10 úžasných faktov o chôdzi – niektoré vám pomôžu skvalitniť život

753

Rozmýšľali ste niekedy nad tajomstvami chôdze? Za našimi krokmi sa ukrýva celý svet záhad a zaujímavostí.

Zdroj Camylla Battani

Stačí asi 4 000 krokov na dosiahnutie zdravotných výhod chôdze

Aj keď lekári odporúčajú urobiť denne medzi 6 000 až 10 000 krokov, štúdie ukazujú, že aj 2 500 4 000 krokov denne môžu priniesť zdravotné výhody. Chôdza môže nielen zlepšiť zdravie srdca a predĺžiť priemernú dĺžku života, ale aj znížiť riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky a dokonca rakoviny.

Niektorí známi podnikatelia preferujú stretávať sa pri chôdzi

Úspešní podnikatelia, ako Steve Branson a Steve Jobs, dávali prednosť stretnutiam počas prechádzky. Jednou výhodou je možnosť pracovať a cvičiť súčasne. Ďalšou výhodou je, že chôdza podporuje kreativitu, čo je dôležité pre brainstorming počas stretnutí.

Zdroj Nigel Tadyanehondo

Váš typ chôdze je rovnako jedinečný ako váš odtlačok prsta

Chôdza človeka sa líši podľa faktorov, ako sú hmotnosť, držanie tela a rýchlosť. Zranenia môžu viesť k abnormálnej chôdzi.

Prechod pešo cez dva americké kontinety

Britský dobrodruh George Meegan začal svoju cestu v Ushuaii, v najjužnejšom bode Argentíny. A dokončil ju v Prudhoe Bay, najsevernejšom mieste Aljašky. Jeho náročná výprava merala viac ako 30 000 km. Začala 26. januára 1977 a skončila o šesť rokov neskôr, 18. septembra 1983.

Zdroj Sander Crombach

Chôdza môže zlepšiť učenie

Cvičenie zlepšuje váš mozog tým, že zvyšuje prietok krvi. Chôdza alebo aeróbne cvičenie pred štúdiom a počas prestávok môže pomôcť učeniu a pamäti. Pravidelné aeróbne cvičenie zvyšuje veľkosť hipokampu, časti mozgu dôležitej pre učenie.

Chôdza je olympijský šport

Olympijským športom sa stala v roku 1904. Avšak, prvé štyri roky bola súčasťou kombinovaných foriem. Až na olympiáde v Londýne v roku 1908 bola uznaná ako samostatný šport. Pravidlá sú jednoduché: jedna noha musí byť vždy na zemi a oporná noha musí byť rovná od okamihu dotyku s povrchom, až kým sa telo nepohne priamo nad ňou. Porušenie pravidiel sa trestá pokutou, pri troch trestoch je chodec diskvalifikovaný zo súťaže.

Chôdza je skvelá pre vaše duševné zdravie

Chôdza nie je len prostriedkom na znižovanie stresu, ale aj na zlepšenie nálady a kognitívnych schopností. Táto aktivita tiež podporuje sebareflexiu, čo môže viesť k väčšej vďačnosti a kontrole nad sebou.

Zdroj Emma Simpson

Chôdza môže byť tiež formou meditácie

Meditácia v chôdzi sa praktizuje v budhizme. Táto forma meditácie sa vykonáva pomalým tempom, pričom sa sústredíte na svoje okolie a pohyby tela, ako je dotyk nohy so zemou alebo kývanie rúk.

Pomalá chôdza je spojená s dôverou

Psychológovia tvrdia, že keď kráčate pomaly so širšími krokmi, zaberáte viac miesta, čo môže signalizovať dôveru a autoritu. Naopak, rýchlejšia chôdza s užšími krokmi, môže vyžarovať úzkosť a menej dôvery.

Hinduistický festival chôdze po žeravých uhlíkoch

Festival Thimithi z južnej Indie sa slávi v rôznych krajinách s tamilskými komunitami, napríkla v Malajzii, Singapure a Južnej Afrike. Oslavy sa konajú v októbri a novembri a sú venované hinduistickej bohyni Draupati Amman. Účastníci festivalu prechádzajú cez žeravé uhlíky, aby tak preukázali svoju vieru.

Zdroj Joshua Newton

Chôdza je jednoduchá aktivita, ktorá ovplyvňuje rôzne aspekty nášho života, takže by sme mali viac chodiť a menej sedieť.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre