10 najzaujímavejších žralokov

2517

Napriek tomu, že väčšina žralokov je neškodná, už len pomyslenie na nich v nás vyvoláva strach a kúpanie na pláži už nie je také bezpečné, ako kedysi. V tomto zozname vám predstavíme 10 žralokov, ktoré sú zaujímavé vďaka svojmu vzhľadu, schopnostiam alebo jedinečnosti.

1. Žralok modrý (Veľký biely žralok)

pixabay

Žralok modrý je výnimočne veľký žralok, ktorý sa vyskytuje v pobrežných povrchových vodách všetkých hlavných oceánov. Dosahuje dĺžku viac ako 6 metrov a hmotnosť až 2300 kg, takže je považovaný za najväčšiu známu dravú rybu na svete. Román a následne film Čeľuste, sa postaral o to, že tohto žraloka všetci vnímajú ako „ľudožrúta“. Hoci tieto žraloky majú na svedomí smrteľné prípady ľudí, zvyčajne sa nezameriavajú na ľudí ako na korisť: napríklad v Stredozemnom mori bolo za posledné dve storočia potvrdených 31 útokov na ľudí, z ktorých len malý počet bol smrteľný. Podľa všetkého, mnohé incidenty boli spôsobené tým, že zvieratá zo zvedavosti „len na skúšku hrýzli“.

2. Hexanchusovitý (Hrebeňozubý) žralok

Derek Keats/flickr

Tieto žraloky sa považujú za najprimitívnejšie zo všetkých žralokov, pretože ich kostra sa podobá kostre dávnych vyhynutých žralokov. Ich vylučovacia a tráviaca sústava je tiež nešpecializovaná, čo naznačuje, že sa môže podobať na sústavu primitívnych predkov žralokov. Ich charakteristickým znakom je  prítomnosť šiestej a niekedy aj siedmej žiabrovej štrbiny okrem piatich, ktoré majú všetky ostatné žraloky.

3. Žralok zebrovitý

Like_the_Grand_Canyon/flickr

Dospelé žraloky zebrovité majú charakteristický vzhľad s piatimi pozdĺžnymi hrebeňmi na valcovitom tele, nízkou chvostovou plutvou, ktorá tvorí takmer polovicu celkovej dĺžky, a tmavými škvrnami na svetlom tele. Počas dňa sú tieto žraloky pomalé a zvyčajne odpočívajú na morskom dne. Sú učenlivé, nie sú nebezpečné pre človeka a dá sa k nim ľahko priblížiť pod vodou. Boli však incidenty, keď pohrýzli potápačov, ktorí ich ťahali za chvost alebo sa na nich pokúšali jazdiť.

4. Žralok úhorovitý

Maz Dave/pinterest

Tento druh vyzerá ako ohavný obrovský úhor, ale v skutočnosti je to žralok. Dňa 21. januára 2007, boli zamestnanci morského parku Awashima, v meste Šizuoka, juhozápadne od Tokia, upozornení rybármi na zvláštnu rybu podobnú úhorovi s ostrými zubami. Ryba bola identifikovaná ako gravidná samica 1,6 m dlhého žraloka úhorovitého a zamestnanci parku ju odchytili, pretože sa zdalo, že nie je zdravá. Vytiahli ju z vody a vložili do nádrže so slanou vodou, kde ju nahrali a odfotili. Niekoľko hodín po odchytení uhynula. Tento druh sa od prehistorických čias zmenil len málo a až do moderných pozorovaní v Japonsku sa považoval za vyhynutý.

5. Žralok leopardí

Mfield/wikimediacommons

Žralok leopardí je druh žraloka, ktorý sa vyskytuje na tichomorskom pobreží Severnej Ameriky. Tento žralok so štíhlym telom, ktorý zvyčajne meria cca 1,5 metra, sa dá identifikovať podľa veľkých čiernych škvŕn na chrbte, od ktorého je odvodený jeho názov. Veľké húfy žralokov leopardích sú bežným javom v zálivoch a ústiach riek. Najčastejšie sa vyskytujú v blízkosti pobrežia, vo vode hlbokej menej ako 4 metre. Ostražité a rýchlo sa pohybujúce žraloky leopardie nepredstavujú pre človeka takmer žiadne nebezpečenstvo. Existuje jeden záznam z roku 1955, keď žralok leopardí ohrozoval potápača, ktorému krvácal nos, ale našťastie nedošlo k žiadnym zraneniam. Mäso žralokov leopardích sa považuje za vynikajúcu potravinu, avšak ak žijú v blízkosti populácie, môžu hromadiť škodliviny, ako je ortuť a pesticídy.

