. Ľadovec Chacaltaya

Zdroj Carsten Drossel

Bolívia mala slávne lyžiarske stredisko na hore Chacaltaya. Nachádzalo sa vo výške viac ako 5000 metrov nad morom, čo z neho robilo najvyššie položené lyžiarske stredisko na celom svete a skutočný fanúšik tohto športu by ho určite chcel aspoň raz vyskúšať. A niektorí z vás to možno aj stihli, pred rokom 2009.

V súčasnosti je stredisko iba opustená budova na skalnatom vrchole hory. Dôvodom je, že 18 000 rokov starý ľadovec Chacaltaya sa do roku 2009 úplne roztopil.

Stredisko bolo postavené v 30. rokoch 20. storočia a strata ľadovca bola celkom citeľná v 80. rokoch 20. storočia, keď ho zrážky a zlé počasie erodovali. V 90. rokoch 20. storočia vedci predpovedali, že ľadovec do roku 2015 úplne zmizne. Trošku sa prepočítali a ľadovec zmizol skôr.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre