10 zaujímavostí o morských kravách, ktoré ste netušili

2766

Poznáte lamantíny? Prezývajú ich aj morské kravy, je to druh sirén. Ide o morské cicavce s jemným vystupovaním a roztomilou zvedavosťou. Väčšinu dňa tieto bylinožravce prespia alebo prejedia. Je smutné, že čelia veľkému problému straty ich prirodzeného prostredia.

Odhaduje sa, že existuje už len asi 7-10 tisíc lamantínov v západnej Indii, počet amazonských lamantínov nie je k dispozícii, no vedci predpokladajú, že ich nie je veľa. Spolu si ukážeme viac o týchto fascinujúcich bytostiach, o ktorých by sme si mali rozšíriť povedomie.

River Ventures
River Ventures

 

 1. Hoci majú v priemere asi 3 metre a vážia zhruba 350-550 kilogramov, našli sa aj také lamantíny, ktoré dosahovali dĺžku 4 metre a vážili viac ako 1600 kilogramov.
 2. Lamantíny nemajú typický nos na dýchanie. Dýchajú nozdrami podobnými tuleňom.
 3. Môže sa to zdať zvláštne, ale odpadové vody z elektrární zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane morských kráv. Lamantíny sa z rastlinných odpadových vôd môžu v zimnom období zahriať pred studenými vlnami.
 4. Lamantíny nemôžu otočiť hlavu do strany. Ak sa chcú pozrieť za seba, musia obrátiť celé svoje ťažkopádne telo.
 5. Vek týchto bylinožravcov možno určiť podľa letokruhov v ich ušných kostiach.
  Pinterest
  Pinterest

   

 6. Predpokladá sa, že pôvod slova lamantín, z anglického „manatee“ pochádza z karibského „manati“, čo znamená ženský prsník.
 7. Ich označenie morské kravy vzniklo na základe faktu, že sú bylinožravce spásajúce morské dno, čím sa podobajú na kravy.
 8. Lamantíny sa počas zimy sťahujú do teplejších území. Často migrujú na Floridu, do Texasu alebo na ďaleký sever.
 9. Pohybujú sa neuveriteľne pomaly. Za hodinu preplávajú len okolo 7 kilometrov.
 10. Nemajú žiadnych prirodzených nepriateľov v zvieracej ríši. Jedinými hubiteľmi lamantínov sú ľudia na lodiach, ktorí ich zabíjajú zrážkami, keďže sa lamantíny zdržujú v plytkých vodách.
www.authenticflorida.com
www.authenticflorida.com

 

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre