10 spôsobov, ako vás obchody pri nakupovaní psychologicky klamú – 2. časť

1350

Všetci potrebujeme nakupovať a veľakrát sa stane, že z obchodu odchádzate s viac vecami ako ste plánovali nakúpiť. A viete prečo? Pretože spoločnosti, ktoré nám predávajú potraviny, vymýšľajú najlepšie spôsoby, ako nás prinútiť minúť viac peňazí. Využívajú na nás psychologické triky, aby sme im zabezpečili čo najväčší zisk. Prečítajte si 10 spôsobov, ako sa nás obchody snažia oklamať.

6. Obchody často propagujú výpredaje s vedomím, že majú neprimerane nízku ponuku, aby uspokojili dopyt

Autor fotografie je Artem Beliaikin

Obchody urobia čokoľvek, aby vás dostali dnu, napríklad propagačné akcie alebo neustále výpredaje. Síce vám nebudú napriamo klamať, ale vedia, že nebudú mať dostatok výrobkov na uspokojenie dopytu.

Jedným z obľúbených trikov je obmedzená ponuka pri výpredajoch v dňoch, ako je napríklad Black Friday, aby ľudí dostali do obchodov, aj keď väčšina má na sklade len niekoľko inzerovaných položiek a iné nemajú žiadne. Ďalším obľúbeným trikom je mať výpredaj na obmedzený čas, bez vyhlásenia o obmedzenej ponuke.

7. Ikea vás núti prejsť labyrintom, aby ste si prezreli všetko

Autor fotografie je billow926

Ikea je známa tým, že predáva nábytok s divnými a zložitými návodmi, ktoré ľudia zvyčajne po príliš mnohých hodinách, niekoľkých výbuchov hnevu a odhodených imbusových kľúčoch nakoniec viac-menej zmontujú. Tento nábytok sa dostal do domovov po celom svete. Majú tiež tendenciu byť dosť od ruky, čo spôsobuje, že ľudia si musia urobiť výlet, aby sa do Ikei dostali, takže je to určite zakaždým nezabudnuteľný zážitok.

To, že poloha Ikey je väčšinou úplne odveci, je to len súčasť stratégie, ako vás chytiť do svojej siete a prinútiť vás minúť veľa peňazí. Ikea je doslova navrhnutá ako bludisko, takže na rozdiel od bežných uličiek hore-dole budete mať väčšiu šancu navštíviť každú jednu časť obchodu a prezrieť si všetko, než odídete. Na konci predajne majú aj vlastnú reštauráciu, do ktorej dorazíte vždy práve vtedy, keď vám po dlhom chodení cez celú predajňu vyhladne a ste ďaleko od iných miest, kde by ste sa mohli najesť.

8. Mnohé predajné ceny sú vypočítavým klamstvom

Autor fotografie je Alexander Mils

Všetci milujeme výpredaje a obchody to vedia, preto sa snažia ich stále propagovať. A, samozrejme, počas sviatkov sa množstvo výpredajov obrovsky zvyšuje. Cítime sa dobre, keď si myslíme, že sme porazili systém a ušetrili veľké peniaze, a predajcovia sa cítia tiež dobre, že na nás zarábajú. Pravda je však taká, že väčšina týchto výpredajov vôbec nie je výpredajom a predajcovia dobre vedia, čo robia.

Možno si myslíte, že existuje nejaká bežná cena, ktorú majú predajcovia na určitý tovar, a že výpredaj vás má prinútiť kúpiť si viac, aby ste čo najefektívnejšie využili výpredaj. Pravda je však taká, že väčšina obchodov robí výpredaje takmer neustále a väčšina výpredajových cien nie je o tom, že by si uchmatli o niečo menšiu maržu, ale o cene, ktorú chceli, aby ste za ňu zaplatili.

9. Väčšina označení „Spotrebovať do“ neznamená, že výrobku vypršala doba spotreby

Autor fotografie je Nik

Možno ste si všimli, že na výrobkoch je niekoľko rôznych typov štítkov s vyznačenou dobou spotreby, a premýšľali ste, čo všetky znamenajú. A odpoveď je trochu komplikovaná. Skutočný dátum spotreby vytlačený na výrobcom zapečatenom obale nemusíte vždy dodržiavať, ale myslite na to, že sa vás snaží chrániť. Etikety, na ktorých sa píše napríklad „spotrebujte do“, však znamenajú oveľa viac pre predajcu ako pre spotrebiteľa.

Označenie „spotrebujte do“ neznamená, že výrobku vypršala doba spotreby alebo že je nebezpečný, znamená to len, že sa začala znižovať kvalita chuti a textúry výrobku, a spoločnosť nechce, aby im táto úroveň kontroly kvality unikla. V podstate z vás robia svojho zástupcu pre následnú kontrolu kvality a šetria peniaze tým, že vás prinútia vyhodiť ho a kupovať viac a častejšie.

10. Obchody pravidelne premiestňujú výrobky v snahe prinútiť vás kúpiť viac vecí

Autor fotografie je Hobi industri

Na toto sa sťažuje veľa ľudí. Pravdepodobne sa nenájde človek, ktorému by sa aspoň raz nestalo, že by ho obchod s potravinami zmiatol tým, že sa rozhodol, že je čas reorganizovať celý obchod a premiestniť veci tak dôkladne, že sa musíte nanovo naučiť usporiadanie obchodu. Nahnevane blúdite, pýtate sa zamestnancov, z ktorých väčšina tiež nevie, a nakoniec musíte aj tak prejsť celý obchod.

A v tomto majú konšpirační teoretici pravdu. Obchody s potravinami pravidelne reorganizujú, pretože chcú, aby ste zabudli, kde čo je. Chcú, aby ste si všimli výrobky, ktoré ste si predtým nevšimli, a dúfajú, že vás zaujmú a tak miniete viac peňazí. Všetci to neznášame, ale vzhľadom na to, že ju obchodníci s potravinami stále robia, pravdepodobne funguje.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre