10 vecí, ktoré by ste mali robiť, keď ste bez práce

2272

Nikto z nás netuší, ktorý môže byť ten deň keď prídeme o prácu. Jeden deň pracujeme, platíme účty a užívame si. Na druhý deň sme nezamestnaní a začína na nás doliehať panika. Nebojte sa! Máme pre vás zoznam 10 vecí, ktoré by ste mali urobiť, keď ste náhle nezamestnaní.

1. Požiadajte o poistenie v nezamestnanosti

man writing on paper
Autor tejto fotografie je Scott Graham

Ak ste boli prepustení alebo znížili počet zamestnancov, choďte na úrad práce a podajte si žiadosť. Môžete mať nárok na niekoľkomesačnú podporu v nezamestnanosti. Ak ste dali výpoveď, môže byť ťažšie získať podporu, ale skúste to aj tak. Môžu vám tiež pomôcť napísať životopis a nájsť novú prácu.

2. Posúďte svoje financie

two men sitting on road
Autor tejto fotografie je Zac Durant

Uistite sa, že dokážete zaplatiť nájom a nakúpiť jedlo, kým si nenájdete inú prácu. Ak je to potrebné, zrušte predplatné na Netflix a HBOmax, alebo začnite kupovať cereálie z Kauflandu, namiesto Nesquik. Ak môžete, dohodnite si splátkový kalendár na ostatné účty. Neviete, kedy opäť dostanete výplatu, preto začnite zhromažďovať peniaze, ktoré máte. Možno si budete musieť nájsť prácu na čiastočný úväzok, kým si nájdete prácu na plný úväzok, ktorú preferujete. Prehltnite svoju hrdosť a urobte to, čo treba!

3. Aktualizujte svoj životopis

woman in teal t-shirt sitting beside woman in suit jacket
Autor tejto fotografie je Amy Hirschi

Uveďte všetky zručnosti a vzdelanie, ktoré máte, a ukážte potenciálnym zamestnávateľom, čo ste dokázali. Nikdy neklamte, ale prikrášlenie vašich úspechov je v rámci možností prijateľné. Uveďte len dobré referencie, nikto nechce čítať, čo ste kedy urobili zle. Používajte slová, ktoré upútajú pozornosť budúceho zamestnávateľa. Väčšinu životopisov skenujú počítače, takže dobrým trikom je prispôsobiť životopis a sprievodný list konkrétnemu pracovnému miestu, o ktoré sa uchádzate. Použite rovnaké slová, aké spoločnosti používajú v popise práce. Počítač ich zachytí a váš životopis sa posunie na vrch kôpky.

4. Kontakty

three people sitting in front of table laughing together
Autor tejto fotografie je Brooke Cagle

Určite sa nechcete chváliť tým, že ste prišli o prácu, to je však presne to čo musíte urobiť! Všetci musia vedieť, že si hľadáte prácu. Dajte svojim pracujúcim priateľom a rodine vedieť, že potrebujete prácu. Nie ste prvý, kto sa ocitol v takejto situácii. Buďte úprimní a dajte im kópiu svojho životopisu. Zvyčajne vám môžu pomôcť priamo alebo vás odporučiť na niekoho iného.

5. Relaxujte

person holding coffee mug
Autor tejto fotografie je Nathan Dumlao

Využite tento čas na veci, na ktoré ste si doteraz čas nenašli. Konečne dočítajte knihu, ktorá už aj zapadla prachom, alebo si dajte maratón vášho obľúbeného seriálu. Už nemusíte vstávať o 6 ráno (pokiaľ nemusíte odviezť deti do škôlky). Načerpajte energiu a prehodnoťte svoj život. Možno je tento oddych jediný, ktorý na dlhú dobu zažijete, ak budete úspešný v hľadaní práce.

6. Udržujte kontakt s kolegami

group of people tossing wine glass
Autor tejto fotografie je Kelsey Chance

Váš bývalý šéf alebo kolegovci vás môžu informovať o možnostiach opätovného zamestnania vo vašom bývalom zamestnaní. Ak vaša firma rozhodne, že budú naspäť prijímať bývalých zamestnancov, môžete byt medzi prvými adeptmi, ak ste udržiavali kontakt so svojimi nadriadenými, poprípade s kolegami.

7. Udržujte sa vo forme

woman running on stairs
Autor tejto fotografie je Tyler Nix

Vždy ste sa vyhovárali: „Nemám dosť času na cvičenie. Nemám kedy chodiť do posilky.“ Teraz je čas zakúpiť si permanentku, alebo začať každé ráno behať. Keďže máte menej peňazí, mali by ste sa menej stravovať vonku. Úplne vyraďte zo svojho jedálnička McDonald a obľúbené pizzerie vo vašom meste.

8. Venujte sa dobrovoľníckej práci

people on beach during daytime
Autor tejto fotografie je OCG Saving The Ocean

Nielenže pomôžete iným ľuďom, ktorí to potrebujú, ale môžete si túto skúsenosť pridať do životopisu. Možno stretnete niekoho, kto pracuje v nemocnici alebo v útulku pre bezdomovcov a ponúkne vám platenú prácu.

9. Surfujte na internete

person using MacBook Pro
Autor tejto fotografie je Campaign Creators

Pri hľadaní pracovných ponúk určite zablúdite aj do iných oblastí, napríklad politické správy, šport, hudba atď. To je v poriadku, ale snažte sa vyhýbať príliš veľkým stránkam na oddych (žmurk, žmurk). Je v poriadku byť informovaný o najnovšej hudbe, móde alebo iných výstrelkoch, ale neodbočujte príliš často.

10. Zostaňte pozitívne naladení

woman doing yoga meditation on brown parquet flooring
Autor tejto fotografie je Jared Rice

Neobviňujte sa zo svojej situácie. Všetko má svoj dôvod. Pravdepodobne ste v starej práci aj tak neboli šťastný! Tá fáza vášho života už skončila, je na čase začať novú. Meditujte, sústreďte sa na pozitívne veci. Toto je čas vo vašom živote, aby ste si vybudovali charakter a ukázali svetu, čo sa vo vás skutočne skrýva.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
jshd
26. februára 2024 11:59

Tak to sú rady za 5 centov ;DDD