6. Žralok brazílsky

NOAA Photo Library/flickr

Tento žralok je najmenší žralok v tomto zozname, ale jeho nezvyčajné stravovacie návyky mu prinášajú miesto. Má vo zvyku odhryzávať si malé kúsky mäsa a kože z veľrýb a veľkých rýb, vrátane iných žralokov. K oveľa väčšej koristi sa prichytí pomocou prísavných pier a modifikovaného hltana a potom otáča telom, aby dosiahol veľmi symetrický rez. Považujú sa za parazity.

7. Žralok veľrybí

Derek Keats/wikimediacommons

Žralok veľrybí (Rhincodon typus) je pomaly sa pohybujúci žralok. Môže dorásť až do dĺžky 12 metrov a vážiť až 15 ton. Vyskytuje sa v tropických a teplých oceánoch, žije na otvorenom mori a môže sa dožiť zhruba 70 rokov. Predpokladá sa, že tento druh vznikol približne pred 60 miliónmi rokov. Napriek svojej obrovskej veľkosti nepredstavuje žralok veľrybí pre človeka žiadne veľké nebezpečenstvo. V skutočnosti sú tieto žraloky celkom jemné a s potápačmi sa dokážu príjemne pozabávať (nie v dravom zmysle). Potápači môžu plávať s touto obrovskou rybou bez akéhokoľvek rizika.

8. Žralok veľkoústy

National Geographic/pinterest

Žralok dlhoplutvý je veľmi vzácny druh hlbokomorského žraloka. Od objavenia v roku 1976 bolo pozorovaných len niekoľko týchto žralokov. Od roku 2009 je známych 44 ulovených alebo pozorovaných exemplárov a 3 exempláre sú zaznamenané na kamere. Podobne ako žralok dlhoplutvý a žralok veľrybí sa živí filtráciou, a pláva s otvorenými ústami, ktoré sú mimoriadne veľké, a ktorými filtruje vodu a hľadá planktón a medúzy. Je taký odlišný od ostatných druhov žralokov, že je zaradený do vlastnej čeľade.

9. Žralok kladivohlavý

Kimsuyeong81/deviantart

Žraloky kladivohlavé sú skupinou žralokov pomenovanou podľa nezvyčajnej a charakteristickej štruktúry ich hlavy, ktorá je sploštená a na bokoch predĺžená do tvaru kladiva. Oči a nozdry žraloka sa nachádzajú na koncoch tohto „kladiva“. Predpokladá sa, že tento tvar hlavy pomáha žralokom pri hľadaní potravy a umožňuje žralokovi prudko sa otočiť bez toho aby stratil stabilitu. Koncom roka 2007 vedci zistili, že žraloky kladivohlavé sa môžu rozmnožovať nepohlavne vzácnou metódou známou ako partenogenéza (vznik živočíšneho či rastlinného embrya z vajcovej bunky bez oplodnenia). Z deviatich známych druhov kladivohlavcov môžu byť pre človeka nebezpečné tri: kladivohlavec bronzový, veľký a hladký.

10. Žralok Owstonov (končistočelý)

Mental Bomb/pinterest

Tento žralok je hlbokomorský žralok. Jeho najcharakteristickejším znakom je jeho netradičný tvar hlavy. Má dlhý, lopatkovitý, zobákovitý rypák, oveľa dlhší ako rypáky iných žralokov. Ďalšími jeho charakteristickými znakmi sú farba jeho tela, ktorá je väčšinou ružová, a dlhé, vystúpené čeľuste. Tieto žraloky lovia tak, že vďaka nedostatku svetla v hlbokých vodách, v ktorých plávajú, vnímajú prítomnosť koristi pomocou elektrocitlivých orgánov v rypáku. Keď žralok nájde korisť, náhle vysunie čeľuste, pričom pomocou svalu, podobného jazyku, nasaje obeť do svojich ostrých predných zubov.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre