10 zaujímavých faktov o majestátnych tigroch, ktoré vás šokujú

668

Tiger, šelma, pri ktorej so zatajeným dychom obdivujete jeho majestátnosť a zároveň nebezpečnosť. Táto mohutná a nepolapiteľná veľká mačka je známa a obľúbená na celom svete a inšpirovala mnoho piesní, príbehov a filmov až po logá, módu a dokonca športové tímy.

Ale zaujímali ste sa niekedy o viac ako len ich vzhľad a ich obrovské tesáky? Aby ste si rozšírili svoje vedomosti o tomto zvierati, pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavostí o tigroch.

1. Tigre sú najväčšie žijúce mačky

Zdroj Mike Marrah

Tigre sú najväčšie mačky na svete. Dospelé samce vážia približne 300 kg. Najväčšie samice zvyčajne vážia len polovicu. A čo je ešte fascinujúcejšie, tigre môžu merať až 3 metre! To už je väčšia trošku väčšia mačička.

2. Ich pruhy sú jedinečné

Zdroj Manel & Sean

Podobne ako ľudské odtlačky prstov, aj tigrie pruhy sú pre každého jedinca jedinečné a dajú sa použiť na identifikáciu jedného tigra od druhého. Tento vzor sa nenachádza len na tigrej srsti, ale je viditeľný aj na ich koži. Takže aj keby ste tigra oholili, čo by vám samozrejme asi žiadny tiger nedovolil, pruhovaný vzor by zostal zachovaný.

3. Sú na svete už veľmi dlho

Zdroj Frida Lannerström

Aj keď asi vyzerali úplne inak ako teraz, niektorí z prvých predkov moderného tigra žili na Zemi pred neuveriteľnými 2 miliónmi rokov.

4. Sú výborní plavci

Zdroj Frida Lannerström

Na rozdiel od svojich príbuzných domácich mačiek, tigrom nevadí, keď sa namočia, a často sa do vody ponáhľajú, aby ulovili korisť alebo sa schladili od horúčavy. Sú tiež veľmi zdatnými plavcami.

5. Sú poväčšine samotárske

Zdroj Kartik Iyer

Levy žijú v skupinách, avšak tigre sú väčšinou samotárske typy. Samce a samice sa stretávajú len pri párení a približne vo veku 2 rokov mláďatá opúšťajú matku, aby si vytvorili vlastné teritórium.

6. Ich oranžová srsť im pomáha maskovať sa

Zdroj Alexas_Fotos

Výrazná oranžovo-čierna pruhovaná srsť tigrov nielen pekne vyzerá, ale pomáha im maskovať. Pruhy imitujú vzory rozptýleného svetla a vertikálnu vegetáciu, ako sú rôzne trávy a stromy.

7. Sú v ohrození

Zdroj Chaz McGregor

Od začiatku 20. storočia sa počet voľne žijúcich tigrov znížil približne o 95 %. Denne čelia nebezpečenstvu straty biotopov a pytliactva, ktoré je prevažne spôsobené dopytom po častiach tigrov a tradičných liekoch.

8. V zajatí je viac tigrov, ako vo voľnej prírode

Zdroj Syed Ahmad

Človek by si myslel, že väčšina tigrov na svete sa nachádza vo svojich domovoch v pralesoch po celej Ázii. Avšak pravda je iná. Na celom svete sú tisíce tigrov držaných v zajatí. Hoci niektoré sú súčasťou legitímnych programov na ochranu prírody, väčšina z nich je v súkromnom vlastníctve alebo sú chované ako forma zábavy či pre zisk.

9. Časti tigrov sa predávajú na čiernom trhu

Zdroj Richard Verbeek

Tigre a ich rôzne časti, od fúzov, až po chvost, sa pravidelne predávajú na čiernom trhu. Napriek tomu, že neexistujú žiadne vedecky podložené dôkazy, časti tigrov sú už stovky rokov vyhľadávané pre ich údajné početné liečivé vlastnosti a tigrie kože sú v mnohých kultúrach považované za symboly postavenia.

10. Počet tigrov stúpa

Zdroj Waldemar

Napriek mnohým problémom, ktorým tigre vo voľnej prírode čelia, sa vďaka medzinárodnej kampani na ochranu tigrov ich počet vo svete pomaly zvyšuje.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre