15 vyvrátených ale aj pravdivých mýtov o spánku – 2. časť

513

Spánok, vec, ktorú všetci milujeme najviac na svete. Aj napriek tomu, že mnoho z nás ho má nedostatok. O spánku existuje množstvo mýtov a faktov, niektoré sú pravdivé a niektoré sú úplná blbosť. A dnes si priblížime zopár z nich.

8. Nikdy nespite v spodnej bielizni: PRAVDA (viac-menej)

Zdroj We-Vibe Toys

Ženám sa neodporúča spať v tesnej spodnej bielizni, pretože bráni odvetrávaniu citlivej pokožky vulvy, čo môže zvýšiť riziko bakteriálnej vaginózy alebo vulválnej kandidózy. Môže tiež spôsobiť zhoršenie kožných ochorení, ako je napríklad ekzém, dermatitída a môže nastať nepríjemné svrbenie a výtok.

Veľmi sa oplatí zvážiť hygienu. Priemerný človek vylučuje plyny 15 – 20-krát denne – vrátane spánku – a výskumy ukazujú, že malé množstvo fekálií sa zároveň dostáva z tela von. Takže niekedy môže byť hygienickejšie nechať si spodnú bielizeň.

9. Muži spia lepšie ako ženy: PRAVDA

Zdroj Toa Heftiba

Štúdie naznačujú, že ženy potrebujú o niečo viac spánku ako muži a že u žien je vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť nespavosťou. Je to pravdepodobne spôsobené hormonálnymi výkyvmi počas tehotenstva, menštruácie a menopauzy, vyššou mierou úzkosti a depresie u žien v porovnaní s mužmi a väčším množstvom starostlivých povinností žien.

10. Počas spánku prehltnete 8 pavúkov ročne: LOŽ

pinterest

Táto fáma vznikla v počiatkoch internetu, aby sa zistilo, ako rýchlo sa bude šíriť vymyslený ‚fakt‘. Pavúky loviace na povrchu (bez pavučiny) sa pri vyhľadávaní koristi spoliehajú na vibrácie cez povrch alebo vo vzduchu. Horúce, vlhké, veterné (prípadne chrápajúce) ústa tomu neprospievajú. Malé pavúky na sieťach by sme mohli náhodne prehltnúť, pri behu alebo jazde na bicykli s otvorenými ústami.

11. Spanie na bruchu pomáha tráveniu: LOŽ

mindbodygreen/pinterest

Poloha pri spánku nemá priamy vplyv na trávenie. Vlastne sa vôbec neodporúča spať na bruchu kvôli tlaku, ktorý môžeme vyvíjať na žalúdok. Pri ležaní na bruchu, hlavne po jedle, môže obsah žalúdka tlačiť na dolný pažerákový zvierač, svalový prstenec, ktorý oddeľuje žalúdok od pažeráka, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa žalúdočná kyselina dostane späť do pažeráka a spôsobí reflux alebo pálenie záhy.

Väčším problémom pri spánku na bruchu je bolesť chrbta, krku a ramien. Keď spíme na bruchu väčšinou tam veľkú rolu zohráva krk a taktiež ruky nad hlavou, čo po dlhšom čase spôsobuje nepohodlie.

12. Vo všetkých posteliach sa vyskytujú posteľné ploštice: LOŽ

Zdroj nine koepfer

Ľudia si mýlia roztoče s posteľnými plošticami. Roztoče sú mikroskopické a môžu vyvolať alergie a podráždenie pokožky, ak ste na ne náchylní, ale nehryzú, na rozdiel od ploštíc, ktoré sú viditeľné. Ploštice sú výsledkom cestovania a vyskytujú sa najčastejšie v oblečení, batožine, vo verejnej doprave a hotelových posteliach ako u nás doma v posteli. Ľahko sa šíria, preto minimalizujte riziko zamorenia používaním ochranných matracov a pravidelným vysávaním matraca. Penové matrace sú lepšie ako pružinové, pretože minimalizujú priestor pre život chrobákov a roztočov.

13. Nikto nespí celú noc neprerušovane: PRAVDA

Zdroj Claudia Mañas

Každú noc sa zobudíme 3 až 6-krát, ale musíte byť hore zhruba 5 minút, aby ste si zapamätali, že ste hore. Nikto nespí neprerušovane, náš sluch je posledný zmysel, ktorý sa vypína, a prvý, ktorý sa zapína. Pohyb v noci je úplne normálny a počet pohybov, ktoré vykonáme, závisí od faktorov, ako napríklad menštruačný cyklus alebo konzumácia alkoholu.Je normálne, že sa počas spánku hýbeme. Kvalita spánku ale môže byť vážne narušená stavom, ako je periodický pohyb končatín (opakované pohyby nôh, rúk alebo oboch).

14. Každý rok sa do matraca vstrebe 65 litrov potu: NEJASNÉ

Zdroj Ketut Subiyanto

Počas noci sa potíme, ale nie je možné povedať finálne množstvo, pretože to závisí od teploty v miestnosti, telesnej hmotnosti a pohlavia. Ženy sa môžu počas menopauzy alebo menštruácie viac potiť.

Sú ľudia s horúcim a studeným spánkom, takže zistite aký ste typ a menej sa sústreďte na teplotu v miestnosti, ktorá by mala byť 16 – 18 stupňov, pretože nižšia teplota pomáha spánku. Teplota medzi perinou a matracom by mala byť približne 27 stupňov. Ľudia s horúcim spánkom by sa mali vyhýbať matracom z pamäťovej peny, pretože pružiny sú priedušnejšie, a mali by si vybrať ľahké vrstvy z prírodných tkanín, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu, napríklad bambusové obliečky. Chladní spáči by mali investovať do pyžama z merino vlny a partneri mužského a ženského pohlavia by mali používať oddelené prikrývky kvôli rôznym výkyvom telesnej teploty.

15. Ľudia s vysokými príjmami spia lepšie ako ľudia s nízkymi príjmami: PRAVDA

Zdroj Taisiia Stupak

Podľa nedávnej štúdie ľudia s vysokými príjmami spia v priemere 6 hodín a 25 minút za noc, čo je o polhodinu viac ako tí, ktorí zarábajú priemerný plat v krajine. Socioekonomický status je silne prepojený s problémami so spánkom, pričom ľudia s vysokými príjmami a vzdelaním majú tendenciu spať dlhšie. Podľa všetkého to súvisí s vyššou úrovňou stresu a finančnej neistoty a dlhším pracovným časom, ktorý zažívajú jednotlivci z nižších sociálno-ekonomických vrstiev.

Zaujímavé? Prečítajte si predošlú časť!

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre