10 záhadných vecí, ktoré robia vaši štvornohí miláčikovia, aj s vysvetlením – 2. časť

1141

Sú naši najlepší priatelia, ale viete čo znamenajú ich podivné zvyky? Ak nie, tak tento článok bude pre vás zaujímavý, dozviete sa v ňom veľa informácií. Tu je 10 vecí, ktoré ste určite videli robiť svojho psa, ale nemáte najmenšie tušenie, prečo.

6. Nakláňanie hlavy

Zdroj htuuli

Nakláňanie hlavy zvyčajne znamená len to, že psy počuli niečo, čomu nerozumejú – ale chcú to pochopiť. U mnohých plemien sa tým kompenzujú ich uši. Napríklad jazvečíky so svojimi klapkami sa môžu nakláňať, aby odkryli zvukovod.

Ale určite je v tom niečo viac. Predsa sluch nie je pre psy práve hendikepom, práve naopak, je to jeden zo spôsobov, ako sú lepší ako my. Takže keď vidíme, ako nakláňajú hlavu, môže byť ich super sluch práve v akcii.

7. Strach z búrky

Zdroj Max LaRochelle

Všetci majitelia psov poznajú strach z búrky. Zaujímavé však je, že nejde len o hluk. V prvom rade je to statická elektrina, ktorá prechádza ich srsťou a spôsobuje nepríjemné pocity. Dokonca môže spôsobiť šoky. To je dôvod, prečo sa krčia. Nie preto, aby sa niečomu vyhlo, ale aby sa priblížili k zemi a minimalizovali statickú elektrinu.

8. Zahrabávanie po vykonaní potreby

Zdroj 19934763

Všetci sme to videli, ten zvláštny rituálny pri ktorom psy začnú hrabať všetko v okolí miesta, kde vykonali potrebu. Možno ste si mysleli, že sa tým snažia zakopať svoje výkaly, ale je to vlastne naopak. Vankúšiky na zadných labkách psov sú jedny z mála miest na ich tele s potnými žľazami, takže trením o zem zámerne zanechávajú svoj pach.

9. Vrtenie chvostom

Zdroj DaYsO

Toto je jasné všetkým, psy vrtia chvostom, keď sú šťastné. Ale nie vždy je to také jednoznačné. Naozaj vrtia chvostom, keď sú šťastné, ale vrtia aj z iných dôvodov – pozitívnych aj negatívnych. Takže jediná skutočnosť, ktorú vieme s istotou povedať je, že to znamená, že váš pes chce niečo oznámiť. A vy by ste sa mali naučiť jeho reči.

Všetko závisí to od rýchlosti a polohy. Mierne vzpriamený chvost, vrtiaci sa miernou rýchlosťou údajne znamená „som šťastný“. Keď sa zrýchľuje a vám sa zdá, že z vášho psa sa stáva helikoptéra, ktorá každú chvíľu vzlietne, chcem vám tým povedať, že je veľmi vzrušený. Ale vedeli ste, že keď je chvost naklonený nad chrbtom, znamená to agresiu? V tomto prípade je rýchlosť vrtenia chvosta meradlom toho, ako veľmi vás chce pes uhryznúť.

10. Chôdza v kruhu pred tým ako si ľahne

Zdroj Isabela Kronemberger

Všeobecne sa hovorí, že psy krúžia okolo svojho pelechu, do ktorého sa plánujú uložiť, preto, lebo prehľadávajú okolie kvôli hrozbám. Avšak podľa výskumu je vysvetlenie o dosť jednoduchšie. Šliapu na nerovnosti.

A ak sa pýtate, prečo krúžia aj predtým, ako idú vykonať potrebu, taktiež na to máme vysvetlenie. A nie, nie je to preto, že by prehľadávali okolie kvôli potencionálnemu nebezpečenstvu. Štúdie ukazujú, že psy uprednostňujú vykonávanie potreby v súlade s magnetickým poľom Zeme. Presnejšie povedané, majú radi orientáciu sever-juh a vyhýbajú sa orientácii východ-západ.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre