10 zaujímavostí o albínoch

27549

O albínoch koluje veľa mýtov. Niektoré sú maximálne absurdné, ako napríklad, že sú sterilní, prekliatí, či dokonca, že ich končatiny môžu byť použité ako zázračné amulety. Ľudia, ktorí trpia albinizmom sú prakticky totožní s ľuďmi, ktorí ním netrpia. Hlavným rozdielom je iba nedostatok pigmentu. Poďme si ukázať zopár zaujímavostí a vecných faktov o tejto anomálii.

 

www.dermmedica.ca
www.dermmedica.ca

 

 

 1. Albinizmus je vrodená porucha spôsobená zníženou alebo úplnou absenciou melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu pokožky, očí a vlasov. Albinizmus je niekedy známy ako hypopigmentácia.
 2. Ľudia s albinizmom môžu žiť dlhý a zdravý život rovnako ako ktokoľvek iný. Najväčšie nebezpečenstvo pochádza z rakoviny kože, ktorá sa u týchto jedincov vyvíja oveľa ľahšie.
 3. Albíni majú často jedno a viac ochorení očí. Väčšinou ide o zhoršený zrak, mimovoľné pohyby očí (nystagmus) a citlivosť na svetlo (fotofóbia).
 4. Táto porucha sa vyskytuje zhruba u asi 1 z 20 tisíc ľudí v USA. Napríklad v Afrike je toto číslo až 1 z 3 tisíc.
  Wikipedia
  Wikipedia

   

 5. Ľudia s albinizmom syntetizujú vitamín D 5x rýchlejšie ako ľudia s tmavšou pleťou.
 6. Existuje mnoho rôznych druhov albinizmu. Oculocutaneous albinizmus je najčastejší a najzávažnejší druh, kedy vlasy a pokožka človeka ostávajú bledej farby po celý život.
 7. Niektoré deti narodené s menej závažnými formami albinizmu sa rodia s bielymi vlasmi a pokožkou, ktorá mierne tmavne ako jedinci starnú.
  Wikipedia
  Wikipedia
 8. Existujú aj rôzne iné poruchy pigmentácie ako napríklad nadmerne červená alebo žltá pigmentácia pokožky či vitiligo.
 9. 1 človek zo 17 tisíc má nejakú formu albínskeho génu. Väčšinou ide o nedostatok pigmentácie v očiach. Je väčšia pravdepodobnosť, že táto anomália zasiahne mužov ako ženy.
 10. V niektorých kultúrach sú albínske zvieratá vysoko cenené. Doorodí američania si ctia bielych bizónov, ktorí pre nich znamenajú symbol moci a šťastia.
  Wikipedia
  Wikipedia

   

   

   

  Zdroj: list25

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre