Zaujímavosti a fakty o Číne – Krajine, kde je zakázané slovo „cenzúra“ a pochutnávali si na vajíčkach varených v moči

22274

Čína je obrovská krajina s veľkolepou aj keď často mrazivou históriou. Niet preto pochýb, že sa o nej dá napísať celá kniha zaujímavostí a ešte vám nejaký materiál ostane aj na pokračovanie. My vám prinášame „všehochuť“ faktor z tej modernej ale aj historickej Číny.

Čína zaujímavosti

Rýchle zaujímavosti a fakty o Číne

 1. 100 milónov ľudí v Číne žije za menej ako dolár na deň.
 2.  Tzv „koláčiky šťastia“ nie sú pôvodne z Číny.  Vymysleli ich Američania
 3.  45 miliárd paličiek spotrebuje táto krajina za jeden rok. Vyrobí však  až 80 miliárd paličiek a spotrebuje na to 20 miliónov stromov.
 4.  Papierové peniaze pochádzajú z Číny.
 5. 35 milónov ľudí žije v jaskyniach (jaskynných bytoch)
 6. Každý tretí pár ponožiek pochádza zo štvrti „Datang “ tiež známej ako “ Mesto Ponožiek“
 7. Národným športom je stolný tenis
 8.  Konzola PlayStation je v Číne zakázaná
 9.  Každý piaty deň sa postaví v Číne nový mrakodrap
 10. Slovo „cenzúra“ je v tejto krajine zakázané.
 11.  Bohatí ľudia v Číne si najímajú dvojníkov, aby za nich odsedeli ich trest vo väzení.
 12. Číňania často farbia svojich domácich miláčikov, aby vyzerali ako iné divoké zvieratá.
 13. V Číne nájdete reštauráciu, kde vás obsluhujú Wall-e roboti. Reštaurácia má asi 30 Wall-e robotov, ktorí sa starajú o objednávky, varenie, pečenie a roznášanie jedál.
 14. Mnoho Číňanov považuje syr za barbarský a nikdy ho neochutnali.
 15. Všetky pandy na svete sú majetkom Číny.
 16. Jedna vetva kresťanstva v Číne verí, že Ježiš stále žije a má podobu čínskej ženy.
 17. Ženy,ktoré sú do svojich 30 rokov stále slobodné sú v Číne označované ako „Sheng nu“ čo v doslovnom preklade znamená „zvyšné ženy“.
 18. V Čínskej armáde muži nosia košele so špendlíkmi v golieri, ktoré slúžia na to, aby boli stále vzpriamení a aby nezaspali od vyčerpania.
 19. Čína mala najdlhšiu dopravnú zápchu v histórii. Trvala 12 dní a merala asi 100 km.
 20. Dýchanie vzduchu v Pekingu má rovnaký efekt ako fajčenie 21 cigariet za deň.
 21. V Dongyang v Číne každú jar varia vajíčka v moči mladých chlapcov a následne sú predávané ako pochúťka

 

Historické zaujímavosti a fakty o Antickej (starovekej) Číne

Staroveká Čína nebola nič pre slabé povahy. Každodenný život obyčajných ľudí hraničil s peklom na zemi. Žili na farmách, jedli najlacnejšie jedlo a každý deň bojovali o svoj život. Život bol plný špiny a veľmi krátky. Často by sa dal nazvať slovom – nechutný.

Jedli vajíčka, ktoré boli predtým ponorené v moči malých chlapcov

Recept na zdravie bol jednoduchý. Do nádoby s močom ponorili niekoľko desiatok vajec. Muselo ísť o moč chlapcov v období pred pubertou a najlepšie výsledky vraj dosiahli, ak mali dokonca menej ako desať rokov. Ako spomíname vyššie v niektorých oblastiach sa táto praktika zachovala dodnes.

Photo credit: Ministry of Tofu

Ženy si mrzačili nohy

Photo credit: Wikimedia

Nezáležalo na tom, či išlo o bohatú alebo chudobnú Číňanku. Všetky boli vedené k tomu, aby si zväzovali chodidlá. Viazali ich tak pevne, aby im noha nenarástla dlhšia ako 10 centimetrov. Noha zostala po takomto zásahu trvale zdeformovaná a nazývali ju lotosový kvet. Zväzovanie chodidiel bolo typické pre takmer všetky ženy z vyššej vrstvy a takmer polovicu z nižšších.

Každý deň museli bojovať proti telesnému zápachu

Photo credit: Prof. Chen Hualin

Telesný zápach bol v Číne považovaný za barbarstvo. Bohatí si mohli dovoliť rôzne vrecúška s voňavými bylinkami. Pre chudobných bolo odporúčané si umývať podpazušie močom najmenej raz za rok.

Jedli svoje vlastné vši

Photo credit: Wikimedia

Vši boli po celej Číne veľmi rozšírené. Chudobní obyvatelia niekedy dokonca vyberali vši zo svojich vlasov a jedli ich. Robili to veľmi často a dokonca sa ich občas aj prejedli. Pomáhalo vypiť prevarenú vodu s popolom.

Muži sa naschvál kastrovali

Photo credit: Wikimedia

Ak sa niekomu z nižšej vrstvy podarilo zamestnať sa v paláci, musel si dobrovoľne odstrániť penis. Potom ich nazývali eunuchovia. Iba oni mohli slúžiť panovníkovi. Kastrovanie bolo najrozšírenejšie za vlády dynastie Ming. Po celej krajien bolo viac ako 100 000 eunuchov, ktorí sa uchádzali o prácu v paláci.

Potrebu chodili vykonávať medzi ošípané

Photo credit: Wikimedia

Farmári budovali špeciálnu terasu nad ohradou s ošípanými. Na ňu sa potom postavili a vykonali potrebu. Do roku 1000 začali Čínania v mestách využívať verejné toalety a rozvinul sa úplne nový obchod. Chudobní obyvatelia cestovali do miesta a zberali výkaly z verejných toaliet. Používali ich potom ako lacné hnojivo.

Boli priekopníkmi v liečbe ľudským močom

Photo credit: Wikimedia

Čínski lekári objavili endokrynológiu už 200 rokov pred n.l. Západným civilizáciam to trvalo ďalších viac ako 2000 rokov.  Endokrynológia v Číne znamenala odseparovanie hormónov z ľudského moču. Do nádoby dali niekoľko litrov mužského moču a varili ho. Nakoniec sa z moču vytvorili kryštáliky, ktoré nazývali „kameň jesene“. Hormóny nedokázali vpichnúť injekciou, a tak využívali kryštáliky, ktoré sa užívali ako tabletky.

 …a tiež vo využití ľudských výkalov na medicínske účely

Pri pití a jedení moču Číňania neskončili. Okolo štvrtého storočia vynašli transplantáciu výkalov. Lekári vyrábali zmes, ktorú nazývali žltá polievka. Polievku tvorila voda a výkaly zdracého človeka. Túto medicínu podávali ľuďom, ktorých trápila napríklad hnačka.

Deti jedli chrasty z kniahní

Čínski lekári vynašli prvú očkovaciu vakcínu. Skôr ako lekári stihli spísať svoje objavy sa o očkovaní dozvedeli mnohí rodičia malých detí. Domnievali sa, že si očkovaciu vakcínu dokážu vyrobiť. A tak svoje ešte zdravé deti kŕmili chrastami z kiahní.

Vynálezom toaletného papiera znechutili svet

Photo credit: arstechnica.com

Okolo roku 600 vynašli Číňania toaletný papier. Hneď ako sa objavil, bol považovaný za najnechutnejší vynález. Cestovatelia vraveli o tom, ako sa v Číne po vykonaní potreby namiesto umývania, utierajú iba papierom.

zdroj

 

 

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

4 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
ja
7. decembra 2015 21:44
Sara
18. mája 2017 15:54

Ďakujem pomohli ste mi s projektom

Emily
12. marca 2018 17:14

Ďakujem pomohli ste mi z DÚ???

Emily
12. marca 2018 17:14

Mne nápodobne